ქართველი ფიზიკოსის, გია დვალის პროტესტი
თეორიული ფიზიკის დარგში  ქართველმა მეცნიერმა, ნიუ-იორკის უნივერსიტეტის პროფესორმა გიორგი დვალმა,   Media.Ge-ს გამოსაქვეყნებლად  გამოუგზავნა თავისი წერილი, სადაც მეცნიერი საქართველოს ანტ-დემოკრატიულ სახელმწიფოს უწოდებს და სიტყვის თავისუფლების პრობლემაზეც ამახვილებს  ყურადღებას.
Media.Ge უცვლელად გთავაზობთ ფიზიკოსის საპროტესო  წერილს:
"სამწუხაროდ, დღეს საქართველო ანტი-დემოკრატიული ქვეყანაა, ამ მდგომარეობისთვის დამახასიათებელი ყველა თვისებით. უკიდურესად შეზღუდულია სიტყვის თავისუფლება, არ არსებობს დამოუკიდებელი სასამართლო და ასე შემდეგ.
თითოეული სიმახინჯე და პრობლემა სწორედ ამ მდგომარეობიდან გამომდინარეობს. მმართველი რეჟიმის ერთ-ერთი დამახასიათებელი თვისება ამ პრობლემების საპირისპიროდ წარმოჩენა და ილუზიის შექმნაა, რომ ხელისუფლებას დემოკრატია სურს.
ამის კარგი მაგალითია სასაცილო საუბრები თანამედროვე დასავლური ტიპის საუნივერსიტეტო სისტემის შექმნაზე, რაც პრინციპულად შეუძლებელია არადემოკრატიულ პირობებში. თუნდაც იმ მარტივი მიზეზის გამო, რომ ნებისმიერი არადემოკრატული მმართველობა სისტემატიზირებულ ტყუილზე და ძალადობაზეა დაფუძნებული, რაც თავისუფალ აზროვნებასთან პრინციპულად შეუთავსებელია.
ამ მოკლე წერილის მიზანია არსებული მდგომარეობის მიმართ პროტესტის გამოთქმა. ჩვენ კატეგორიულად მოვითხოვთ დემოკრატიას ქვეყანაში.
“ჩვენ"-ში იგულისხმება ნებისმიერი ადამიანი, ვინც ამ წერილის შინაარსს იზიარებს. ნებისმიერი სამთავრობო გუნდი ან პოლიტიკური ძალა, რომელიც დემოკრატიის გზას არ აირჩევს, აუცილებლად მიიყვანს ქვეყანას კატასტროფამდე.

Протест грузинского физика Гии Двали
Грузинский ученый, специалист в области теоретической физики, профессор Нью-Йоркского университета Георгий Двали прислал Media.Ge для публикации свое письмо, в котором акцентирует внимание на проблемах в Грузии со свободой слова и называет ее антидемократическим государством.
Media.Ge предлагает письмо физика в неизменном виде:
«К сожалению, Грузия сегодня – антидемократическая страна, со всеми характерными для этого состояния качествами. Крайне ограничена свобода слова, не существует независимого суда и т.д.
И каждые уродство и проблема проистекают  именно из этого состояния.  Одно из характерных качеств правящего режима – представление этих проблем наоборот и создание иллюзии, что власти желают демократии.
Хорошим примером этого являются смешные разговоры о создании современной университетской системы западного типа, что принципиально невозможно в недемократических условиях.  Хотя бы по той простой причине, что любое антидемократическое правление основано на систематизированной лжи и насилии, что принципиально несовместимо со свободным мышлением.
Цель этого короткого письма – выразить протест против существующей ситуации. Мы категорически требуем в стране демократии. Под «нами» подразумевается каждый человек, который разделяет содержание этого письма.
Любая правительственная команда или политическая сила, которая не изберет путь демократии, обязательно приведет страну к катастрофе.