საქართველოს სახალხო დამცველის გიორგი ტუღუშის განცხადება
საინფორმაციო საშუალებებით გავრცელდა ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც გორის რაიონის სოფელ კარალეთში, მოსახლეობასთან ,,ქართული ოცნების“ შეხვედრისას ადგილი ჰქონდა ინციდენტს. მოქალაქეთა ჯგუფმა აქციის მონაწილეებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, რაც ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა. შედეგად, აქციის რამდენიმე მონაწილე და ჟურნალისტი დაშავდა. ამჟამად ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ქ. გორის საავადმყოფო ,,გორმედში“ აქციის დაახლოებით 13 მონაწილე სხვადასხვა დაზიანებით იმყოფება.
საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენელი ასევე დაუკავშირდა დაშავებულ ჟურნალისტებს. ამ ეტაპზე არსებული ინფორმაციით დაშავებულები არიან სააგენტო ინფო-9 ის წარმომადგენლები თამთა ილურიძე, ეკა ილურიძე, შორენა ხაბალაშვილი, რეზო ნადირაძე და ლექსო ალექსიძე, მე-9 არხის ჟურნალისტები ნუკრი ბეგლარაშვილი და ნოდარ სხირტლაძე, ტელეკომპანია ,,თრიალეთის“ წარმომადგენლები ნინო ბოლაშვილი და მამუკა ქევხიშვილი და შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტი საბა წიწიკაშვილი. ჟურნალისტთა ზეპირი განმარტებით, მათ ნაწილს დაზიანებული აქვთ ტექნიკა და ამჟამად, შსს გორის სამმართველოში იმყოფებიან.
გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღნიშნულ ფაქტზე დაიწყო გამოძიება. შესაბამისად მოვუწოდებ სამართალდამცავ ორგანოებს დაუყოვნებლივ გაატარონ სწრაფი და ეფექტური საგამოძიებო ღონისძიებები სამართალდამრღვევ პირთა იდენტიფიცირების  მიზნით.
საქართველოს სახალხო დამცველი განაგრძობს აღნიშნული ფაქტზე ახსნა-განმარტებებისა და ინფორმაციის მოპოვებას.

Заявление Народного защитника Грузии Георгия Тугуши
В СМИ распространилась информация, согласно которой в селе Каралети Горийского района, в ходе встречи представителей «Картули оцнеба» с населением, произошел инцидент.
Группа граждан нанесла участникам акции словесные оскорбления, что переросло в физическое противостояние. В результате пострадали несколько участников акции и журналистов.  Согласно имеющейся у нас информации, в настоящее время в городской больнице Гори «Гормеди» находится примерно 13 участников акции с различными телесными повреждениями.
Представитель Народного защитника Грузии также связался с пострадавшими журналистами. По имеющейся на данном этапе информации, в числе пострадавших – представители агентства «Инфо-9» Тамта Илуридзе, Эка Илуридзе, Шорена Хабалашвили, Резо Надирадзе и Лексо Алексидзе, журналисты «9 архи» Нукри Бегларашвили и Нодар Схиртладзе, представители телекомпании «Триалети» Нино Болашвили и Мамука Кехвишвили и журналист «Информационного центра Шида Картли» Саба Цицикашвили.  По устным разъяснениям журналистов, некоторым из них повредили технику, и в настоящее время они находятся в Горийском управлении МВД.
Согласно распространенной информации, МВД начало расследование по данному факту. Соответственно, призываю правоохранительные органы к незамедлительному проведению быстрых и эффективных следственных мероприятий с целью идентификации правонарушителей.