რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარე „ნოვაია გაზეტას“ რედაქტორს სიცრუეში ადანაშაულებს
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარე, ალექსანდრე ბასტრიკინი “ნოვაია გაზეტას” რედაქტორს, დიმიტრი მურატოვს სიცრუეში ადანაშაულებს და უარყოფს ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ მან გაზეთის მთავარი რედაქტორის მოადგილე, სერგეი სოკოლოვი ტყეში წაიყვანა და იქ მას მოკვლით ემუქრებოდა.
“ნოვაია გაზეტას” მთავარი რედაქტორი, 13 ივნისს გამოქვეყნებულ ღია წერილში საგამიძიებო კომიტეტის თავმჯდომარეს მისი მოადგილის, სერგეი სოკოლოვის მიმართ მუქარაში  ადანაშაულებდა, რის გამოც, მურატოვის თქმით, სოკოლოვი იძულებული იყო ქვეყნის ფარგლებს გარეთ დამალულიყო.
“ნოვაია გაზეტას” რედაქტორის თქმით, სერგეი სოკოლოვის სტატიაში, რომელმაც ბასტრიკინი გააღიზიანა და რომელიც სოფელ კუშევსკაიაში მასობრივ მკვლელობებს ეხებოდა, ნათქვამი იყო, რომ  “საგამოძიებო კომიტეტი და გენერალური პროკურატურა ფაქტობრივად მფარველობენ სისხლიან ბანდებს რუსეთში”.
ღია წერილში მურატოვი მოითხოვდა, სოკოლოვისთვის უსაფრთხოების გარანტია მიეცათ და აცხადებდა, რომ საგამოძიებო კომიტეტის დაცვამ სოკოლოვი ტყეში წაიყვანა, სადაც თავად ბასტრიკინი “მას სიცოცხლის ხელყოფით დაემუქრა”.
მურატოვი აცხადებდა, რომ სოკოლოვის უსაფრთხოების გარანტია მისთვის  “რუსეთის ფედერაციის საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარის დაპირება” იქნებოდა.
“ვიმედოვნებ, ბასტრიკინი იტყვის, რომ ეს ემოციური აშლილობის, ან დამღლელი სამსახურის გამო მოუვიდა, არ აქვს მნიშვნელობა, რა ახსნას მოუძებნის ამას. ჩვენ სანაცვლოდ შევთავაზებთ თანამშრომლობას, მათ შორის პოლიტკოვსკაიას საქმეშიც”, - აცხადებდა მურატოვი, BBC-თან საუბრისას.
რუსეთის პარტია “იაბლოკოს” ლიდერმა, სერგეი მიტროხინმა ჟურნალისტის მიმართ ბასტრიკინის ქმედების გამოძიება მოითხოვა. რუსეთის ჟურნალისტთა გაერთიანების თავმჯდომარემ, ბოგდანოვნამ კი,  განაცხადა, რომ “აღშფოთებულია” “ნოვაია გაზეტას” რედაქტორის მოადგილის მიმართ მუქარის გამო.
გაზეთის მხარდასაჭერად აქციის გამართვას იმავე დღეს რამდენიმე ჟურნალისტი შეეცადა. აქციის მონაწილეები, მათ შორის, რადიო “ეხო მოსკვის” მთავარი რედაქტორის მოადგილე, ვლადიმერ ვარფოლომეოვი პლაკატით - “ტყეში წაყვნა თქვენი მეთოდია?”, არასანქცირებული ღონისძიების გამო დააკავეს, მოგივანებით კი, გაათავისუფლეს.
დღეს 14 ივნისს გაზეთ “იზვესტია”-თვის მიცემულ ინტერვიუში ბასტრიკინმა ყველა ბრალდება უარყო და განაცხადა, რომ “ტყეში არ ყოფილა უკვე დიდი ხანია, რადგან სამსახური ამის საშუალებას არ ძლევს”.  “ნოვაია გაზეტასთან” კონფლიქტის შესახებ კი, თქვა, რომ ამის მიზეზი სოკოლოვის “უსახური სტატიაა სისხლიანი ბანდის საქმიანობის შესახებ.  არ ვდაობ, სტატიაზე ჩემი რეაქცია იყო ემოციური. სოკოლოვის მოწვევას და მისთვის ამ კრიმინალში დამნაშავე ადამიანების ცოცხლად ჩვენებას  მართლაც ვაპირებდი, შემდეგ პრესსამსახურმა ამ განზრახვაზე უარი მათქმევინა. როგორც ახლა ვხვდები, ისინი არ შემცდარან. ვერ წარმოვიდგენდი, რომ “ნოვაია გაზეტას” ჟურნალისტები და  რედაქცია ასეთ სიცრუეს იკადრებდნენ”.
დღესვე Twitter- ის ბლოგზე “ეხო მოსკვის” მთავარი რედაქტორი, ალექსანდე ვენედიქტოვი წერდა, რომ “ნოვაია გაზეტას” რედაქტორი შესაძლოა 14 ივნისს ბასტრიკინს შეხვდეს. ამ ინფორმაციას BBC- ს თავად მურატოვიც უდასტურებს.

Председатель Следственного комитета РФ обвинил редактора «Новой газеты» во лжи
Председатель Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин обвинил редактора «Новой газеты» Дмитрия Муратова во лжи и опроверг информацию о том, что, якобы, вывозил заместителя редактора «Новой газеты» Сергея Соколова в лес и там угрожал ему убийством.
Главный редактор «Новой газеты», в опубликованном им 13 июня открытом письме, обвинил главу Следственного комитета в угрозах по отношению к Сергею Соколову, из-за чего тот, по утверждению Муратова, был вынужден покинуть страну.
Как отметил редактор «Новой газеты», в статье Соколова, которая касалась массового убийства в станице Кущевской, и которая и вызвала раздражение Бастрыкина, говорилось, что Следственный комитет и Генеральная прокуратура «фактически обеспечивают» власть в России кровавых банд.
В открытом письме Муратов потребовал гарантий безопасности для Соколова, подчеркнув, что охрана главы Следственного комитета вывезла его в лес, где лично Бастрыкин «грубо угрожал жизни» журналиста.
При этом, по заявлению Муратова, в качестве гарантии безопасности было бы «приемлемо просто слово руководителя Следственного комитета Российской Федерации».
«Я надеюсь, что Александр Иванович скажет, что это эмоциональный срыв там от усталости, от работы, от чего угодно, и мы продолжим сотрудничество, в том числе по делу Политковской», - сказал Муратов в беседе с BBC.
Лидер российской партии «Яблоко» Сергей Митрохин потребовал расследования информации о действиях Бастрыкина в отношении журналиста, а
глава Союза журналистов России Богданов заявил, что «возмущен» ситуацией с угрозами в адрес шеф-редактора «Новой газеты».
В тот же день несколько журналистов попытались провести акцию в поддержку газеты. Участники акции, в том числе заместитель главного редактора радио «Эхо Москвы» Владимир Варфоломеев, с плакатом «Вывозить в лес – ваш метод?», были задержаны за несанкционированное мероприятие, позже они были освобождены.
В интервью газете «Известия», опубликованном в сегодняшнем, за 14 июня, номере, Бастрыкин все обвинения опроверг. «В лесу я не был уже даже не помню сколько лет. Работа настолько напряженная, что не до поездок на природу», - заявил он.
Комментируя конфликтную ситуацию с «Новой газетой», Бастрыкин сказал, что она «возникла после хамской и безобразной статьи журналиста Соколова по поводу расследования Следственным комитетом дела банды Цапка, члены которой обвиняются в массовом убийстве в столице Кущевская». «Не скрою, реакция моя на статью была эмоциональной. Просто стало обидно — не столько за себя, сколько за следователей, которые, подчас рискуя жизнью, делают свою работу. Пригласить Соколова и показать ему, что называется, живьем людей, которые расследовали нашумевшее дело подонков из Кущевки, была моя инициатива. Пресс-служба Следственного комитета отговаривала меня от этой затеи. Как теперь понимаю, вполне оправданно. Но я настоял. Я не мог даже представить, что журналисты и редакция «Новой» опустятся до прямой лжи», - отметил он.
Сегодня же в блоге Twitter главный редактор «Эха Москвы» Александр Венедиктов написал, что редактор «Новой газеты», возможно, встретится с Бастрыкиным 14 июня. Эту информацию BBC подтвердил и сам Муратов.