მედიაორგანიზაციები პარლამენტს კამპანიის „ეს შენ გეხება“ ფარგლებში მომზადებულ კონონპროექტის განხილვას სთხოვენ
Maia Tsiklauri
სამოცდათორმეტმა მედიასაშუალებამ 22 მაისს პრეზიდენტისა და პარლამენტის თავმჯდომარისადმი მიმართვას ხელი მოაწერა და იმ საკანონმდებლო პაკეტის განხილვა მოითხოვა, რომელიც კამპანიის, „ეს შენ გეხება“ ფარგლებში მომზადდა.
კანონპროექტი ცვლილებებს რამდენიმე კანონში ითვალისწინებს. „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონს ემატება მუხლი, რომლითაც საკაბელო პროვაიდერები ვალდებულნი იქნებიან საერთო ლიცენზიის მქონე უფასო არხები თავიანთ პაკეტში ჩასვან. თავად ტელეკომპანიებს კი არ შეეძლებათ საკაბელო კომპანიებს მაუწყებლობის ტრანზიტზე უარი უთხრან. გარდა ამისა, განიმარტა ფარული და სოციალური რეკლამის ცნებები, შეიცვალა წინასაარჩევნო პერიოდში რეკლამის განთავსების წესები და ტარიფები.
მიმართვის თანახმად, ამ ცვლილებების მიღების შემთხვევაში ტელეკომპანიებს, განსაკუთრებით რეგიონულ მაუწყებლებს, რომელთა შემოსავლებიც ისედაც ძალზე მწირია, გაუჩნდებათ საარსებო წყარო და უფასო პოლიტიკური რეკლამისთვის გამოყოფილი დრო მძიმე ტვირთად აღარ დააწვებათ.
„საკაბელო ოპერატორებსა და მაუწყებლებს შორის ურთიერთობა სამართლიანად დარეგულირდება და საერთო მაუწყებლობის ლიცენზიის მქონეებს ხელი აღარ შეეშლებათ კუთვნილ სამაუწყებლო ზონებში გავრცელდნენ“, - ნათაქვამია მიმართვაში.
ხელმომწერეები მიიჩნევენ, რომ კამპანიის ფარგლებში შემუშავებული კანონპროექტი საბოლოო ჯამში საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებას ხელს შეუწყობს.
„ეს არის ტესტი ხელისუფლებისთვის. თუ არ მიიღებს კანონპროექტს, ეს ნიშნავს იმას, რომ მას არ სურს გამჭვირვალე არჩევნები“, - განაცხადა ტელეკომპანია „მაესტროს“ ერთერთმა დამფუძნებელმა მამუკა ღლონტმა მიმართვაზე ხელმოწერის დაწყებამდე.
გაზეთ „რეზონანსის“ რედაქტორმა ლაშა ტუღუშმა კი განაცხადა, რომ კანონპროექტს საერთაშორისო ექპერტებიც გაეცნენ და დადებითი შეფასება მისცეს.
ხელმომწერი 72 მედიასაშუალებიდან 26 ტელეკომპანიაა, 24 გაზეთი, 8 ინტერნეტგამოცემა, მედიის საკითხებზე მომუშავე 11 არასამთავრობო ორგანიზაცია და სამი დამოუკიდებელი ჟურნალსიტი - ნინო ჟიჟილაშვილი, თამარ ჩიქოვანი და რეზო საყევარიშვილი.
ხელმომწერებს შორის დედაქალაქის ტელეკომპანიებიდან მხოლოდ „მაესტრო“, „მეცხრე არხი“ და „კავკასიაა“. მიუხედავად იმისა, რომ კანონპროექტის განხილვისას 17 მაისს, საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე ლევან გახელაძე ცვლილებებს ეთანხებოდა და მხოლოდ მცირე შენიშვნა ჰქონდა, მიმართვაზე ხელი არ მოუწერია.
კამპანიის მონაწილე მაგდა პოპიაშვილის თქმით, ამ საკითხზე კომუნიკაცია საზოგადოებრივ მაუწყებელთან ვერ შედგა.
„რატომღაც ლევან გახელაძესთან დაკონტაქტება ვერ შევძელი, ამიტომ პასუხი არ ვიცი. შესაძლოა ამ მიმართვას საზოგადოებრივი მაუწყებელიც შეუერთდეს“, - განუცხადა media.ge-ს მაგდა პოპიაშვილმა.
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრის, ანდრო ალავიძის დაპირებით, კანონპროექტი საკომიტეტო მოსმენაზე განიხილება, რის შემდეგაც გადაწყდება, რომელ ნაწილს გაიზიარებენ კანონმდებლები.

Медиа-организации обратились к парламенту Грузии с просьбой рассмотреть законопроект, подготовленный в рамках кампании «Это касается тебя»
კანონპროექტზე ხელმოწერა (photo: )
Семьдесят два средства массовой информации подписали 22 мая обращение к президенту и председателю парламента Грузии, попросив их, тем самым, рассмотреть законопроект, который был подготовлен в рамках кампании «Это касается тебя».
Законопроект предусматривает внесение изменений в несколько законов. Согласно законопроекту, к закону Грузии «О вещании» добавляется статья, по которой, кабельные провайдеры будут обязаны включить в свои пакеты бесплатные каналы, обладающие общей лицензией. Сами телекомпании не смогут отказать кабельным компаниям в транзите вещания. Помимо этого, разъяснено понятие скрытой и социальной рекламы, изменены правила размещения рекламы в предвыборный период и тарифы.
Согласно обращению, в случае принятия этих изменений, у телекомпаний, особенно, у региональных вещателей, чьи доходы и так в достаточной степени малы, появится источник существования, а время, выделяемое на бесплатную политическую рекламу, не станет для них тяжким бременем.
«Отношения между кабельными операторами и вещателями будут регулироваться на справедливой основе, владельцы лицензии на общее вещание смогут беспрепятственно распространять вещание на принадлежащие им зоны», - говорится в обращении.
Подписавшие обращение полагают, что разработанный в рамках кампании законопроект, в конечном итоге, окажет содействие улучшению избирательной среды.
«Это тест для власти. Если законопроект не будет принят, это будет означать, что власть не хочет прозрачных выборов», - заявил один из основателей телекомпании «Маэстро» Мамука Глонти до начала мероприятия по подписанию обращения.
Редактор газеты «Резонанси» («Резонанс») Лаша Тугуши заявил, что с законопроектом ознакомились международные эксперты и дали ему положительную оценку.
Из семидесяти двух подписавших обращение медиа-организаций - 26 телекомпаний, 24 газеты, 8 Интернет-изданий, 11 неправительственных организаций, работающих по вопросам медиа и три независимых журналиста — Нино Жижилашвили, Тамар Чиковани и Реваз Сакеваришвили.
Из столичных телекомпаний обращение подписали только «Маэстро», «Девятый канал» и «Кавкасия». Несмотря на то, что во время рассмотрения законопроекта 17 мая председатель попечительского совета Общественного вещателя Леван Гахеладзе соглашался с изменениями, и у него было лишь небольшое замечание, он не подписался под обращением.
По словам участвующей в кампании Магды Попиашвили, с Общественным вещателем по данному вопросу не состоялась коммуникация.
«Я почему-то не смогла связаться с Леваном Гахеладзе, поэтому не знаю ответ. Возможно, Общественный вещатель также присоединится к данному обращению», - заявила media.ge Магда Попиашвили.
Член парламентского комитета по юридическим вопросам Андро Алавидзе обещал, что законопроект будет рассмотрен на комитетских слушаниях, после чего будет решено, какую часть примут законодатели.