პარლამენტმა GPB-ს სამეურვეო საბჭოს წევრად მომღერალი ზაზა კორინთელი დაამტკიცა
საქართველოს პარლამენტმა 24 აპრილს საზოგადოებრივი მაუწყებლის (GPB) სამურვეო საბჭოს წევრად მომღერალი ზაზა კორინთელი (ზუმბა) დაამტკიცა. ის კავშირ „არტ გენის“ დირექტორიცაა.
მეურვის პოსტზე მისი კონკურენტები გივი კუბლაშვილი და გიორგი ჯანოაშვილი იყვნენ. კუბლაშვილი თბილისის დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონის გამგეობის მთავარი სპეციალისტია, ჯანოაშვილი კი იგივე პოზიციაზე თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონის გამგეობაში მუშაობს.
სამეურვეო საბჭოს წევრის ადგილზე კონკურსი მას შემდეგ გამოცხადდა, რაც ეს პოსტი მიმდინარე წლის იანვრის ბოლოს დავით აფრასიძემ დატოვა. მისი განმარტებით, საბჭოდან წამოსვლის მიზეზი ინტერესთა კონფლიქტი იყო, რაც შინაგან საქმეთა სამინისტროში (შსს) მუშაობის დაწყებამ გამოიწვია.
პრეზიდენტის განკარგულებით, აფრასიძის ადგილზე კონკურსი 2012 წლის 15 თებერვალს გამოცხადდა. ერთი თვის განმავლობაში მეურვის კანდიდატად დარეგისტრირება ნებისმიერ მსურველს შეეძლო. სხვა კრიტერიუმებთან ერთად კონკურსის მონაწილე „უნდა იყოს საზოგადოებრივი აღიარებისა და ნდობის მქონე პირი, უნდა ჰქონდეს უმაღლესი განათლება და არანაკლებ 5 წლის მუშაობის გამოცდილება.“
სამეურვეო საბჭოს მეურვის ვაკანტურ ადგილზე ბოლო კონკურსი მიმდინარე წლის თებერვალში დასრულდა. მაშინ პარლამენტმა წარდგენილი კანდიდატურებიდან ამ პოსტზე ინგლისური ენის საგანმანათლებლო ცენტრის, „British House“-ის დირექტორი ნატალია დვალი დაამტკიცა.
სამეურვეო საბჭო 15 მეურვისგან შედგება. თითოეული წევრი 6 წლის ვადით აირჩევა საბჭოს შემადგენლობის ერთი მესამედი იცვლება 2 წელიწადში ერთხელ, როტაციის წესით. ამჟამად საბჭოს წევრები არიან - გიგა ნასარიძე, გიორგი ლომიძე, ნინო დანელია, ოთარ კობერიძე, ბაკურ სულაკაური, მამუკა ფაჩუაშვილი, ნატალია დვალი, დავით კანდელაკი, ზურაბ დავითაშვილი, ავთანდილ ანთიძე, ემზარ გოგუაძე, ეკა მაზმიშვილი და ნოდარ სარჯველაძე. საბჭოს თავმჯდომარე კი ლევან გახელაძეა.

Певец Зумба стал членом попечительского совета Общественного вещателя Грузии
Парламент Грузии утвердил певца Зумбу (Заза Коринтели) членом попечительского совета Общественного вещателя Грузии (GPB) 24 апреля. Он также является директором союза «Арт Гени».
Другими претендентами на занятие поста попечителя были Гиви Кублашвили и Георгий Джаноашвили. Гиви Кублашвили является главным специалистом гамгеоба Дидубе-Чугуретского района Тбилиси, а Георгий Джаноашвили работает на той же позиции в гамгеоба Ваке-Сабурталинского района столицы.
Конкурс на место члена попечительского совета был объявлен после того, как это пост покинул Давид Апрасидзе в конце января текущего года. По его словам, причиной ухода с поста члена совета стал конфликт интересов, вызванный началом работы в министерстве внутренних дел Грузии.
По распоряжению президента Грузии, конкурс на место члена попечительского совета был объявлен 15 февраля 2012 года. В течение одного месяца кандидатом в попечители мог зарегистрироваться любой желающий. Вместе с другими критериями, участник конкурса «должен быть лицом, наделенным общественным признанием и доверием, должен иметь высшее образование и стаж работы не менее 5-ти лет».
Последний конкурс на вакантный пост члена попечительского совета завершился в феврале текущего года. Тогда парламент страны утвердил на этом посту из представленных кандидатур директора образовательного центра по изучению английского языка «British House» Наталью Двали.
Попечительский совет состоит из 15-ти членов. Каждый член совета избирается сроком на 6 лет. Одна треть состава совета меняется раз в 2 года в порядке ротации. На данный момент членами совета являются – Гига Насаридзе, Георгий Ломидзе, Нино Данелия, Отар Коберидзе, Бакур Сулакаури, Мамука Пачуашвили, Наталья Двали, Давид Канделаки, Зураб Давиташвили, Автандил Антидзе, Эмзар Гогуадзе, Эка Мазнишвили и Нодар Сарджвеладзе. Пост председателя совета занимает Леван Гахеладзе.