„მეცხრე არხის“ გამოსყიდვის მსურველები პრემიერის გადაწყვეტილებას ელოდებიან
ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ პრემიერ-მინისტრისგან გამოსყიდვის მსურველმა პირებმა სააქციო საზოგადოება „ტელევიზია“ დააფუძნეს, პრემიერ-მინისტრს კითხვებზე პასუხი გაუგზავნეს და მის გადაწყვეტილებას ელოდებიან.
დამფუძნებლები
მას შემდეგ, რაც პრემიერ მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა საკუთარი ოჯახის მფლობელობაში არსებული ტელევიზიის გაყიდვის სურვილი გამოთქვა, საზოგადოების წევრებმა სოციალურ ქსელებში სააქციო საზოგადოების დაფუძნების და ტელეკომპანიის გამოსყიდვის შესახებ დაიწყეს საუბარი.
სააქციო საზოგადეობის იდეის ავტორები ბიძინა ივანიშვილსაც შეხვდნენ და ორგანიზაცია ოფიციალურად 9 სექტემბერს დააფუძნეს. დამფუძნებლები არიან „სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტის“ გამგეობის თავმჯდომარე ია ანთაძე, „მეცხრე არხის“ უკვე ყოფილი წამყვანი ვასილ მაღლაფერიძე და პირველი პრეზიდენტის, ზვიად გამსახურდიას შვილი ცოტნე გამსახურდია.
საწესდებო კაპიტალი 3 ათასი ლარით განისაზღვრა. 1 აქციის ნომინალური ღირებულება 1 ლარს შეადგენს. ვასილ მღალაფერიძე ორგანიზაციის დირექტორად აირჩიეს, როგორც თვითონ ამბობს მხოლოდ სამი თვით, შემდეგ კი ჟურნალისტურ საქმიანობას დაუბრუნდება.
აქციონერთა კრებამ სამეთვალყურეო საბჭო9 წევრის შემადგენლობით აირჩია, სადაც შევიდნენ „სტუდია მონიტორის“ ხელმძღვანელი  ნინო ზურიაშვილი, „პირველი სტერეოს“ ერთ-ერთი მფლობელი დავით ზილფიმიანი, მსახიობი ნატა მურვანიძე, მწერალი მერაბ რატიშვილი, მათემატიკოსი თამაზ ავალიშვილი, საქართველოს საფონდო ბირჟის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე გოგი ლოლაძე, მწერალი პაატა ქურდაძე, ჟურნალისტი რამილია ალიევა და სტუდია „რეს“ ხელმძღვანელი მამუკა ყუფარაძე, ეს უკანასკნელი საბჭოს თავმჯდომარედაც აირჩიეს.
სს „ტელევიზიის“ მიზნები
სს „ტელევიზიის“ დამუძნებლები დარწმუნებულები არიან, რომ შეძლებენ არხი მომგებიან ბიზნესად აქციონ. „ჩვენ ვსაუბრობთ სარეკლამო ბაზრის 5 პროცენტზე. გვაქვს იდეები, რითიც ამ პროცენტის მოზიდვას შევძლებთ“, - აღნიშნა ია ანთაძემ 13 სექტემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე.
გოგი ლოლაძის თქმით კი, არსებული საკანონდებლო ბაზა და საზოგადოების წესდება არწმუნებს მათ, რომ სააქციო საზოგადოება ისეთივე წარმატებული იქნება, როგორც ეს სხვა ქვეყნებშია.
იმისათვის, რომ მსურველებმა აქციის შეძენა შეძლონ, საჯარო შეთავაზება უნდა გაკეთდეს. სწორედ ამიტომ საზოგადოებას თავიდან მხოლოდ სამი დამფუძნებელი ჰყავს. ისინი ფიქრობენ, რომ მოგვიანებით მათი რაოდენობა მკვეთრად გაიზრდება და მესაკუთრეები დივერსიფიცირებული იქნება. როდესაც აქციონერები შეიკრიბებიან შემდეგ გადაწყდება რა დაერქმევა ტელევიზიას, განისაზღვრება ლოგოც და შესაძლოა სამეთვალყურეო საბჭოც შეიცვალოს.
დამფუძნებლები დარწმუნებულნი არიან, რომ იმ პირობებში, როდესაც აქციონერები ყოველდღე უყურებენ ტელევიზიის პროდუქციას, ხოლო სამეთვალყურეო საბჭო აკონტროლებს ფინანსურ მდგომარეობას და პროგრამულ პრიორიტეტებს, პოლიტიკური დაკვეთის განხორციელება შეუძლებელი ხდება. ამიტომ პრობლემას ვერ ხედავენ, თუ ერთერთი აქციონერი თავად ბიძინა ივანიშვილი იქნება.
ივანიშვილის ფაქტორი
დამფუძნებლებთან შეხვედრის შემდეგ პრემიერ-მინისტრმა ივანიშვილმა განაცხადა, რომ მზად არის არხის ერთ-ერთი აქციონერი გახდეს. გოგი ლოლაძის თქმით, მას შემდეგ რაც აქციების ლიმიტი დადგინდება, გაირკვევა მაქსიმუმ რამდენი აქციის შეძენის უფლება უნდა ჰქონდეს ერთ პირს, ნებისმიერ პირს, მათ შორის ბიძინა ივანიშვილსაც, შეეძლება როგორც ჩვეულებრივი, ისე პრივილეგირებული აქციების შეძენა, თუ - არა.
სს „ტელევიზიის“ წესდების თანახმად, ჩვეულებრივი აქციების მფლობელებისგან განსხვავებით, პრივილეგირებული აქციების მფლობელებს საერთო კრებაზე კენჭისყრის დროს ხმის უფლება არ აქვთ, თუმცა საზოგადოების მოგების განაწილებისას, უფლება აქვთ ჩვეულებრივი აქციების მფლობელებზე ადრე მიიღონ წინასწარ დათქმული ოდენობით დივიდენდები კაპიტალში მათი მონაწილეობის პროპორციულად.
სწორედ ჩვეულებირვ აქციებზე დადგენილი ლიმიტისა და პრივილეგირებული აქციების განუსაზღვრელი რაოდენობით შეძენის შესაძლებლობიდან გამომდინარე, დამფუძნებლები ფიქრობენ, რომ ვერც ივანიშვილის ფაქტორი და ვერც სხვა მსხვილი აქციონერები ტელევიზიის საქმიანობაზე გავლენას ვერ მოახდებს, „მცირეა იმის ალბათობაც რომ მათ იმ ტიპის არაგონივრული ჩარევა მოინდომონ რაც ტელევიზიის პრესტიჟს დაბლა დაწევს და შესაბამისად, აქციებს გააუფასურებს“.
ორგანიზაციის დამფუძნებლები ბიძინა ივანიშვილს იმ ტექნიკის გადაცემას სთხოვენ, რაც მათი აზრით ტელევიზიის ფუნქციონირებისთვის არის საჭირო და რაც წინასწარ ნუსხაში გაწერეს. როგორც ვასილ მაღლაფერიძე ამბობს, ისინი მზად არიან ტექნიკა ნებისმიერი ფორმით მიიღონ - იქირაონ, იჯარით აიღონ, ან შეისყიდონ.
ბიძინა ივანიშვილს წერილი დამფუძნებლება 9 სექტემბერს გაუგზავნეს და  აცნობეს ორგანიზაციის ოფიციალურად რეგისტრაციის შესახებ. პრემიერ-მინისტრისგან პასუხი ამ დრომდე არ მიუღიათ.

Желающие выкупить «9-й канал» ждут решения премьера
Лица, пожелавшие выкупить телекомпанию «9-й канал», учредили акционерное общество «Телевизиа» («Телевидение»), направили премьер-министру Грузии ответы на его вопросы и теперь ждут решения Бидзины Иванишвили.
Учредители
После того, как премьер-министр Бидзина Иванишвили высказал желание продать принадлежащий его семье телеканал, представители общественности стали обсуждать в социальных сетях вопрос о создании акционерного общества и выкупе телекомпании.
Авторы этой идеи встретились с Бидзиной Иванишвили и 9 сентября зарегистрировали акционерное общество. Учредителями АО являются председатель правления Института гражданского развития Иа Антадзе, бывший ведущий «9-го канала» Васил Маглаперидзе и сын первого президента Грузии Звиада Гамсахурдиа Цотнэ Гамсахурдиа.
Уставной капитал АО составил 3 тысячи лари. Минимальная стоимость одной акции – 1 лари. Директором организации был избран Васил Маглаперидзе, по словам которого, он будет занимать этот пост только 3 месяца, после чего вернется к журналистской деятельности.
Собрание акционеров избрало состоящий из 8 человек наблюдательный совет, в состав которого вошли: руководитель студии «Монитор» Нино Зуриашвили, совладелец компании «Пирвели стерео» Давид Зилпимиани, актриса Ната Мурванидзе, писатель Мераб Ратишвили, математик Тамаз Авалишвили, председатель наблюдательного совета Грузинской фондовой биржи Гоги Лоладзе, писатель Паата Курдадзе, журналист Рамилиа Алиева и руководитель студии «Ре» Мамука Купарадзе, который был избран председателем совета.
Цели АО «Телевизиа»
Учредители АО «Телевизиа» уверены, что смогут превратить канал в доходный бизнес. «Мы говорим о пяти процентах рекламного рынка. У нас есть идеи, благодаря которым мы сможем привлечь этот процент», - отметила Иа Антадзе на состоявшейся 13 сентября пресс-конференции.
По мнению же Гоги Лоладзе, существующая законодательная база и устав общества убеждают их в том, что акционерное общество будет таким же успешным, как это бывает в других странах.
Для того, чтобы желающие смогли приобрести акции, должно быть сделано публичное предложение. Именно поэтому вначале у общества - только три учредителя. Они думают, что позже их количество резко возрастет, и собственники будут диверсифицированы. Когда акционеры наберутся, будет решен вопрос о названии телекомпании, определится ее лого, и, возможно, изменится состав наблюдательного совета.
Учредители убеждены, что в условиях, когда акционеры ежедневно смотрят продукцию телевидения, а наблюдательный совет контролирует финансовое положение и программные приоритеты, осуществить политический заказ станет невозможно. Поэтому они не видят проблемы в том, если одним из акционеров будет сам Бидзина Иванишвили.
Фактор Иванишвили
После встречи с учредителями Бидзина Иванишвили заявил, что готов стать одним из акционеров канала. По словам Гоги Лоладзе, после установления лимита акций выяснится, какое максимальное их количество может приобрести одно лицо, а также сможет ли любой человек, включая Бидзину Иванишвили, приобрести как обычные, так и привилегированные акции.
Согласно уставу АО «Телевизиа», обладатели привилегированных акций, в отличие от владельцев обычных акций, не имеют права голосования на общем собрании, но при распределении дохода АО они смогут, раньше владельцев обычных акций, получить дивиденды, заранее оговоренные пропорционально своему участию в капитале.
Именно исходя из установленного лимита на обычные акции и возможности приобретения привилегированных акций в неограниченном количестве, учредители думают, что ни фактор Иванишвили, ни другие крупные акционеры не смогут оказать влияние на телевидение. «Также мала вероятность того, что они захотят осуществить такое неразумное вмешательство, которое уронит престиж телевидения и, соответственно, обесценит акции», - отметили учредители.
Учредители АО просят Бидзину Иванишвили передать им ту технику, которая, по их мнению, необходима для функционирования телевидения и которую они заранее прописали в списке. Как говорит Васил Маглаперидзе, они готовы получить технику в любой форме – нанять, арендовать или выкупить.
9 сентября учредители направили Бидзине Иванишвили письмо, в котором сообщили об официальной регистрации своей организации. Ответ премьер-министра до сих пор не получен.