პატრიარქი პარლამენტის თავმჯდომარეს დამატებითი სიხშირის გამოყოფის თხოვნით მიმართავს
საპატრიარქოს ტელევიზიის "ერთსულოვნების" სამაუწყებლო სიხშირიდან გათიშვის თაობაზე საქართველოს პატრიარქი პარლამენტის თავმჯდომარეს დამატებითი სიხშირის გამოყოფის თხოვნით მიმართავს.
"ბატონო დავით, როგორც ცნობილია, 2007 წლიდან ფუნქციონირებს საპატრიარქოს ტელევიზია „ერთსულოვნება“, რომელიც ძირითადად შემეცნებითი, კულტურული და პატრიოტული გადაცემებით გამოირჩევა. „ერთსულოვნებას“ დადებული ჰქონდა ხელშეკრულება ტელე-კომპანია „ევრიკასთან“ და ამ ხნის მანძილზე ყიდულობდა მათ სიხშირეს. 2013 წლის 1 მაისს ხელშეკრულების ვადა გავიდა და ეს ურთიერთობაც შეწყდა, ამიტომ ჩვენი ტელევიზია იძულებული გახდა ე.წ. საკაბელო მაუწყებლობაზე გადასულიყო, რასაც შეზღუდული გავრცელების და მოსახლეობის გაჭირვების გამო მაყურებელთა 40% ვერ იღებს, არადა ხალხში დიდი სურვილია აღნიშნული არხის ყურებისა” ნათქვამია პატრიარქის განცხადებაში და აღნიშნულია „ჩვენ ვიცით, რომ მარეგულირებელ კომისიას თავისუფალი სიხშირე არა აქვს, მაგრამ თუ არის შესაძლებელი, პარლამენტის დავალებით, აღნიშნულმა კომისიამ რომ გამოყოს დამატებითი სიხშირე, ეს იქნება დიდი დახმარება ჩვენთვისაც და ხალხისთვისაც. გთხოვთ თქვენს შესაძლო თანადგომას“.
შეგახსენებთ, რომ ტელეკომპანია “ევრიკას” ეთერით, რომლის საშუალებითაც საპატრიარქოს არხი “ერთსულოვნება” მაუწყებლობდა, ამჟამად ტელეკომპანია “მაესტრო” გადის.

Патриарх обратился к председателю парламента с просьбой выделить дополнительную частоту
В связи с отключением телеканала Патриархии Грузии «Эртсуловнеба» («Единодушие») от вещательной частоты, Католикос-Патриарх всея Грузии Илия II обратился к председателю парламента с просьбой о выделении дополнительной частоты.
«Батоно Давит, как известно, с 2007 года функционирует телевидение Патриархии “Эртсуловнеба”, которое отличается, в основном, познавательными, культурными и патриотическими передачами. “Эртсуловнеба” заключило договор с телекомпанией “Эврика“ и в течение этого времени телевидение покупало их частоту.1 мая 2013 года срок договор истек, и эти взаимоотношения прекратились, поэтому наше телевидение было вынуждено перейти на т.н. кабельное вещание, которое, ввиду ограниченного распространения и нужды населения, не может получать 40% зрителей, хотя в народе отмечается большое желание смотреть канал», - говорится в заявлении Патриарха, в котором также отмечается: «Мы знаем, что у регулирующей комиссии нет свободной частоты, но если возможно, чтобы, по поручению парламента, указанная комиссия выделила дополнительную частоту, это будет большая помощь и для нас, и для людей. Прошу Вас о Вашей возможной поддержки».
Напомним, что на частоте телекомпании «Эврика», которой пользовалось телевидение Патриархии «Эртсуловнеба», теперь выходит в эфир телекомпания «Маэстро».