განცხადებები / ტრენინგები
IWPR კავკასია ატარებს ტრენინგს თემაზე: მედიაციის გენდერული ასპექტები: ქალთა როლის გაძლიერება მშვიდობის მშენებლობაში
ჩატარების დრო: 2013 წლის 23-26 სექტემბერი.
ჩატარების ადგილი: ერევანი, სომხეთი.
„ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტი“ (IWPR) და „გაეროს ქალთა ორგანიზაცია“ (UN Women) გიწვევთ ოთხ-დღიან ლიდერთა ტრენინგში  მონაწილეობის მისაღებად.
ტრენინგი, რომლის თემაა მედიაციის გენდერული ასპექტები: ქალთა როლის გაძლიერება მშვიდობის მშენებლობაში ჩატარდება 23-26 სექტემბერს ქალაქ ერევანში. ტრენინგში მონაწილეობისთვის შერჩეული კანდიდატები აგრეთვე ჩართულნი იქნებიან აქტივობების სამწლიან ციკლში, რომელიც მოიცავს ტრენინგებს, დისკუსიებს, მედია პროდუქციის წარმოება და ადვოკატირებას.
ეს აქტივობები არის პროექტის ქალები ერთიანდებიან მშვიდობისათვის - ცვლილებათა ერთი ხმა ნაწილი, რომელსაც IWPR და UN Women ერთობლივად ახორციელებენ. პროექტი მიზნად ისახავს ქსელის შექმნას, რომელიც გააერთიანებს ქართველს, ოს და აფხაზ ქალთა საკითხებზე მომუშავე ექსპერტებს, მედია პროფესიონალებს და ადამიანის უფლებათა დამცველებს, ასევე წაახალისებს ქალთა უფრო პროაქტიული მონაწილეობას მშვიდობის მშენებლობის და კონფლიქტის პრევენციის პროცესებში.
პროექტი გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროგრამის „ქალები თანასწორობის, მშვიდობისა და განვითარებისთვის“ ერთ-ერთი კომპონენტია, რომელსაც ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტრო აფინანსებს.
მონაწილეები უნდა აკმაყოფილებდნენ შემდეგ მოთხოვნებს:
• გენდერულ და ქალთა უფლებების საკითხებზე მუშაობისა და საზოგადოებრივი აქტივობის თვალსაჩინო გამოცდილება;
• კავკასიის რეგიონში კონფლიქტების ანალიზის გამოცდილება და პოლიტიკური კონტექსტის ცოდნა;
• თავისუფლად კომუნიკაცია რუსულ ენაზე (ინგლისურის ცოდნაც სასურველია);
• მიუკერძოებელი და ღია კონსტრუქციული დიალოგისთვის და დებატებისთვის;
• არ უნდა იყვნენ არც ერთი პოლიტიკური პარტიის წევრები.
მონაწილეთა რაოდენობა შეზღუდულია. პრიორიტეტი მიენიჭება გენდერულ საკითხებზე მომუშავე ექსპერტებს (მამაკაცებს და ქალებს), რომლებსაც აქვთ სახალხო დიპლომატიისა და ნდობის აღდეგნის საკითხებზე მუშაობის გამოცდილება.
შერჩეული კანდიდატებისთვის IWPR დაფარავს ყველა მგზავრობის, საცხოვრებელის და სამივლინებო ხარჯებს.
მსურველებმა უნდა წარმოადგინონ CV და სამოტივაციო წერილი (არა უმეტეს 300 სიტყვისა), თუ რატომ სურთ მონაწილეობის მიღება და დაურთონ თავიანთი საკონტაქტო მონაცემები.

Тренинг Кавказской программы IWPR
Прием заявок на участие в тренинге Гендерные аспекты посредничества: расширение прав и возможностей женщин-миротворцев.
Дата: 23-26 сентября, 2013
Место проведения: Ереван, Армения
Институт по освещению войны и мира (IWPR), в сотрудничестве с ООН Женщины, принимает заявки от потенциальных участников четырехдневного тренинга по подготовке лидеров.
Тренинг Гендерные аспекты посредничества: расширение прав и возможностей женщин-миротворцев состоится в Ереване 23-26 сентября. Выбранные кандидаты примут участие в трехлетнем цикле мероприятий, включающих в себя тренинги, дискуссии, производство медиа-продукции и адвокатирование.
Эти мероприятия являются частью проекта Женщины объединяются за мир - Голос перемен, который IWPR осуществляет совместно с ООН Женщины. Цель проекта заключается в создании сети женщин-экспертов, медиа- профессионалов и правозащитников из Абхазии, Южной Осетии и Грузии, поощрении женщин к активному участию в миротворчестве и превенции конфликтов.
Проект является компонентом более обширной программы ООН Женщины, которая называется Женщины за равенство, мир и развитие, финансируемой министерством иностранных дел Норвегии.
Аппликаты должны соответствовать следующим критериям:
- Успешный опыт активизма и экспертизы в области гендерных вопросов и прав женщин;
- Опыт в анализе конфликтов и понимание политического контекста на Кавказе;
- Хорошие навыки общения на русском языке (знание английского языка приветствуется);
- Беспристрастность, открытость к диалогу и готовность принять конструктивное участие в дебатах;
- Непричастность к какой-либо политической партии или движению.
Число мест ограничено. Предпочтение будет отдаваться экспертам в гендерных вопросах (мужского и женского пола), у которых есть опыт в инициативах по укреплению доверия и народной дипломатии.
IWPR профинансирует отобранным участникам все расходы.
Заявители должны прислать CV и мотивационное письмо (не более 300 слов), объясняющее почему они хотят принять участие в мероприятии и содержащее контактную информацию.