ქართული მედია ყველაზე უფრო მოსაწყენი თემა გახდა, რაზეც შეიძლება ადამიანმა დაწერო. არა მგონია ვინმესთვის ახალი ამბავი იყოს, რომ მედიასაშუალებების მფლობელებზე და რედაქტორებზე მეტად, მედიაპროდუქტს პოლიტიკოსები და სახელმწიფო ინსტიტუტები არედაქტირებენ. მათ უმეტესობას, ვისაც არ აკონტროლებენ ეთიკაც და სტანდარტებიც სულ ცალ ფეხზე ჰკიდია და ბოროტებაში ტოლს არ უდებენ მეინსტრიმს. რჩება ორი თუ სამი მედიასაშუალება, რომელიც მეტ-ნაკლებად ღირებულ პროდუქტს ქმნის. ისიც ან გრანტებზეა ჩამოკონწიალებული, ან იმდენად ვიწრო სეგმენტზეა გასული, რომ მის არსებობას მხოლოდ ნომინალური მნიშვნელობა აქვს შერჩენილი.
ჰოდა, წერე ამ მედიაზე და იკითხე. იწუწუნე რამდენიც გინდა და ვისთანაც გინდა. ასე ერთი-ორი ადამიანის გამოქვეყნებული ბლოგი, თუ სტატია კი არა, საერთაშორისო ორგანიზაციების კვლევები და ანგარიშები ვერაფერს ცვლის და მდგომარეობა წლიდან წლამდე უფრო დრამატული ხდება.
რამდენიმე დღის წინ IREX-ის კიდევ ერთი ახალი ანგარიში გამოქვეყნდა. მედია მდგრადობის ინდექსის მიხედვით საქართველოს 1.88 ქულა მიენიჭა და „არამდგრადი შერეული სისტემის“ მქონე ქვეყანათა შორის მოხვდა. ყველაზე დაბალი ქულა ჟურნალისტთა პროფესიონალიზმსა და მედიაბიზნესის მენეჯმენტის გამართულობას აქვს მინიჭებული. ჩემი აზრით, სწორედ ეს ორი კრიტერიუმი არის ყველაზე მეტად დამოკიდებული იმაზე თუ რამდენად „გაუშვებს“ ხელისუფლება მედიას, ამიტომაც ხელისუფლებას უნდა მოეთხოვოს პასუხი ყველაზე მეტად.
ხშირად გამიგია, რომ ქართული ჟურნალისტიკის მთავარ პრობლემად ჟურნალისტთა არაპროფესიონალიზმს ასახელებენ, რაც ვფიქრობ, საფუძველშივე მცდარი მიდგომაა. არამგონია რომ ქართველ ჟურნალისტებს რომელიმე ქვეყნის ჟურნალისტებზე ნაკლებად ჰქონდეთ პროფესიის ათვისების უნარი განვითარებული, თუკი მას ათვისების შესაძლებლობას მისცემ. საქმე ისაა, თუ რამდენად ექნებათ მათ საშუალება შემდგომი პროფესიული განვითარებისა და რეალზებისთვის.
ჯერ ერთი, რომელი პროფესიონალი მივა ტელეკომპანიაში სამუშაოდ, სადაც მათე კირვალიძეს, ნოდარ მელაძეს, გიორგი ლაფერაშვილს, გიორგი არველაძეს, ან დავით კიკალიშვილს „მიყჰავს პარადი“. ანდა რომც მივიდეს რა აზრი აქვს?! დღეს ქართულ ტელევიზიებში ედვარდ მაროუ და უოლტერ კრონკაიტიც რომ დასვა, გგონიათ რამე შეიცვლება? სამწუხაროდ, ყველაზე ხშირად ჯოხი იმათზე ტყდება, ვინც ეკრანზე ჩანს, თუმცა მთავარი „დამნაშავეები“ პრდიუსერებისა და რედაქტორების სახით კამერის მიღმა დგანან. რა თქმა უნდა, ეს არ ათავისუფლებს „უბრალო“ ჟურნალისტებს პასუხისმგებლობისგან, თუმცა მუდმივი აპელირება ქართველ ჟურნალისტთა არაპროფესიონალიზმზე გაცილებით უფრო დიდი სიბრიყვე მგონია, ვიდრე ის, რასაც ეს ჟურნალისტები აკეთებენ.
აი, მედიაბიზნესის მენეჯმენტს რაც შეეხება აქ გაცილებით უფრო მარტივად არის საქმე. მეეჭვება ვინმეს იმის ახსნა სჭირდებოდეს, თუ რატომ უნდა უზრუნველყოს სახელმწიფომ თავისუფალი, თუ არა თანასწორი ბიზნესგარემო და მედიაბაზარი მაინც. თუმცა თანასწორობას თავისუფლების გარეშე რა აზრი აქვს არ ვიცი. ხელისუფლების მხარდამჭერებისგან ნამტკიცები „ბაზარი თავისუფალია, მიდი და რაც გინდა აკეთე“ ლოგიკის საზღვრებს სცდება. ბაზრის თავისუფლებაში ორი სარეკლამო კომპანიის მონოპოლიას და სახელმწიფოს ყურმოჭრილ კომუნიკაციების მარეგულირებელ კომისიას თუ გულისხმობენ არ ვიცი.
ყველაზე კომიკური და ალბათ უფრო ტრაგიკომიკური კი ნუგზარ ბოცო წიკლაურის რადიო თავისუფლებისთვის მიცემული კომენტარი გახლდათ IREX-ის კვლევასთან დაკავშირებით: „ასეთი მისწრაფებები (საუბარია მასმედიაზე პოლიტიკურ გავლენებზე) პოლიტიკოსებს ზოგადად ყველგანა აქვთ, ალბათ... მაგრამ მასმედიის ამოცანაა, რომ მან შეძლოს დამოუკიდებლობის შენარჩუნება”. რა თქმა უნდა, ბატონო ნუგზარ! რა უნდა ამ დამოუკიდებლობის შენარჩუნებას, ის ხომ ასეთი ადვილია. კიდევ კარგი ასწავლეთ ქართულ მასმედიას რა უნდა ქნას. მოკლედ, ბოცომ უკეთ იცის.
აი ამ ყველაფრის ფონზე კი კიდევ უფრო ტრაგიკულად მეჩვენება დაახლოებით ერთი კვირის წინ „სოლიდარობის კამპანიის“ ფარგლებში გამართული 20-25-კაციანი აქცია ავლაბარში. ქვეყანაში სადაც არცერთი, ნორმალურთან მიახლოვებული არხი არ არსებობს (ვგულისხმობ კონტენტს და არა ტექნიკურ აღჭურვილობას), სადაც ნოდარ მელაძე წლის ჟურნალისტი ხდება, სადაც სამი ტელევიზის საინფორმაციო გამოშვებებში ტექსტები სკრუპლუოზურად მეორდება, სადაც გაზეთებს ურიკებით და ველოსიპედებზე ამხედრებულები ყიდიან, სადაც სარეკლამო ბიზნესს მხოლოდ ორი, უკეთეს შემთხვევაში სამი (თუმცა მაინც ერთი) ტელევიზია და სარეკლამო კომპანია აკონტროლებს, სადაც ყოველდღე შეგიძლია წააწყდე მედიაეთიკისა და პროფესიული სტანდარტების უგულვებელყოფას, სადაც ბოლოსდაბოლოს „რეალ-TV” არსებობს, Pressa.ge კი ერთ-ერთი ყველაზე უხვვიზიტორიანი საინფორმაციო და, რაც არ უნდა სასაცილოდ ჟღერდეს, ანალიტიკური პორტალია, სადაც „ასავალ-დასავალს“ ყველაზე მაღალი რეიტინგი აქვს, მედიის დამოუკიდებელობის მხარდასაჭერ აქციაზე მხოლოდ 20-25 ადამიანი მიდის.
არ ვიცი, რა საერთო შეიძლება ჰქონდეს ამ ყველაფერს ჯანსაღ საზოგადოებასთან და ჯანსაღ ჟურნალისტთა კორპუსთან.

Грузинская медиа стала самой скучной из тем, на которые можно писать. Вряд ли для кого-то станет новостью тот факт, что политики и государственные институты редактируют медиа-продукт в большей степени, нежели владельцы и редакторы медиа-средств. Большинство же тех, кого не контролируют, абсолютно не колышут ни этика, ни стандарты, и по зловредности они не уступают мейнстриму. Остается два или три медиа-средства, создающих более-менее стоящий медиа-продукт, но и он или зависит от грантов, или выходит на столь узкий сегмент, что его существование имеет лишь номинальное значение.
Вот и пиши об этой медиа и сам же и читай. Хнычь, сколько хочешь, и с кем хочешь. Только вот не то что опубликованные кем-то один-два блога или статья, а даже исследования и отчеты международных организаций ничего не изменяют, и положение год от года становится все драматичнее.
На днях был опубликован еще один, новый отчет IREX. По индексу устойчивости медиа Грузия получила 1.88 очка и оказалась среди стран с «неустойчивой смешанной системой». Самых низких очков удостоились профессионализм журналистов и отлаженность менеджмента медиа-бизнеса. По-моему, именно эти два критерия более всего зависят от того, насколько власть «отпустит» медиа, и поэтому с власти следует спрашивать прежде всего.
Я не раз слышал, что главной проблемой грузинской журналистики называют непрофессионализм журналистов, и считаю это в корне неверным подходом. Не думаю, что способность к овладению профессией развита у грузинских журналистов меньше, чем у их коллег из какой-либо страны, - если дать им возможность этого. Дело в том, насколько будет у них возможность для дальнейшего профессионального развития и реализации.
Во-первых, какой профессионал пойдет работать в телекомпанию, в которой «командуют парадом» Матэ Кирвалидзе, Нодар Меладзе, Гиорги Лаперашвили, Гиорги Арвеладзе или Давид Кикалишвили. Да если и пойдет, то какой в этом смысл?! Если посадить сегодня на грузинских телеканалах хоть Эдварда Марроу или Уолтера Кронкайта, - думаете, что-то изменится? К сожалению, чаще всего палка ломается на тех, кто виден на экране, хотя главные «виновники» в лице продюсеров и редакторов стоят по ту сторону камеры. Конечно, это не освобождает «простых» журналистов от ответственности, но постоянное апеллирование к непрофессионализму грузинских журналистов я считаю гораздо большей глупостью, нежели то, что эти журналисты делают.
А вот в том, что касается менеджмента медиа-бизнеса, - тут дело обстоит гораздо проще. Сомневаюсь, чтобы кому-то надо было объяснять, почему государство должно обеспечивать если не свободные, то, хотя бы, равные для всех бизнес-пространство и медиа-рынок. Хотя, я не знаю, какой смысл имеет равенство без свободы. Утверждение сторонников власти – «Рынок свободен, приходи и делай, что хочешь» - выходит за границы логики. Если под свободой рынка они подразумевают монополию двух рекламных компаний и покорную государству Комиссию по регулированию коммуникаций, - тогда не знаю.
Самым же комичным, вернее, трагикомичным стал комментарий Нугзара (Боцо) Циклаури для Радио «Свобода» в связи с исследованием IREX: «Вообще, такие устремления (речь идет о политическом влиянии на масс-медиа) у политиков есть, наверно, везде… Но задача масс-медиа в том, чтобы она смогла сохранить независимость».
Разумеется, батоно Нугзар! Что стоит эту независимость сохранить, ведь это так легко. Хорошо еще, что вы научили грузинскую масс-медиа, что ей делать. Короче, Боцо знает лучше.
И вот на фоне всего этого, проведенная на Авлабаре с неделю назад в рамках «кампании солидарности» акция из 20-25 человек кажется мне еще более трагичной. В стране, где не существует ни одного канала, близкого к нормальному (я подразумеваю контент, а не техническое оснащение), где Нодар Меладзе становится журналистом года, где тексты в информационных выпусках трех телеканалов повторяются со скрупулезной точностью, где газеты продают с тележек и велосипедов, где рекламный бизнес контролируют лишь две, в лучшем случае, три (хотя, все-таки, одна) телекомпании и рекламные компании, где каждый день можно столкнуться с пренебрежением медиа-этикой и профессиональными  стандартами, где, наконец,  существует «Real TV», а Pressa.ge  - один из самых посещаемых информационных и, как ни смешно это звучит, аналитических порталов, где газета «Асавал-дасавали» имеет самый высокий рейтинг, - здесь на акцию в  поддержку независимости медиа приходит всего  20-25 человек.