„პოლიტიკა აბსოლუტურად არ გვაინტერესებს, ეს ჩვეულებრივი ბიზნესია“ - „ბლექ სი სატის“ გენერალური დირექტორი
ინტერვიუ
მამუკა ცქიტიშვილი -
სატელიტური კომპანია „ბლექ სი სატი“, რომელიც უკვე ერთი თვეა ფუნქციონირებს, საზოგადოებაში განხილვის საგანი რამდენჯერმე გახდა. ტელეკომპანიებმა „რუსთავი 2“-მა და „იმედმა“ საკაბელო პროვაიდერ „გლობალ TV“-სთან ურთიერთობის გაწყვეტის მთავარ მიზეზად „ბლექ სი სატი“ დაასახელეს.  იყო თუ არა ეს „ბლექ სი სატის“ მენეჯმენტის მოთხოვნა, რატომ არ შევიდა „მეცხრე არხი“ მის სამაუწყებლო პაკეტში და რატომ გახსნა კომპანიის პრეზენტაცია ვიცე პრემიერმა გიორგი ბარამიძემ, ამ თემებზე Media.Ge „ბლექ სი სატის“ გენერალურ დირექტორ მამუკა ცქიტიშვილს ესაუბრა:
სხვადსხვა ვერსია გავრცელდა, თუ რატომ არ არის თქვენს პაკეტში „მეცხრე არხი“.  არხის დირექტორმა განაცხადა, რომ თქვენი შეთავაზებით, შესაძლებელი ხდებოდა სურვილის შემთხვევაში „მეცხრე არხი“სატელიტიდან საერთოდ გამოგერთოთ. რა მოხდა „მეცხრე არხთან“ დაკავშირებით?
„მეცხრე არხს“ ხელშეკრულება აქვს „თურქსატთან“. მე იმათ გამორთვას და ჩართვას ვერ გადავწყვეტდი. ჩვენ ვთხოვდით [„მეცხრე არხის“], რომ როგორც „მაესტრო“, როგორც „კავკასია“, „რუსთავი 2“ და სხვა არხები  პარალელურ რეჟიმში აგვეყვანა სატელიტზე. ის თავის მხრივ სატელიტიდან შეუზღუდავად გავრცელდებოდა. მე რომც გამომერთო, მაინც იქნებოდა „თურქსატზე“ და ისევე იმაუწყებლებდა, როგორც ახლა მაუწყებლობს. არ სურთ მათ ჩვენთან ურთიერთობა, რაც მათი გადასაწყვეტია. „მაესტროს“ სურდა და არის ჩვენს პაკეტში.
„ბლექ სი სატს“ მისი გამოჩენის დღიდან მთავრობასთან აკავშირებენ. რა არის თქვენი კომპანიის ინტერესი?
პოლიტიკა აბსოლუტურად არ გვაინტერესებს. ეს არის ჩვეულებრივი ბიზნესი,  ბევრი დავხარჯეთ  და გვინდა ფული ამოვიღოთ. ეს არის ჩვენი გეგმა და მიზანი. პოლიტიკაში ჩართვას არ გვაიძულებს არავინ და ხელოვნურად ცდილობენ დაკავშირებას.
მთავრობასთან დაკავშირება, ალბათ, იმიტომაც მოხდა, რომ თქვენი კომპანიის პრეზენტაციაზე ვიცე პრემიერი, გია ბარამიძე იმყოფებოდა და გარკვეული განცხადებები გააკეთა?
საქართველოში ყველა კარგ პროექტს ხსნის პრეზიდნეტი,  პრემიერ მინისტრი და ბიზნესის სტიმულირებას ახდენს.  საქართველოს ტერიტორიაზე გაკეთდა ტელეპორტი, რაც ნიშნავს იმას, რომ სატელიტზე გასვლა იქნება ბევრად უფრო ხარისხიანი, რადგან გადადის უფრო მაღალ MPEG4 ფორმატში,  მოდის უფრო ძლიერი სიგნალი.
პრეზენტაციისთვის ჩამოვიდნენ ჩვენი პარტნიორები „თურქსატიდან“. იმ პერიოდში საქართველოში იმყოფებოდა თურქეთის ვიცე პრემიერი. მან პრეზენტაციაზე დასწრებისსურვილი გამოთქვა, ბუნებრივია, რომ პროტოკოლის თანახმად საქართველოს ვიცე პრემიერიც დაესწრო.
„იმედმა“ და „რუსთავი 2“-მა საკაბელო კომპანია „გლობალ TV”-ის პაკეტიდან ამოღება მოსთხოვეს და მიზეზად თქვენთან თანამშრომლობა დაასახელეს. ამ კომპანიასთან  ურთიერთობის გაწყვეტა თქვენი მოთხოვნა იყო, თუ ტელეკომპანიების ინიციატივით მოხდა?
ჩვენი მოთხოვნა არც შეიძლება ყოფილიყო. მათი გადაწყვეტილება იყო. კერძო კომპანიები არიან და მე უფლება არ მქონდა მათ საქმიანობაში ჩავრეულიყავი.
ციფრული რადიო სარელეო ქსელის აგებას აპირებთ, რა ტიპის მომსახურებას გაუწევთ ტელეკომპანიებს?
ჩევნ გვაქვს რადიოსარელეო სიხშირეები თბილისიდან ბათუმამდე და უკან. ამით დაინტერესებული არიან ტელევიზიები, რომლებიც ქუჩიდან პირდაპირ ჩართვებს აკეთებენ. სატელიტიდან ამის გაკეთება ცოტა უფრო ძვირი ჯდება. ამიტომ თუ საქართველოს ტერიტორიაზეა ჩართვა და  ეს სარელეო ხაზები სწვდება, ტელეკომპანიებს  ამ ქსელით სარგებლობა ურჩევიათ.
მალე საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლა უწევს. თუ გაქვთ კონკრეტული გეგემები ციფრულ მაუწყებლობასთან დაკავშირებით? გამოითქვა მოსაზრება, რომ მულტიპლექსს „ბლექსი სატი“ ააგებდა.
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლაზე რა პროექტიც აქვს სახელმწიფოს, ჩვენ იმასთან კავშირი არ გვაქვს. მე შემიძლია გითხრათ, რომ „ბლექ სი სატის“ აბონენტი ციფრულ სიგნალსაც უპრობლემოდ მიიღებს და არაფრის შეცვლა არ დასჭირდება.
პარლამენტი უახლოეს დღეებში Must carry-ის მიღებას გეგმავს.  სავალდებულო ტრანზიტი „ბლექ სი სატსაც“ ეხება?
ჯერ ერთი, ჩვენ უარს ჩართვაზე არავის ვეუბნებით, ვინც დაინტერესებული იყო ყველა ჩავრთეთ. მეორეც, სატელიტური კომპანია ვართ და მე როგორც ვიცი, ეს კანონი მხოლოდ საკაბელო კომპანიებზე ვრცელდება.
ამჟამად „ბლექ სი სატს“ რამდენი არხი აქვს ჩართული და რა სახის პაკეტებს სთავაზობს მომხმარებელს?
პირველი სისტემა ეს არის  სატელიტიდან გავრცელება. ეს პროცესი დასრულებულია და მომხმარებელს უკვე ვაწვდით 28 ქართულ არხს. მათი ჩამონათვალი ჩვენს ვებ-გვერდზეა. მათ შორისაა ჩვენი „ბლექ სი სატ ინფო“, სადაც მომხმარებელს ავუხსნით, თუ როგორ მიიღონ არხები და გამოიყენონ ჩვენი რესივერები.  ეს პაკეტი თვეში ათი ლარი ღირს.
მეორე სისტემა ესაა MVDS, რომლის საშუალებითაც 72 უცხოურ არხს საწყის ეტაპზე მხოლოდ თბილისში, შემდეგ კი საქართველოს ყველა დიდ ქალაქში გავავრცელებთ. ნელ ნელა ას არხამდე შევავსებთ. MVDS  არასატელიტური სისტემაა. სიგნაილის მიღება ამ დროსაც თეფშების საშუალებით ხდება, თუმცა ეს თეფშები არასატელიტურია. ამ პაკეტის ღირებულება თვეში 25 ლარი იქნება.
28 ქართული არხის მიღება რომელ ტერიტორიაზე იქნება შესაძლებელი?
სატელიტური სისტემით ჩვენ ვფარავთ საქართველოს მთელ ტერიტორიას, ასევე მის ევროპის მთლიან კონტინენტს და ცენტრალურ აზიას. ადამიანს, რომელსაც აქვს სატელიტური თეფში და ექვს ქართულ არხს უყურებს, შეუძლია გახდეს ჩვენი აბონენტი და იმავე თეფშით და ჩვენი რესივერით 28 ქართულ არხს უყუროს.

«Нас совершенно не интересует политика, это обычный бизнес», - генеральный директор «Black Sea Sat»
Сателлитная компания «Black Sea Sat», которая функционирует уже в течение одного месяца, несколько раз стала предметом обсуждения в обществе. Телекомпании «Рустави 2» и «Имеди» назвали «Black Sea Sat» основной причиной прекращения отношений с кабельным провайдером «Глобал TV». Было ли это требованием менеджмента «Black Sea Sat», почему «Девятый канал» не вошел в их вещательный пакет, и почему презентацию компании открыл вице-премьер Грузии Георгий Барамидзе, - на эти темы с Media.Ge беседовал генеральный директор «Black Sea Sat» Мамука Цкитишвили:
Распространилось несколько версий о том, почему в вашем пакете нет «Девятого канала». Директор данного канала заявил, что, согласно вашему предложению, становилось возможным по желанию вообще отключить «Девятый канал» от спутника. Что произошло в связи с «Девятым каналом»?
У «Девятого канала» существует договоренность с «Турксат». Я бы не смог решить вопрос с их подключением или отключением. Мы просили [«Девятый канал»] о том, чтобы их, как каналы «Маэстро», «Кавкасия», «Рустави 2» и другие подключить к спутнику в параллельном режиме. Со своей стороны, «Девятый канал» неограниченно распространялся бы со спутника. Даже если бы я его отключил, «Девятый канал» все равно оставался бы на «Турксат» и продолжал бы вещание в обычном порядке, так, как вещает сейчас. Они не хотят иметь с нами отношений, и это их решение. Телекомпания «Маэстро» этого хотела, и теперь данный канал в нашем пакете.
Компанию «Black Sea Sat» связывают с правительством с момента ее появления. Что входит в интересы вашей компании?
Политика нас совершенно не интересует. Это обычный бизнес. Мы много затратили и хотим получить денежную прибыль. Это наш план и цель. Нас никто не сможет заставить иметь дело с политикой, и лишь искусственно стараются нас с ней связать.
Компанию связывают с правительством, должно быть, потому, что на ее презентации присутствовал вице-премьер Георгий Барамидзе, который сделал определенные заявления?
Все хорошие проекты в Грузии открывают президент, премьер-министр, давая тем самым стимул бизнесу. На территории Грузии был сделан телепорт, и это означает, что выход на спутник станет гораздо более качественным, так как он переходит в более высокий формат MPEG4, идет более сильный сигнал.
На презентацию приехали наши партнеры из «Турксат». В тот период в Грузии находился вице-премьер Турции. Он выразил желание присутствовать на презентации, естественно, что, в соответствии с протоколом, на презентации также присутствовал вице-премьер Грузии.
Телекомпании «Имеди» и «Рустави 2» потребовали своего отключения от пакета кабельной компании «Глобал TV», назвав причиной сотрудничество с вами. Прекращение их отношений с вышеуказанной компанией было вашим требованием или произошло по инициативе телекомпаний?
Это и не могло быть нашим требованием. Они сами приняли такое решение. Они представляют собой частные компании, и у меня не было права вмешиваться в их деятельность.
Вы планируете создать цифровую радио-релейную сеть. Исходя из этого, какого типа обслуживание вы предоставите телекомпаниям?
Мы располагаем радио-релейными частотами от Тбилиси до Батуми и обратно. В этом заинтересованы телекомпании, которые осуществляют прямые включения с улицы. Осуществлять подобное со спутника обходится немного более дороже. Поэтому, если включение происходит с территории Грузии, и его достигают релейные линии, телекомпании предпочитают пользоваться данной сетью.
Скоро Грузии должна будет перейти на цифровое вещание. Есть ли у вас определенные планы в связи с цифровым вещанием? Прозвучало мнение, что «Black Sea Sat» построит мультиплекс.
Мы не связаны с государственным проектом перехода на цифровое вещание. Я могу сказать, что абонент «Black Sea Sat» получит без проблем и цифровой сигнал, и ему ничего не придется менять.
Парламент Грузии в ближайшие дни планирует принять Must Carry. Коснется ли обязательный транзит также и «Black Sea Sat»?
Во-первых, мы никому не отказываем во включении, мы включили всех заинтересованных в этом. Во-вторых, мы сателлитная компания, и, насколько мне известно, этот закон распространяется только на кабельные компании.
На данный момент сколько каналов включила компания «Black Sea Sat», и пакеты какого вида вы предлагаете потребителям?
Первая система - распространение со спутника. Этот процесс завершен, и мы уже предоставили потребителям 28 грузинских каналов. Их список размещен на нашей веб-странице. Среди них есть и наш канал «Black Sea Sat Инфо», на котором мы объясним потребителям, как им принимать каналы и использовать наши ресиверы. Стоимость данного пакета составляет десять лари в месяц.
Вторая система — MVDS, посредством которой мы распространим 72 иностранных канала на начальном этапе только в Тбилиси, а затем во всех крупных городах Грузии. Постепенно мы дойдем до ста каналов. MVDS — несателлитная система. Прием сигнала и в данном случае происходит посредством тарелок, но это несателлитные тарелки. Стоимость этого пакета составит 25 лари в месяц.
На какой территории можно будет принять 28 грузинских каналов?
Посредством сателлитной системы мы покрываем всю территорию Грузии, а также весь Европейский континент и Центральную Азию. Человек, у которого спутниковая тарелка, и который смотрит шесть грузинских каналов может стать нашим абонентом и получить посредством той же тарелки 28 грузинских каналов.