კონფერენცია ანალოგურიდან ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შესახებ
საზოგადოებრივი მაუწყებლისა და ამერიკული კომპანია „ჰარისის“ ინიციატივით თბილისში ანალოგურიდან ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის საკითხები განიხილეს.  კონფერენცია, სადაც „ჰარისის“ წარმომადგენლებმა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისას შექმნილ ამოცანებსა და მათი გადაჭრის გზებზე ისაუბრეს, 7 და 8 ივნისს ჩატარდა. კონფერენციაზე კომპანია „ჰარისმა“ დამსწრე საზოგადოებას საკუთარი პროდუქციაც წარუდგინა.
„ჰარისი“ სატელევიზიო და რადიო სიგნალის გავრცელებისა და დამუშავებისათვის საჭირო აპარატურას აწარმოებს. ის მსოფლიოს 100-მდე ქვეყანაში საქმიანობს და რამდენიმე მათგანს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესშიც ეხმარება.
„საქართველოს წინაშე დგას ამოცანა - 2015 წლიდან ციფრულ მაუწყებლობაზე გადაერთოს. ეს ძალიან დიდი სამუშაოა, არა მხოლოდ, მაუწყებელების, არამედ მომხამრებლების მხრიდანაც, არადა ცოტა დრო რჩება. უნდა მომზადდეს შესაბამისი ბაზა, უნდა არსებობდეს კონვერტორები. ამისთვის კი მზად უნდა იყოს, როგორც მთავრობა, ისე მაუწყებლები, მოსახლეობა და მეწარმეები. „ჰარისის“ ინტერესია, რომ მოხდეს ყველა მხარის ინფორმირება. გვსურს საქართველოში მონაწილეობა მივიღოთ ამ მოდერნიზაციის პროცესში“, - განაცხადა კომპანია „ჰარისის“ წარმომადგენელმა საქართველოში, თეიმურაზ გიორგაძემ Media.Ge-სთან საუბრისას.
კონფერენციას საზოგადოებრივი მაუწყებლის ხელმძღვანელობა და სამეურვეო საბჭოს წევრები, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, ეკონომიკის სამინისტროს წარმომადგენლები, თავდაცვის მინისტრი ბათუ ქუთელია, უშიშროების საბჭოს წევრი თამარ კინწურაშვილი, ასევე IREX-ისა და ევროკავშირის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ანალოგურიდან ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის საკითხებით სხვადასხვა ქართული ტელეკომპანიებისა და საკაბელო კომპანიების ტექნიკური სამსახურების თანამშრომლებიც დაინტერესდნენ.
კონფერენციის პირველ დღეს დამსწრეებმა გამომსვლელებისგან ზოგადი ინფორმაცია მოისმინეს. თუ, რა უპირატესობა აქვს ციფრულ მაუწყებლობას და როგორ მოხდა ბრიტანეთსა და ამერიკაში ანალოგური მაუწყებლობის ციფრული მაუწყებლობით ჩანაცვლება.
ბრიტანული კომპანია DTG-ის (ეს კომპანია მონაწილეობდა ბრიტანეთის ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში) წარმომადგენელმა, ენდრიუ დამბრეკმა იმ საკითხებზე გაამახვილა ყურადღება, რაც ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესს წარმატებულს გახდის. დამბრეკის თქმით, მნიშვნელოვანია მიმდინარეობდეს დიალოგი გადაწყვეტილების მიმღებებ პირებსა და სხვადასხვა ტექნიკური საშუალებების მწარმოებლებს, საცალო მოვაჭრეებს შორის; ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში ნათელი უნდა იყოს სახელმწიფო პოლიტიკა და უნდა არსებობდეს შესაბამისი რეგულირების ჩარჩო, რაც ხელს შეუწყობს მიზნების ჩამოყალიბებას და პასუხისმგებლობების სწორად გადანაწილებას; თავიდანვე უნდა დადგინდეს, თუ რომელი ორგანიზაცია, ან უწყება რა საქმიანობაზეა პასუხისმგებელი. დამბრეკის განმარტებით, ეს თავიდან აგვაცილებს შემდგომ გაურკვევლობას; ყველაფერთან ერთად მისი თქმით, მნიშვნელოვანია პროექტების მკაცრი და სწორი მენეჯმენტი, ასევე კონკრეტული დედლაინების მკაცრად განსაზღვრა და ტექნოლოგიების სწორად შერჩევა.
დამბრეკმა კითხვაზე, რეალურია თუ არა, რომ საქართველომ მოასწროს 2015 წლის პირველ ივნისამდე ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისათვის საჭირო სამუშაოების შესრულება, ასე უპასუხა: „დანამდვილებით რაიმეს თქმა ძნელია. თუმცა, თუკი დღესვე დაიწყებთ ამისთვის მუშაობას, ვფიქრობ, პროცესის დროულად დასრულება შესაძლებელია“.
კონფერენციაზე მოწვეული იყო ამერიკის შეერთებული შტატების კავშირგაბმულობის კომისიის წარმომადგენელი, ჯონათან ლევი, რომელმაც ამერიკაში ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი მიმოიხილა. გარდა ამისა, მან ისაუბრა must carry-ს პრინციპის მნიშვნელობაზეც.
„აშშ-ში საკაბელო ტელევიზიის სისტემები და პირდაპირ სახლში (Direct to home, DTH) სატელიტური მომსახურება ექვემდებარება სავალდებულო ტრანზიტის  (“must-carry”) პრინციპებს/წესებს. საკაბელო ოპერატორები ვალდებული არიან, გადასცენ თავისუფალი წვდომის მაუწყებლობის (free-to-air, FTA) საეთერო ტელე სადგურების სიგნალი  ადგილობრივ ბაზარზე. მაგალითად, ტელესადგური, რომელიც მაუწყებლობს ჩიკაგოში, უნდა გადაიცეს ყველა საკაბელო სისტემის მიერ ჩიკაგოს ბაზარზე. მაგრამ საკაბელო სისტემები ლოს ანჯელესში არ არიან ვალდებული გადასცენ ჩიკაგოს ტელე-სადგურები. პირდაპირ სახლში (Direct to home, DTH) სატელიტური მომსახურება ვალდებულია გადასცეს ყველა თავისუფალი წვდომის მაუწყებლობის (free-to-air, FTA) საეთერო ტელე-სადგურების სიგნალი  ადგილობრივ ბაზარზე, თუ მას სურს, გადასცეს რომელიმე ადგილობრივი არხი. მაგალითად,  ბაზარზე, სადაც ხუთი ტელე-სადგური ფუნქციონირებს სატელიტურ მომსახურებას შეუძლია არ გადასცეს არც ერთი მათგანი, ან გადასცეს ხუთივე. მას არ აქვს არჩევანის უფლება, ხუთიდან ჩასვას სამი და უარი თქვას დანარჩენ ორზე.
აშშ-ში მოქმედებს კომერციული სატელევიზიო არხები და არა-კომერციული საგანმანათლებლო არხები, რომელთაც ასევე ”საზოგადო” არხები ეწოდება.  კომერციულ არხებს დამატებითი არჩევანის უფლება აქვთ. მათ შეუძლიათ აირჩიონ  სავალდებულო ტრანზიტის  (“must-carry”) სტატუსი, ან ”განმეორებით ჩვენებაზე თანხმობის” (“retransmission consent”) სტატუსი. თუ არხი ირჩევს სავალდებულო ტრანზიტს, მაშინ მისი განხორციელება უნდა მოხდეს ზემოთ ნახსენები წესების შესაბამისად და არხი ვერანაირი კომპენსაციას ვერ მიიღებს  არხების ჩასმის სანაცვლოდ. ”განმეორებით ჩვენებაზე თანხმობის” შემთხვევაში დაუშვებელია საკაბელო ან სატელიტური მომსახურებით არხის გადაცემა არხის ნებართვის გარეშე, და არხს შეუძლია მოითხოვოს კომპენსაცია საკაბელო ან სატელიტური მომსახურებისგან. ტელე სადგურებს არ აქვთ უფლება ”განმეორებით ჩვენებაზე თანხმობის” ექსკლუზიური შეთანხმებები გააფორმონ ბაზარზე მხოლოდ ერთ საკაბელო, ან სატელიტურ მომსახურებასთან. ტელე სადგურები ვალდებული არიან კეთილსინდისიერად აწარმოოონ მოლაპარაკებები საკაბელო ან სატელიტურ სისტემებთან ”განმეორებით ჩვენებაზე თანხმობის” თაობაზე", - განაცხადა ჯონათან ლევმა.
კონფერენციის მეორე დღეს, კომპანია „ჰარისის“ წარმომადგენლებმა სხვადასხვა ტელეკომპანიების ტექნიკურ პერსონალს დეტალურად გააცნეს, თუ როგორ ხდება ანალოგური სიგნალის ჩანაცვლება ციფრული სიგნალით. ასევე ისაუბრეს იმაზე, თუ რა სამუშაოების ჩატარება მოუწევთ მაუწყებლებს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში და რა სახის ტექნიკა შეიძლება გამოიყენონ.
მიუხედავად იმისა, რომ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასასვლელად საქართველოს მხოლოდ 3 წელი დარჩა, ქვეყანას ამ მიმართულებით სტრატეგია ჯერ კიდევ არ აქვს. 2012 წლის 14 თებერვალს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგიის შემუშავების ვადა  კიდევ ერთხელ გადაწია - 2012 წლის დეკემბრამდე.

Конференция по переходу с аналогового на цифровое вещание
По инициативе «Общественного вещателя» Грузии и компании «Харрис» в Тбилиси рассмотрели вопросы, связанные с переходом с аналогового на цифровое вещание.
Конференция, на которой представители «Харрис» говорили о возникающих при переходе на цифровое вещание задачах и путях их решения, проходила 7-8 июня.  Компания «Харрис» также представила участникам конференции собственную продукцию.
«Харрис» - производитель аппаратуры для распространения и обработки теле- и радиосигналов. Компания работает примерно в 100 странах мира, и в некоторых из них помогает процессу перехода на цифровое вещание.
«Перед Грузией стоит задача – в 2015 году переключиться на цифровое вещание. Это очень большая работа, не только для вещателей, но и потребителей, а времени остается немного. Должна быть подготовлена соответствующая база, должны быть конвертеры. И к этому должны быть готовы как власти, так и вещатели, население и предприниматели.  Интерес «Харрис» - в том, чтобы было осуществлено информирование всех сторон. Мы хотим принять участие в этом процессе модернизации в Грузии», - заявил представитель в Грузии компании «Харрис» Теймураз Гиоргадзе в беседе с Media.Ge.
На конференции присутствовали руководители «Общественного вещателя» и члены его попечительского совета, представители Национальной комиссии по коммуникациям и министерства экономики, министр обороны Бату Кутелия, член Совета безопасности Тамар Кинцурашвили, представители IREX и Евросоюза. Вопросы перехода с аналогового на цифровое вещание заинтересовали и сотрудников технических служб различных грузинских телекомпаний и кабельных операторов.
В первый день конференции присутствующие были ознакомлены с общей информацией – о преимуществах цифрового вещания, о том, как на такой тип вещания перешли в Великобритании, США и т.д.
Представитель британской компании DTG (участвовавшей в переходе на цифровое вещание в Великобритании) - Эндрю Дамбрек акцентировал внимание участников на аспектах, необходимых для успешного осуществления перехода. По его словам, очень важен диалог между принимающими решения лицами и производителями различных технических средств, а также розничными продавцами. В процессе перехода на цифровое вещание должна быть ясной государственная политика, и должны существовать рамки соответствующего регулирования, что будет способствовать формированию целей и правильному распределению ответственности. Должно быть установлено изначально, какие конкретно организации, какие ведомства ответственны за ту или иную деятельность, - сказал Дамбрек, пояснив, что это позволит избежать возможной неразберихи. Наряду со всем вышеперечисленным, по его словам, важен строгий и правильный менеджмент проекта, четкое установление конкретных дедлайнов и быстрый подбор технологий.
На вопрос о том, насколько реально, что Грузия успеет перейти на цифровое вещание до 1 июня 2015 года, он ответил: «С точностью утверждать что-либо сложно. Однако если вы начнете работу над этим сегодня же, думаю, завершить процесс своевременно – возможно».
Участвовать в конференции был приглашен представитель Федеральной комиссии по коммуникациям США Джонатан Леви, который рассказал о процессе перехода на цифровое вещание в Америке.  В ходе выступления Леви подчеркнул важность принципа must carry.
«Когда я направлялся сюда, прочел англоязычную грузинскую газету, в которой было написано, что часть общества требует внедрения принципа must carry. У нас этот принцип действует уже давно. Если кабельная компания передаст какой-либо информационный канал, она не вправе не включить в свой пакет канал-конкурент по тому же направлению. В противном случае кабельная компания не получит обязательной лицензии. По нашему мнению, передача многосторонней информации – важна для существования свободных масс-медиа. Думаю, наш опыт пригодится и вам», - заявил Джонатан Леви.
Во второй день конференции представители компании «Харрис» детально ознакомили технический персонал различных телекомпаний с тем, как происходит замещение аналогового сигнала цифровым. Они рассказали о том, какие работы придется выполнить вещателям в процессе перехода на цифровое вещание, и какую технику можно при этом использовать.
Несмотря на то, что для перехода на цифровое вещание Грузии остается всего 3 года, стратегии по этому направлению у страны все еще нет.  14 февраля 2012 года министерство экономики и устойчивого развития в очередной раз сдвинуло крайний срок разработки стратегии перехода на цифровое вещание – до декабря 2012 года.