თბილისში მომუშავე "ყვითელ" მიკროავტობუსებში რადიომიმღებების მუშაობა აკრძალეს
მედია მედიის შესახებშესაბამისი განცხადება სატრანსპორტო გაერთიანება "თბილისის მიკროავტობუსმა" 6 ივნისს გაავრცელა. განცხადებაში აღნიშნულია” რომ კომპანიებს” რომლებიც უზრუნველყოფენ ქალაქ თბილისში მგზავრთა გადაყვანას ახალი” ყვითელი მიკროავტობუსებით” გაფორმებული აქვთ ხელშეკრულება დამოუკიდებელ იურიდიულ პირთან სარეკლამო მომსახურების თაობაზე. ხელშეკრულების მიხედვით” სარეკლამო კომპანია ვალდებულია უზრუნველყოს მიკროავტობუსებზე გარე რეკლამის განთავსება” ხოლო სამარშრუტო ტაქსების სალონში მონიტორების დამონტაჟება” სადაც განთავსდება სხვადასხვა ხმოვანი სარეკლამო რგოლები.
"თავის მხრივ” ზემოთ აღნიშნული ხელშეკრულების შესაბამისად” ლიცენზიის მფლობელმა სატრანსპორტო კომპანიებმა უნდა უზრუნველყონ სარეკლამო რგოლების მომხმარებლისთვის შეუფერხებლად მიწოდება” მათი გარჩევადობა და სმენადობა"“ _ განმარტებულია განცხადებაში.
განცხადებაში ასევე ღნიშნულია” რომ მიკროავტობუსებში მონიტორების მონტაჟი უკვე მიმდინარეობს. "აღმოჩნდა” რომ ხმოვანი სარეკლამო რგოლის ეკრანზე განთავსებას სამარშრუტო ტაქსებში გამოყენებული რადიო საშუალებები ხელს უშლის. აღნიშნული პრობლემის მოგვარების უზრუნველსაყოფად” სარეკლამო კომპანიამ მიკროავტობუსების მფლობელ კომპანიებს წერილობითი მოთხოვნით მიმართა” რათა მათ სრულყოფილად შეასრულონ დამკვეთი კომპანიების წინაშე აღებული ვალდებულება და შეუფერხებლად გაუშვან სარეკლამო რგოლი მონიტორებზე. შპს ““თბილისის მიკროავტობუსის" ტექნიკური სამსახურის გადაწყვეტილებით” პრობლემის გადასაჭრელად აუცილებელი გახდა მიკროავტობუსებში რადიო საშუალებებზე ხმოვანი სიგნალების გათიშვა"“ - წერია სატრანსპორტო კომპანიის განცხადებაში.
საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუსთან“ საუბარში ტელერადიო კომპანია "მაესტროს" დამფუძნებელმა მამუკა ღლონტმა მიკროავტობუსებში რადიოსაშუალებებზე ხმოვანი სიგნალების გათიშვის გადაწყვეტილება "ჰიტლერული გერმანიის იდეოლოგიად" შეფასა.
"რომ არ გავაზვიადო” ესაა ფაშისტური გერმანიის იდეოლოგია. ისიც კი ვერ მოიფიქრებდა ამას. ესაა საშინელი ფაქტი. ყველა ადამიანს აქვს უფლება” მიიღოს ინფორმაცია მიკროავტობუსში იქნება ის თუ ტაქსიში"“ - განუცხადა მამუკა ღლონტმა "ინტერპრესნიუსს".
"კარგი იქნებოდა გამოკითხვა მაინც რომ ჩაეტარებინათ იმასთან დაკავშირებით” რა უფრო ურჩევნიათ მოქალაქეებს – რადიოს მოსმენა თუ "ნაციონალური მოძრაობის" რეკლამების ყურება?"“ - დასძინა ღლონტმა.
რადიო "პალიტრის" გენერალური დირექტორი ნინო ქვარიანი "თბილისის მიკროავტობუსის" გადაწყვეტილებას მოქალაქეებისთვის ინფორმაციის მიღების შეზღუდვის მცდელობად აფასებს. როგორც მან "ინტერპრესნიუსს" განუცხადა” მიკროავტობუსის მძღოლები ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებზე ინფორმაციას რადიოს მეშვეობით იღებდნენ და აღმოჩნდება” რომ მათ ამის საშუალება აღარ ექნებათ.
"ამ გადაწყვეტილებას აქვს მეორე მხარეც” ეს არის კერძო კომპანიის გადასაწყვეტი” თუ ის თვლის” რომ ეს მარკეტინგულად და ფინანსურად” ბიზნეს თვალსაზრისით მომგებიანია” ჩვენ არ გვაქვს უფლება ავუკრძალოთ” თუმცა ჩვენთვის” როგორც რადიო მაუწყებლისთვის არ არის სასიამოვნო ფაქტი"“ - აცხადებს ქვარიანი.
რადიო "იმედის" გენერალური დირექტორი კი "თბილისის მიკროავტობუსის" გადაწყვეტილებაში ტრაგედიას ვერ ხედავს. როგორც ნინო გაბრიაძემ "ინტერპრესნიუსს" განუცხადა” ნებისმიერ კერძო მფლობელს თავისი მარკეტინგული მიდგომა აქვს.
"ისევე” როგორც მე” როგორც ხელმძღვანელს” ვერავინ მიკარნახებს როგორ მოვიქცე” ისე მე ვერ ვუკარნახებ ვერავის. ეს ჩვეულებრივი ბიზნესის კანონებია” რომელსაც ყველა უნდა დავემორჩილოთ"“ - აღნიშნა ნინო გაბრიაძემ.
მისივე თქმით” რადიოსიგნალების გათიშვა სამარშუტო ტაქსებში ტრაგედიას არც მსმენელების შემცირების კუთხით გამოიწვევს” რადგან ერთგულ მსმენელს საკუთარი რადიომიმღები მაინც აქვს.
“თბილისის მიკროავტობუსი“ 2011 წელს დაარსდა. კომპანია თბილისის ადმინისტრაციულ საზღვრებში ადგილობრივი საქალაქო რეგულარული სამგზავრო გადაყვანის ნებართვის მფლობელ ოთხ კომპანიას: შპს ““თბილ ლაინი“-ს” შპს ““კაპიტალ გრუპ“-ს” შპს ““თბილ ქარ’-ს და შპს ““ფაბლიქ ქარ“-ს აერთიანებს. კომპანიამ თბილისის მერიის მიერ გამოცხადებულ ტენდერში გამარჯვების შედეგად დედაქალაქში სამუშაოდ რამდენიმე ასეული მიკროავტობუსი შემოიყვანა.

В тбилисских «желтых» микроавтобусах отключены радиоприемники
Медия о медииСоответствующее заявление распространило 6 июня транспортное объединение «Тбилисский микроавтобус». В заявлении отмечается, что компании, обеспечивающие перевозку граждан в городе Тбилиси новыми, “желтыми” микроавтобусами, заключили с независимым юридическим лицом договор о рекламном обслуживании. В соответствии с договором, рекламная компания обязана обеспечить размещение на микроавтобусах наружной рекламы и монтаж в салоне маршрутных такси мониторов, на которых будут демонстрироваться звуковые рекламные ролики.
«В свою очередь, обладающие лицензиями транспортные компании, в соответствии с вышеуказанным договором, должны обеспечить беспрепятственную подачу рекламных роликов потребителю, а также их четкость и слышимость», - поясняется в заявлении.
В заявлении также отмечается, что монтаж мониторов в микроавтобусах уже осуществляется.
«Оказалось, что установленные в маршрутных такси радиоприемники мешают размещению на экране звуковых рекламных роликов. С целью урегулирования указанной проблемы, рекламная компания обратилась к компаниям-владельцам микроавтобусов с письменным требованием полноценно выполнить взятые перед компаниями-заказчиками обязательства и беспрепятственно выдавать рекламные ролики на мониторы. С целью урегулирования проблемы, техническая служба ООО “Тбилисский микроавтобус” приняла решение о необходимости отключить звуковой сигнал радиоприемников в микроавтобусах», - говорится в заявлении транспортной компании.
Учредитель телерадиокомпании «Маэстро» Мамука Глонти в беседе с информационным агентством «Интерпрессньюс» расценил решение отключить в микроавтобусах звуковой сигнал радиоприемников как «идеологию гитлеровской Германии».
«Это идеология фашистской Германии. Даже там до этого не додумались. Это – страшный факт. Каждый человек имеет право получать информацию, будь то в микроавтобусе или в такси», - заявил агентству «Интерпрессньюс» Мамука Глонти.
«Им было бы хорошо провести хотя бы опрос в связи с этим, - что граждане предпочитают: слушать радио или смотреть рекламу “ Национального движения ”», - добавил Глонти.
Гендиректор радио «Палитра» Нино Квариани расценила решение «компании «Тбилисский микроавтобус» как попытку ограничить право граждан на получение информации. В интервью «Интерпрессньюс» она заявила, что водители микроавтобусов получают информацию о событиях в стране посредством радиоприемников, и получается, что такой возможности у них уже не будет.
«У этого решения есть и вторая сторона: это должна решать частная компания. Если она считает, что это выгодно с точки зрения бизнеса, в плане маркетинга и финансов, то у нас нет права это ей запрещать, но для нас как радиовещателя это неприятный факт», - заявила Квариани.
«Также как никто не может диктовать мне как руководителю – как мне поступать, так и я не могу никому диктовать. Это обычные законы бизнеса, которым все мы должны подчиняться», - отметила Нино Квариани.
По ее словам, отключение радиосигналов в маршрутных такси не является трагедией и в смысле сокращения числа слушателей, поскольку у верных слушателей есть свои радиоприемники.
Объединение «Тбилисский микроавтобус» основано в 2011 году и включает в себя четыре компании, владеющие правом на регулярные пассажирские перевозки в пределах административных границ Тбилиси: ООО «Тбил-лайн», ООО «Капитал-групп», ООО «Тбил-кар» и ООО «Паблик-кар». После победы в объявленном столичной мэрией конкурсе, Объединение завезло в Тбилиси и вывело на линии несколько сот новых микроавтобусов.