ჟურნალისტ(იკ)ის დასაცავად
სახალხო დამცველმა, გიორგი ტუღუშმა 21 მაისს გაავრცელა განცხადება, რომ ჟურნალისტთა შეურაცხყოფისა და პროფესიულ საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტებმა იმატა. ის სტუდია „ჯიენეს“-ის ჟურნალისტის ბელა ზაქაიძის ინციდენტს გამოეხმაურა (რომელსაც 11 მაისს პოროფესიული საქმიანობის განხორციელების საშუალება არ მიეცა) და პროკურატურას საქმის გამოძიება მოსთხოვა. სახალხო დამცველი ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილის დაკავების, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტითაც დაინტერესდა.
საქართველოს სინამდვილეში ეს შემთხვევები გამონაკლისი არ არის და ამ პროფესიის ადამიანების უფლებები სულ უფრო ხშირად ირღვევა. ასევე ხშირად არსდება ორგანიზაციები, რომლებიც მიზნად ჟურნალისტთა უფლებების დაცვას ისახავენ. თუმცა მათი როლი ჟურნალისტთა უფლებების დაცვის კუთხით საკმაოდ სუსტია.
2010 წლის 18 ივლისს, „მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირი“ ოფიციალურად დაფუძნდა. დამფუძნებელმა კონგრესმა, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს სხვადასხვა მედიასაშუალებების 100–ზე მეტმა ჟურნალისტმა მიიღო, 15 წევრისაგან შემდგარი გამგეობა აარჩია და ორგანიზაციის ხელმძღვანელობა მიანდო. იმის გათვალისწინებით, რომ კონგრესზე რეგიონული მედიის საქმიანი აქტიურობა თვალშისაცემი იყო, ითქვა, რომ გამგეობას, ქვეყნის სამხარეო-ადმინისტრაციული დაყოფის შესაბამისად, რეგიონული კოორდინატორები დაემატებოდნენ.
ახალი პროფესიული კავშირის სამოქმედო გეგმა ახლად დაფუძნებული ორგანიზაციის გაფართოებას, ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციაში გაწევრიანებასა და სხვა საერთაშორისო სტრუქტურებთან ახლო თანამშრომლობასაც ითვალისწინებდა. ‘‘მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირის“ დამფუძნებელი კონგრესის უმთავრესი პრიორიტეტია მასმედიაში დასაქმებულთა შრომითი, სოციალურ-ეკონომიკური უფლებების დაცვა და ხელშეწყობა ისეთი საქმიანობისა, რომელიც უზრუნველყოფს სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას, სოციალურ სამართლიანობას ძლიერი, სოლიდარული, დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირის მეშვეობით‘‘, - ჩაიწერა ერთხმად მიღებულ დოკუმენტში.
ღონისძიებას, რომელიც ოფიციალური მიღებით დასრულდა, ესწრებოდნენ: საქართველოში ევროკავშირის მისიის წარმომადგენელი ოლივერ რაისნერი, ამერიკის პროფკავშირების ,,სოლიდარობის ცენტრის‘‘ საქართველოს პროგრამის დირექტორი რობერტ ფილდინგი, იტალიის პროფკავშირების წარმომადგენლები - მასიმილიანო კოლომბი და მაურიციო პეტრიციოლი, ევრაზიის ფონდის წარმომადგენელი საქართველოში თამარ ზურაბიშვილი, ფრიდრიხ ებერტის ფონდის საქართველოს დირექტორი ია თიკანაძე, საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების თავმჯდომარე ირაკლი პეტრიაშვილი. მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირი საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების ხელშეწყობითა და საქართველოში ფრიდრიხ ებერტის ფონდის მხარდაჭერით ჩამოყალიბდა.
„ყველაფერი ძალიან საინტერესო იყო თავიდან, მაგრამ, როგორც იტყვიან, კრება დარჩა მხიარული. ბოლოს როდის შევიკრიბეთ გამგეობა, აღარც კი მახსოვს“, – ამბობს მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირის გამგეობის წვერი, ჟურნლისტი ცოტნე გეგეჭკორი. ორგანიზაციამ თავისი ფუნქცია ვერ შეასრულა. გეგეჭკორი მიიჩნევს, რომ მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირის წარუმატებლობის ერთ–ერთი მთავარი მიზეზი მასში, ჟურნალისტიკის ეთიკის თვალსაზრისით, მნიშვნელოვნად განსხვავებული შეხედულებების ადამიანების არსებობა იყო. მისი თქმით, წარმოუდგენელია, ჟურნალისტური საქმიანობა ეთიკის პრინციპების, მასთან დაკავშირებული პოლემიკის გარეშე წარმოვიდგინოთ
„საერთო ენას ვერ გამონახავ ადამიანებთან, რომლებიც ჟურნალისტები კი აღარ არიან, პროპაგანდას ეწევიან. რამდენიმე ჩემმა თანამშრომელმა ამ ორგანიზაციაში გაწევრიანებაზე უარი სწორედ ამის გამო მითხრა. ასეთი რეალობა გვაქვს დღეს, ჟურნალისტიკა ორ პოლუსადაა (ოპოზიციის და ხელისუფლების მომხრეებად) გაყოფილი და ეს ყველამ იცის. პიროვნულად, ბევრთან მაქვს კარგი ურთიერთობა, მაგრამ პროფესიულად, ისინი სხვაგან არიან“.
მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირის აღმასრულებელი მდივანი, ბექა ონიანი ამბობს, რომ ამ ტიპის ორგანიზაციის დაფუძნების მიზეზი ზოგადი მდგომარეობა გახდა, რომელიც ქართულ ჟურნალისტიკაში შეიქმნა. მაგალითად ის, თუ როგორ ირღვეოდა მედიაში დასაქმებულთა უფლებები. კავშირში დღეს 200 ადამიანია გაწევრიანებული, თუმცა, როგორც ორგანიზაციის აღმასრულებელი მდივანი ამბობს, ეს ფორმალური წევრობაა. „აქტიური ორგანიზაცია ეს არ არის“, – ამბობს იგი, – „საფუძველი იყო, ბევრ ჟურნალისტს ჰქონდა ძლიერი ორგანიზაციის გაკეთების სურვილი, განსაკუთრებით რეგიონებში, თუმცა... ალბათ, მეტი ორგანიზებაც იყო საჭირო.“
ორგანიზაციის წარუმატებლობას ბექა ონიანი, ძირითადად, სათანადო დაკვეთის არარსებობას უკავშირებს, თუმცა, აღიარებს იმასაც, რომ ჟურნალისტების წინაშე წარმოქმნილ პრობლემებზე რეაგირებას მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირი არ ახდენდა. „არ ვახდენდით, ვერ ვახდენდით, სამწუხაროდ,“ – ამბობს იგი, – „უნდა ვაღიაროთ ის ფაქტი, რომ არსებულმა ხელმძღვანელობამ ვერ მოახერხა შესაბამისი სამუშაოს ჩატარება. მე, მაინც, მგონია, რომ ჯერ–ჯერობით, ამ ტიპის ორგანიზაციას არ ექნება შედეგი, შესაბამისი დაკვეთა არ არსებობს“.
სხვაგვარად ფიქრობენ კიდევ ერთი ორგანიზაციის „სოლიდარობა მედიის თავისუფლებისთვის“ წარმომადგენლები, რომლებიც 2011 წლის დეკემბერში გაერთიანდნენ ჟურნალისტთა დასაცავად. ორგანზიაციის წევრი, გაზეთ „ალიას“ პასუხისმგებელი რედაქტორი დიმიტრი ტიკარაძე ამბობს, რომ ახალი სუბიექტის ჩამოყალიბება, ბოლო დროს, ჟურნალისტებზე ზეწოლის გახშირებულმა ფაქტებმა განაპირობა. „იდეა მამუკა ღლონტს ეკუთვნის და ის ფოტოგრაფების გახმაურებული დაჭერის დროს გაჩნდა, მაშინ ყველამ დავინახეთ, რომ ერთიანობა დიდი ძალაა,“ – ამბობს იგი, – „მოგვიანებით, როცა, ეროსი კიწმარიშვილის გამო, პრობლემები „მაესტროს“ შეექმნა, იდეა უკვე საქმედ იქცა”. ტიკარაძე პირობას დებს, რომ ახალი მედიაორგანიზაცია ქმედითი იქნება ყოველთვის, როცა მის წევრებს პრობლემები შეექმნება“.
ორგანიზაცია „სოლიდარობა მედიის თავისუფლებისთვის“ ოფიციალურად აპრილში დაფუძნდა. თუმცა მანამდე ორგანიზაციის მემორანდუმს, ხელი 41-მა დამოუკიდებელმა მედია ორგანიზაციამ მოაწერა (მათ შორის, როგორც ბეჭდურმა, ისე – ელექტრონულმა).
დიმიტრი ტიკარაძე განმარტავს, რომ „სოლიდარობა მედიის თავისუფლებისთვის“ მედიის წინაშე წარმოქმნილ ყველა პრობლემაზე მოახდენს რეაგირებას. „პრობლემის წარმოქმნის შემთხვევაში, შეიქმნება ოთხკაციანი ჯგუფი, თავად მედიასაშუალების, იურისტისა და შემოქმედებითი ადამიანებისგან, რომლებიც საპროტესტო ღონისძიებებს მოამზადებენ“,  – ამბობს იგი, – „ჩვენ შემოვიღეთ ელექტრონული კენჭისყრის მექანიზმი და შევთანხმდით იმაზე, რომ წევრთა ორი მესამედის ხმათა უმრავლესობით მიღებული გადაწყვეტილება ყველა წევრისთვის შესასრულებლად სავალდებულო იქნება.“
ორგანიზაციამ „სოლიდარობა მედიის თავისუფლებისთვის“, არსებობის 5 თვის მანძილზე წევრი მაუწყებლების დასაცავად, კომუნიკაციის ეროვნულ კომისიასთან გამართა აქცია „არეგულირე, ნუ ზღუდავ“. მანამდე კი, ტელეკომპანია „მაესტროს“ დაუჭირა მხარი. ტიკარაძის თქმით, სამომავლოდ კიდევ რამდენიმე ღონისძიებაა დაგეგმილი. თავისი არსით, ეს არის მედია მფლობელების გაერთიანება, რომელიც, მედია ორგანიზაციების წინაშე მსგავსი პრობლემების მოსაგვარებლად იბრძოლებს, თუმცა, როგორც დიმიტრი ტიკარაძე ამბობს, კონკრეტული ჟურნალისტის შრომით უფლებებსაც დაიცავს.
შრომითი უფლებების დაცვაში, აქ, ჟურნლისტისთვის პროფესიული მოვალეობის შესრულებაში ხელის შეშლის წინააღმდეგ ბრძოლა იგულისხმება. თუმცა, არსებობს სხვა შრომითი უფლებებიც, რომელიც მედია ორგანიზაციების შიგნით, დამსაქმებლებსა და დასაქმებულებს შორის წარმოიქმნება. ასეთი პრობლემები არის და ამის ყველაზე ნათელი დადასტურებაა ის კაბალური კონტრაქტები, რომელთა ხელმოწერაც ქვეყნის ყველაზე მსხვილი ტელე მაუწყებლების თანამშრომლებს ამ ცოტა ხნის წინათ სთხოვეს. (ამ თემაზე იხილეთ „ნეტგაზეთის“ მასალა). გაზეთ „ნეტგაზეთის“ ცნობით, ტელეკომპანია „იმედის“ ახალი შრომითი კონტრაქტების მიხედვით, ტელევიზიების ხელმძღვანელებს შეუძლიათ დასაქმებულებს 50 ათასი ლარის გადახდა დააკისრონ.
კარგი ვითარება, ამ თვალსაზრისით არც იმ მედია ორგანიზაციებშია, რომელთა უმეტესობა დღეს დემოკრატიის, სიტყვის თავისუფლებისა და სამოქალაქო განვითარების დროშით გამოდის. სამწუხაროდ, ამ რეალობის შესაცვლელად გაერთიანება ქართველმა ჟურნალისტებმა ჯერაც ვერ მოახერხეს.

В защиту журналист(ики)ов
Разговоры о медииНародный защитник ГиоргиТугуши распространил 21 мая заявление о том, что факты оскорбления журналистов и препятствования в их профессиональной деятельности участились. Он откликнулся на инцидент с журналистской студии «GNS» Белой Закаидзе (которой 11 мая помешали в осуществлении профессиональной деятельности) и потребовал от прокуратуры расследовать это дело. Народный защитник заинтересовался также фактом задержания журналиста ГелыМтивлишвили и нанесения ему словесного и физического оскорбления.
В грузинской действительности эти случаи не являются исключением, и права журналистов нарушаются все чаще. Также часто создаются организации, ставящие целью защиту прав журналистов, однако их роль в этом плане весьма слаба.
18 июля 2010 года был официально учрежден Профессиональный союз работников масс-медиа. Учредительный конгресс, в котором участвовало свыше 100 журналистов различных медиа-средств Грузии, избрал состоящее из 15 членов правление, которому доверил руководство организацией. С учетом очевидной деловой активности региональной медиа в работе конгресса, было решено, что состав правления пополнят региональные координаторы, в соответствии с административно-краевым делением страны.
План действий нового профсоюза предусматривал расширение организации, ее вступление в Международную федерацию журналистов и тесное сотрудничество с другими международными структурами. Главный приоритет учредительного конгресса Профессионального союза работников масс-медиа – защита трудовых, социально-экономических прав работников масс-медиа и содействие деятельности, которая обеспечит свободу слова и самовыражения социальной справедливости, посредством сильного, солидарного, независимого профессионального союзе», - записано в единогласно принятом документе.
На мероприятии, которое завершилось официальным приемом, присутствовали: представитель Мисси Евросоюза в Грузии Оливер Райснер, директор грузинской программы «Центра солидарности» американских профсоюзов Роберт Филдинг, представители профсоюзов Италии МассимилианоКоломби и МаурициоПетрициоли, представитель Фонда Сотрудничества Евразии в Грузии Тамар Зурабишвили, директор грузинского офиса Фонда Фридриха ЭбертаИаТиканадзе, председатель Объединения профсоюзов Грузии Иракли Петриашвили.
Профессиональный союз работников масс-медиа сформирован при содействии Объединения профсоюзов Грузии и грузинского офиса Фонда Фридриха Эберта.
«Сначала все было очень интересно, но, как говорится, остались приятные воспоминания. Когда мы собирались в правлении в последний раз, я даже не помню», - говорит член правления Профессионального союза работников масс-медиажурналист Цотнэ Гегечкори. Организация свою функцию не выполнила. Одной из главных причин неуспеха Профессионального союза работников масс-медиаГегечкори считаетприсутствие в нем людей с весьма различными, с точки зрения журналистской этики, взглядами. По его словам, журналистскую деятельность невозможно себе представить в отрыве от принципов этики и связанной с этим полемики.
«Я не смогу найти общий язык с людьми, которые уже не являются журналистами и ведут пропаганду. Несколько моих сотрудников именно из-за этого отказались от членства в этой организации. Такова сегодняшняя реальность, журналистика разделена на два полюса (сторонники оппозиции и власти), и все это знают. У меня со многими из них хорошие личные отношения, но профессионально - они другие».
Исполнительный секретарь Профессионального союза работников масс-медиа Бека Ониани говорит, что причиной создания такой организации стало общее положение, создавшееся в грузинской журналистике. Например, то, как нарушались права работников медиа. В профсоюзе сегодня состоит 200 человек, но как говорит Ониани, это формальное членство. «Активной организацией она не является. - говорит он. – Основа была, у многих журналистов было желание создать сильную организацию, особенно, в регионах, но… Наверно, нужна была и большая организованность».
Неуспех организации Бека Ониани объясняет, в основном, отсутствие должного заказа, хотя признает и то, что Профессиональный союз работников масс-медиа не реагировал на возникавшие перед журналистами проблемы. «Мы не реагировали, не могли реагировать, к сожалению, - говорит он. – Должны признать тот факт, что существующее руководство не смогло провести соответствующую работу. Я, все-таки, думаю, что пока у организации такого типа результата не будет, - соответствующий заказ отсутствует».
«Иначе думают представители еще одной организации – «Солидарность ради свободы медиа», которые в декабре 2011 года объединились с целью защиты журналистов. Член этой организации, редактор газеты «Алиа» ДимитриТикарадзе говорит, что создание нового субъекта было обусловлено участившимися в последнее время фактами давления на журналистов. «Идея принадлежит Мамуке Глонти, и она возникла во время нашумевшего задержания фотографов. Тогда все мы увидели, что единство – это большая сила, - говорит он. – Позже, когда из-за ЭросиКицмаришвили, возникли проблемы у «Маэстро», идея стала уже делом». Тикарадзе обещает, что новая организация будет действенной для всех, когда у ее членов возникнут проблемы.
Организация «Солидарность ради свободы медиа» официально основана в апреле с.г., но до этого 41 независимая медиа-организация (как печатная, так и электронная) подписали меморандум.
ДимитриТикарадзе поясняет, что «Солидарность ради свободы медиа» будет реагировать на все возникающие перед медиа проблемы. «В случае возникновения проблемы, будет создана группа из 4-х человек - представителя самого медиа-средства, юриста и творческих людей, которые подготовят протестные мероприятия, - говорит он. – Мы введем механизм электронного голосования и договоримся о том, что решение, принятое большинством в две трети голосов, будет обязательным для всех членов».
За 5 месяцев своего существования, «Солидарность ради свободы медиа» провела в защиту входящих в нее вещателей акцию «Регулируй, не ограничивай!» перед зданием Национальной регулирующей комиссии по коммуникациям. А до этого поддержала телекомпанию «Маэстро». По словам Тикарадзе, запланировано еще несколько мероприятий. По сути, это - объединение медиа-владельцев, которое будет бороться за урегулирование подобных проблем и, как отметил Тикарадзе, защищать трудовые права конкретных журналистов.
Под защитой трудовых прав журналистов здесь подразумевается борьба против попыток препятствования журналистской деятельности. Но существуют и другие трудовые права, связанные с взаимоотношениями внутри медиа-организации, между работодателем и работником. Такие проблемы существуют, и наиболее наглядное подтверждение тому – кабальные контракты, подписать которые пришлось недавно сотрудникам самых крупных телевещателей станы (см. материал «Netgazeti» на эту тему). По сообщению «Netgazeti», судяпо новому контракту телекомпании «Имеди», руководители каналов могут оштрафовать работника на сумму в 50 тысяч лари.
В этом отношении, не лучше ситуация и в тех медиа-организациях, большинство которых выступает сегодня под флагом демократии, свободы слова и гражданского развития. К сожалению, объединиться для изучения этой реальности грузинские журналисты пока не смогли.