ადგილობრივები ხარაგაულის გაზეთებსა და ნაციონალურ არხებზე
ჟურნალისტის ჩანაწერებიგაზეთები “ჩემი ხარაგაული” და “ახალი ხარაგაული”, ტელევიზიებიდან - “რუსთავი 2”, “იმედი” და “პირველი არხი” -ეს ის საინფორმაციო საშუალებებია, საიდანაც დაბა ხარაგაულში და მისგან 10 კმ-ში მდებარე სოფლებში ინფორმაციას იღებენ.
როგორ შეაფასებთ მედია საშუალებებს, საიდანაც ინფორმაციას იგებთ? სრულყოფილად გებულობთ რა ხდება საქართველოსა და თავად ხარაგაულში? ენდობით თუ არა ამ მედიასაშუალებებს? - ამ კითხვებზე პასუხის მიღებას media.ge ხარაგაულელებისა და სოფლების ისნარისა და ფარცხნარის მკვიდრთაგან შეეცადა.
ზაზა ბირკაძე, 38 წლის, სოფელი ფარცხნარი: „გართობისა და გულის გადასაყოლებლად “იმედს” და “რუსთავი 2”- ს ვუყურებ, ობიექტური აზრის გაგება თუ მსურს- “25 -ე” არხს. როცა ვადარებ, აშკარაა, რომ “რუსთავი 2” ხალხის პრობლემებს ნაკლებად აშუქებს და უფრო სამთავრობო მიღწევებზე ამახვილებს ყურადღებას.“
იური ბუაჩიძე, 87 წლის: „ადგილობრივებიდან ორივე გაზეთი მაქვს გამოწერილი, არც ერთი მომწონს, რადგან არ აშუქებენ ისეთ რამეს, რომ საინტერესო იყოს. სასურველია, გამოქვეყნდეს მოთხრობები, ამ დროს კი, სულ ბიუჯეტზე და სტატისტიკაზე, გამგებელის საქმეებზე, წერენ, ამოვიდა ყელში! კარგი იქნება, სატელევიზიო პროგრამაც იყოს, რომ გავიგო - რა როდის გადის. ტელევიზიები მომწონს, მაგრამ კარგი იქნება, თუ ძველ ფილმებსაც უჩვენებენ “, მაგალითად, დაკარგულ სამოთხეს”, “დარიკოს”. ამოიჩემეს ერთი და იგივე, მეტს არაფერს აჩვენებენ.“
იზა ბუაჩიძე, 70 წლის, სკოლის ყოფილი დირექტორი:„გამოწერილი მაქვს ჩემი
ხარაგაული”, “ახალი ხარაგაული” სკოლას მისდის და იქიდან მომაქვს ხოლმე. თავიდან, არ მომწონდა “ახალი ხარაგაული”, სუსტ გაზეთად ვთვლიდი - მარტო სამთავრობო დადგენილებები ქვეყნდებოდა, არადა, ისეთი სახელი აქვს, ხარაგაულის შესახებ უნდა იყოს ყველაფერი. ადრე უფრო ხელმძღვანელობის მიმართ იწერებოდა მადლობები და ეს არ მომწონდა, რა საჭირო იყო ეს?!.“ “ჩემ ხარაგაულში” მომწონს ჩანართები, იქიდან ადამიანის უფლებებისა და ჯადანდაცვის შესახებ ვიგებთ, რაც აუცილებელია, რომ ვიცოდეთ.“ ტელევიზიებიდან “პირველი არხი” მომწონს. “რუსთავი 2” და “იმედი”, სერიალებისა და თამაშების არხებია. საინფორმაციო გადაცემები აშკარად არაობიექტურია. საბჭოთა დროს ტელევიზიები იტყუებოდნენ: აი, უკვე კომუნიზმში ვართო. ახლაც იგივე ხდება - მხოლოდ მთავრობის ქება-დიდება ისმის. არადა, ქვეყანაში რამდენი რამე ხდება, ამაზეც უნდა ყვებოდნენ. მომაბეზრებლად დიდი რაოდენობით რეკლამა კიდევ ცალკე თემაა, აღარ მინდა ხოლმე რაიმეს ყურება.“
ნინო ბუაჩიძე, 49 წლის: „ორივე გაზეთი მაქვს გამოწერილი, ერთმენეთს ავსებენ - “ჩემი ხარაგაული” უფრო კრიტიკულია, ოპოზიციურ გაზეთად ითვლება და მისი დანიშნულებაც ეგ არის. “ახალი ხარაგაული” გამგეობის ცხოვრებას ასახავს. ტელევიზიებში კი, შელამაზებული რეალობაა. ინფორმაციის დეფიციტს აშკარად ვგრძნობ, რადგან ხშირად მოვლენები სიმართლესთან შეუსაბამოდ შუქდება, ამას ახლობლებთან სატელეფონო საუბრებიდან ვიგებ, ისინი დედაქალაში ცხოვრობენ და ყვებიან - რა და როგორ.“
თამარ მეიფარიანი, 60 წლის, სოფელი ისნარი: “ძალიან მომწონს „ახალი ხარაგაული”, უფრო თანამედროვედ აშუქებს - კარგი წერილები ქვეყნდება პოლიტიკაზე, რაიონის ცხოვრებაზე. ეს გაზეთი წერს იმაზე, რაც ხდება, და რაც ვიცი, რომ სიმართლეა. ტელევიზიებიც მოგვწონს, სხვა არხები არ გვაქვს. ვენდობით იმას, რაც არის.“
დავით გაციტაძე, 60 წლის: “ჩემი ხარაგაული” უფრო ინფორმატიულია, დეტალურად წერს, სად რა ხდება. მაგალითად, ვიღაცის სიკვდილს ამ გაზეთიდან ვიგებთ. ადრე “მაესტროს” ვუყურებდით, თეფშით ვიჭერდით, სანამ გაითიშებოდა. “რუსთავი 2”-ს ეტყობა, რომ სააკაშვილის არხია. მხოლოდ იმას გადმოსცემენ, რაც სურთ. მარტო გზის დაგებაზე ლაპარაკობენ.
ინგა მაღრაძე, 28 წლის, სოფელი ლეღვანი: “ჩემი ხარაგაული” გვაქვს გამოწერილი, მაგრამ აგვიანებენ ხოლმე მოწოდებას. დღეს რომ კაცი გარდაიცვლება, ან ქორწილია, ორი თვის მერე ვიგებთ ამაზე, რადგან ორ თვეში ერთხელ მოდის ერთად დაგროვილი გაზეთები. სხვა ამბებს ტელევიზორიდან ვიგებთ. ზოგჯერ, ქარის და წვიმის დროს, სადენები ფუჭდება და ტელევიზიის გარეშე ვრჩებით.“
ნინო მაღრაძე, 30 წლის, დაბა ხარაგაული: „დამოუკიდებელ გაზეთს, “ჩემ ხარაგაულს” ვკითხულობ, “ახალ ხარაგაულს” მხოლოდ მაშინ, როცა რამე ისეთი აქტი მაინტერესებს, რომელსაც “ჩემს ხარაგაულს” გამგეობა არ აწვდის. ძირითადად, ინფორმაციას ამ გაზეთიდან ვიგებ. “ახალი ხარაგაული” თვითმმართველობის მიმართ არ არის კრიტიკული, ასახავს მხოლოდ პოზიტიურ ნაბიჯებს. ვფიქრობ, ეს უფრო საინფორმაციო ბიულეტენი უნდა იყოს, რადგან საკანონმდებლო აქტების განთავსებისთვის შეიქმნა და ბიუჯეტიდან ფინანსდება. დავაკვირდი, რომ საჯარო მოხელეები იძულებულები არიან იყიდონ ეს გაზეთი. ვსხვა ინფორმაციას სოციალური მედიიდან ვიღებ - ინტერნეტზე ხელი მიმიწვდება.“

Мнение местных жителей о харагаульских газетах и о национальных каналах
Газеты «Чеми Харагаули» («Мой Харагаули») и «Ахали Харагаули» («Новый Харагаули»), а из телеканалов – «Рустави-2», «Имеди» и Первый канал – это медиа-средства, из которых черпают информацию жители поселка Харагаули и сел, расположенных от него в радиусе 10 километров.
Как вы оцениваете медиа-средства, откуда получаете информацию? Получаете ли полноценную информацию о событиях в Грузии и в самом Харагаули? Доверяете ли этим медиа-средствам? – media.ge  постарался получить ответы на эти вопросы от жителей Харагаули и сел Иснари и Парцхнари.
Заза Биркадзе, 38 лет, село Парцхнари: «Чтобы развлечься и отдохнуть душой, смотрю «Имеди» и «Рустави-2», а если хочу узнать объективное мнение – «25-й канал».  Когда сравниваю – явно, что «Рустави-2» меньше освещает проблемы людей, и заостряет внимание больше на достижениях правительства».
Юрий Буачидзе, 87 лет: «Из местных газет я выписываю обе. Ни одна мне не нравится, так как они не освещают такие вещи, которые интересны. Желательно, чтобы публиковались рассказы. А они все пишут о бюджете и статистике, о делах гамгебели (глава правления) – надоело! Было бы хорошо печатать и телепрограмму, чтобы я знал, что и когда выходит. Телеканалы мне нравятся, но было бы хорошо, если б они показывали и старые фильмы, например, «Потерянный рай», «Дарико». Гонят одно и то же, и больше ничего не показывают».
Иза Буачидзе, 70 лет, бывшая директор школы:«Я выписала «Чеми Харагаули», а «Ахали
Харагаули» приходит в школу, и я иногда приношу оттуда.  Вначале «Ахали Харагаули» мне не нравился, считала его плохой газетой – там публиковались только правительственные постановления, а ведь у нее такое имя, - все о Харагаули должно быть. Раньше печаталось больше благодарностей руководству, и это мне не нравилось, зачем это было нужно?!. В «Чеми Харагаули» мне нравятся вкладыши, из которых я узнаю все необходимое о правах человека и о здравоохранении. Из телеканалов нравится Первый канал. «Рустави-2» и «Имеди» - это каналы сериалов и игр, информационные программы – явно необъективные. В советское время телеканалы врали: вот, дескать, мы уже и в коммунизме. И теперь то же самое происходит: слышны только восхваления правительства. А ведь в стране столько всего происходит, они должны рассказывать и об этом. Надоедливая, в большом количестве реклама – это уже отдельная тема: иногда даже теряю желание что-то смотреть».
Нино Буачидзе, 49 лет: «Я выписываю обе газеты, они друг друга дополняют, - «Чеми Харагаули» более критична, считается оппозиционной газетой, и в этом ее назначение. «Ахали Харагаули» отражает жизнь гамгеоба (правление). А на телеканалах – приукрашенная действительность. Я ощущаю явный дефицит информации, так как события часто освещаются в несоответствии с правдой, и я узнаю об этом из телефонных разговоров с близкими, - они живут в столице и рассказывают, что и как».
Тамар Мейпериани, 60 лет, село Иснари: «Мне очень нравится «Ахали Харагаули» - более современно освещает, хорошие статьи публикуются о политике, о жизни в районе. Эта газета пишет о том, что происходит, и я знаю, что это – правда. И телеканалы нравятся, других у нас нет, верим тому, что есть».
Давид Гацитадзе, 60 лет: «Чеми Харагаули» - более информативна, детально пишет – что где происходит. Например, о чьей-нибудь смерти я узнаю из этой газеты. Раньше мы смотрели «Маэстро», тарелкой ловили, пока он не отключился. По «Рустави-2» видно, что это канал Саакашвили. Передают только то, что им хочется. Говорят только об укладке дорог».
Ирма Маградзе, 28 лет, село Легвнари: «Мы выписали «Чеми Харагаули», но они нередко запаздывают с присылкой. О том, что человек сегодня скончался, или свадьба, узнаем порой через два месяца, потому что раз в два месяца приносят сразу пачку газет. Остальные новости узнаем по телевидению. Иногда, когда ветер и дождь, портятся провода, и мы остаемся без телевидения».
Нино Маградзе, 30 лет, поселок Харагаули: «Я читаю независимую газету «Чеми Харагаули», а «Ахали Харагаули» - только если меня интересует какой-либо акт, который гамгеоба не предоставляет газете «Чеми Харагаули». Информацию получаю, в основном, из этой газеты. «Ахали Харагаули» не критична в отношении самоуправления, отражает только позитивные шаги. Думаю, это должен быть, скорее, информационный бюллетень, так как газета была создана для размещения законодательных актов и финансируется из бюджета. Я убедилась, что публичные чиновники вынуждены покупать эту газету. Другую информацию получаю из социальной медиа – Интернет мне доступен».