„ბიზნესსაქმიანობას ვეწევით, მაგრამ არამომგებიანობის პრინციპი დაცულია“, - ინტერვიუ ლექსო ჯიქიასთან
თბილისის ქუჩებში მოძრავი, გორგოლაჭებიანი პრესის სტელაჟები 2012 წლის იანვარში გამოჩნდა. სტელაჟების მეშვეობით პრესას სპეციალურ ქურთუკებსა და კეპებში გამოწყობილი რეალიზატორები ყიდიან. ქურთუკებს „მე მიყვარს თავისუფალი პრესა“ აწერია. 7 თებერვლიდან მოძრავ სტელაჟებს პრესის გამავრცელებელი სტენდი-ველოსიპედებიც დაემატა.
თბილისში მოქმედი პრესის ახალი სადისტრიბუციო ქსელი "თავისუფალი პრესის მხარდაჭერის ორგანიზაციამ" შექმნა, რომელიც საქართველოს პრესის ასოციაციამ დააფუძნა. ორგანიზაციის ძირითადი დამფინანსებელი ბიძინა ივანიშვილის დაფუძნებული ფონდი "ქართუა". media.ge "თავისუფალი პრესის მხარდაჭერის ორგანიზაციის" აღმასრულებელ დირექტორს, ლექსო ჯიქიას ორგანიზაციის მუშაობის შედეგებსა და სამომავლო გეგმებზე ესაუბრა.
დაახლოებით ერთი თვე გავიდა, რაც თავისუფალი პრესის მხარდაჭერის ორგანიზაცია პრესის რეალიზაციას ახორციელებს. როგორი შედეგები გაქვთ?
ეს პროექტი ჯერაც პილოტურია, საცდელ ეტაპზე ვართ. ჯერჯერობით შემიძლია ვთქვა, რომ ჩვენმა პროექტმა ქალაქი გამოაცოცხლა. მოთხოვნილება დიდია, მაგრამ ეს გასაკვირიც არაა. ახლა შემოვედით ბაზარზე და ხალხმა რაღაც ახალი რომ დაინახა, დაინტერესდა. მაგალითად, პირველ კვირას ძალიან დიდი გაყიდვები იყო, შემდეგ იკლო, ამინდმაც შეგვიშალა ხელი. ზუსტი ანალიზისათვის ის დრო, რომელიც ჩვენ განვვლეთ, საკმარისი არაა.
ჩვენი ორგანიზაცია შეიქმნა იმიტომ, რომ გამავრცელებლებმა დაკარგეს ჯიხურები, სარეალიზაციო ადგილები და თბილისში პრესის დეფიციტი გაჩნდა. ჩვენ მიზნად ამ დეფიციტის აღმოფხვრა დავისახეთ. გადავწყვიტეთ, პრესა ახალი, ორგანიზებული ფორმით გაგვეყიდა. ვფიქრობ, ჯერჯერობით სწორი გზით მივდივართ. ჩვენი მომსახურეობა განსხვავებულია და ის ფორმაც, რომელიც პრესის გამავრცელებლებს აცვიათ, ახალია ქართულ სინამდვილეში. ეს ქურთუკები ძალიან ლამაზად ჩაჯდა იმ გამაში, რასაც თბილისის სიმშვენიერე ჰქვია.
თქვენი ძირითადი დამფინანსებელია ფონდი „ქართუ“. რა პერიოდზეა გათვლილი ამ ფონდის მიერ თქვენთვის გამოყოფილი გრანტი?
პირველი გრანტი - 131 ათას 70 ლარი - 28 თებერვლამდეა გაწერილი. ეს თანხა, რომელიც საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუსგან“ მივიღეთ, მოხმარდა ორგანიზაციის, ანუ, პროექტის მატერიალურ-ტექნიკურ უზრუნველყოფას. ამ თანხით შევიძინეთ ურიკები, ველოსიპედები, ქურთუკები, მოვაწყვეთ ოფისი, ლოჯისტიკის ცენტრები, და ა.შ. ხელფასები არ შედიოდა პირველ გრანტში, მეორე გრანტიდან უნდა გაგვეცა. მართალია, ეს თანხა ჯერ არ მიგვიღია, მაგრამ პირველი გრანტით ეკონომია გავწიეთ და დაგეგმილზე ნაკლები დავხარჯეთ. ამან მოგვცა საშუალება, რომ ხელფასები გაგვეცა.
დაახლოებით რამდენი თანამშრომელი გყავთ და როგორია მათი ანაზღაურება?
40-ზე მეტი რეალიზატორი გვყავს. თუმცა ჯერჯერობით ქალაქში მხოლოდ 36 ურიკა დადის. ვაპირებთ დამატებას. გვაქვს 1 სტენდი-ველოსიპედი. ჩვენი რეალიზატორი ხელფასის სახით იღებს 300 ლარს და ამას ემატება, თვის განმავლობაში გაყიდული პროდუქციის 7 პროცენტი. ძირითად რეალიზატორებს სტაჟიორები დაყვებიან.
ლოჯისტიკის ცენტრები რა პრინციპით მუშაობენ, რის მიხედვით განსაზღვრავენ, სად გაანაწილონ ურიკები?
ამჟამად 4 ლოჯისტიკის ცენტრი ფუნქციონირებს - ლერმონტოვის, ბარნოვის, წინამძღვრიშვილის ქუჩებზე, ასევე, მეტრო „დელისთან“.
ჩვენი მიზანია, თავისუფალი პრესა თავისუფლად მივიდეს მკითხველამდე. ადრე ჯიხურები და უძრავი სტელაჟები ხალხმრავალ ადგილებში იყო განთავსებული. მაგრამ მოსახლეობა სხვაგანაცაა. ვერიდებით ისეთ ადგილებს, სადაც უკვე დგას ჯიხურები, ან პრესის გამავრცელებლების მიერ აღებული ჯიხურების ადგილზე, ან სხვაგან ჩადგმული სტელაჟები. ჩვენ ხალხში გავდივართ.
სხვადასხვა გამოცემა როგორ ხვდება თქვენს ქსელში? მოდიან თავად და გეუბნებიან, რომ გაავრცელოთ?
კონკრეტულ გამოცემებს არ ვარჩევთ. ვუკავშირდებით გავრცელების სამსახურებს და მათგან ვიღებთ ყველა სახის პრესას, რასაც ღებულობენ. ასეთი გავრცელების სამსახური თბილისში დაახლოებით 12-ია. მომავალი კვირის შეკვეთა ხდება წინა ორი სამი კვირის ანალიზით. ვითვალისწინებთ რამდენი მივიღეთ, რამდენი დავაბრუნეთ და რა გაგყვეყიდა.
თუკი გამომცემლებს პირდაპირ სურთ ჩვენთან თანამშრომლობა, უარს ვეუბნებით. მიზეზი ისაა, რომ პირობას, რომელიც ჩვენ გავრცელების სამსახურებთან გავქვს, გამომცემლები ვერ შეასრულებენ. გამავრცელებლებმა იციან, როგორ უნდა დაგვიხარისხონ, როდის და სად უნდა მიიტანონ პრესა.
თქვენ „ქართუ“ ფონდი გაფინანსებთ. შესაძლებელია, რომ ბიძინა ივანიშვილმა, რომელიც ამ ფონდის დამფუძნებელია და პარალელურად ქართულ პოლიტიკაში აპირებს დამკვიდრებას, რაიმე გავლენა მოახდინოს ორგანიზაციის მუშაობაზე?
არავითარ გავლენას არ იქონიებს. ჩვენი ორგანიზაცია არის არასამთავრობო, არაპოლიტიკური, არამომგებიანი. გრანტი მიღებული გვაქვს საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუსაგან“. ამ ორგანიზაციას გრანტის გაცემის, ჩვენ კი, მისი მიღების უფლება გვაქვს. რადგან „ქართუზეა“ საუბარი, ჩნდება ასოციაციები კონკრეტულ პიროვნებასთან. გამორიცხულია, რომ ივანიშვილმა თავისი პოლიტიკური ხედვა და სტრატეგია ამ ორგანიზაციას დაუკავშიროს. „ქართუს“ გრანტით ჩვენ პრობლემის მოგვარება დავიწყეთ და არა - ახალი პრობლემის შექმნა.
რამდენად სიცოცხლისუნარიანია თქვენი პროექტი, თქვენ მხოლოდ გრანტებზე ხართ დამოკიდებული?
ეს არ არის კომერციული პროექტი. ეს არის საქველმოქმედო პროექტი. უბრალოდ, გვინდა, რომ პრესა მოსახლეობამდე თავისუფალად მივიდეს.
ანუ, მოგება არ გაქვთ?
ჩვენი ორგანიზაცია ბიზნესსაქმიანობას კი ეწევა, მაგრამ არამომგებიანობის პრინციპი დაცულია. საუბარია რამდენიმე პროცენტ მოგებაზე, რომელიც მოგებაშიც კი არ ჩაითვლება და ეს არავის ჯიბეში არ დაილექება, ისევ პროექტის განვითარებას მოხმარდება.
ჩვენ ვეხმარებით გამავრცელებლებს, რომლებიც ცუდ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ. ჩვენი მიზანია, რომ მათ არ ჰქოდნეთ პრობლემა და საკუთარი ბიზნესი განავითარონ.
ხომ შეიძლება, რომ რაღაც პერიოდის მერე გრანტი საერთოდ აღარ გქონდეთ? ფიქრობთ ამაზე?
წინასწარ ვერასდროს იტყვი მომავალში რა იქნება. არ შეიძლება, რომ მუდმივად დონორის დოტაციაზე იყოს კონკრეტული პროექტი. ბუნებრივია, რაღაც პერიოდის შემდეგ გრანტი მოიკლებს.
მოგების მისაღებად გეგმა ნამდვილად არ გვაქვს. ჯერ ხედვა უნდა ჩამოგვიყალიბდეს - ამ ბაზარზე რომ შემოვედით, სწორად ვმოქმედებთ? საზოგადოებას მართლა უნდა ასეთი ტიპის მომსახურება? ალბათ შემდეგ ვიფიქრებთ იმაზე, რომ ორგანიზაცია ბაზარზე დარჩეს.
რჩება შთაბეჭდილება, რომ ეს პროექტი დროებითია. შეიძლება რაღაც დროის შემდეგ შეჩერდეს კიდეც?
პროექტის დასრულებაზე არ გვიფიქრია. დასაწყისში ლიკვიდაციაზე არ ვფიქრობთ. რაღაც გეგმა გვაქვს. უფრო მოდიფიცირებულ გეგმაზეა საუბარი. შეიძლება გეოგრაფია მეტად გაიშალოს. პერიფერიებში გავალთ, გლდანში, ლოტკინზე. გამავრცელებლები ამბობენ, რომ ლოტკინი კომერციული თავსლაზრისით არამომგებიანია. მე არ ვეთანხმები. ჩემთვის კომერციულ თვალსაზრისს არავითარი მნიშვნელობა არ აქვს. შეიძლება თავიდან არ იყოს მოთხოვნა, მაგრამ მოსახლეობა თანდათან შეეჩვევა და იყიდის.
ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე, როგორ აღიქვამს ამას საზოაგდოება. თუ მივხვდით, რომ ეს საჭიროა საზოგადოებისათვის და საჭიროა ბეჭდვითი მედიის განვითარებისათვის, რა თქმა უნდა, დავრჩებით ამ ბაზარზე და დავიწყებთ მოდიფიცირებულ ქმედებას.

«Мы занимаемся бизнес-деятельностью, но некоммерческий принцип соблюдается», - интервью Лексо Джикиа
Передвижные газетные стеллажи на роликах появились на улицах Тбилиси в январе текущего года. Реализаторы прессы одеты в специальные кепи и куртки с надписью «Я люблю свободную прессу». С 7 февраля к передвижным стеллажам добавились также газетные стенды-велосипеды.
Новую дистрибьюторскую сеть по продаже прессы в Тбилиси создала Организация поддержки свободной прессы, которую учредила Ассоциация прессы Грузии. Основную финансовую поддержку этой организации оказывает фонд «Карту», основанный бизнесменом Бидзиной Иванишвили.
О первых итогах работы Организации поддержки свободной прессы и ее ближайших планах media.ge беседует с исполнительным директором организации Лексо Джикиа.
- Около месяца прошло с тех пор, как Организация поддержки свободной прессы начала реализацию прессы, каковы первые итоги?
- Проект пока еще пилотный, мы находимся на пробном этапе. Пока что могу сказать, что наш проект оживил город. Спрос велик, но это и неудивительно. Мы только вошли на рынок, и люди, увидев что-то новое, заинтересовались. Например, в первую неделю были очень большие продажи. Затем они снизились, помешала и погода. И того времени, что мы прошли, - его для точного анализа недостаточно.
Наша организация была создана потому, что распространители лишились своих газетных киосков, мест реализации, и в Тбилиси возник дефицит прессы. Мы поставили целью искоренение этого дефицита. Решили продавать прессу посредством новой, организованной формы. Думаю, пока что движемся верно. Наше обслуживание отлично от прежнего, и сама эта форма, в которую одеты распространители прессы, является новой для грузинской действительности. Эти куртки очень красиво вписались в цветовую гамму Тбилиси.
- Ваш основной источник финансирования – фонд «Карту». На какой период рассчитан грант, выделенный для вас этим фондом?
- Грант первого транша проекта - 131 тысяча, 70 лари - расписан до 28 февраля. Эта сумма, которую мы получили от Международного благотворительного фонда «Карту», предусматривала материально-техническое обеспечение организации, то есть, проекта. На эту сумму мы приобрели тележки, велосипеды, куртки, обустроили офис, центры логистики и т.д. Зарплата в первый грант не входила, мы должны были выдать ее из второго гранта. Правда, второй грант мы пока не получали, но по первому гранту сэкономили, - потратили меньше, чем планировали. Это позволило нам выдать зарплату.
- Сколько, примерно, у вас сотрудников, и каково их вознаграждение?
- У нас свыше 40 реализаторов, но пока в городе ходят только 36 тележек. Собираемся добавить. У нас есть 1стенд-велосипед. Наши реализаторы получают в виде зарплаты 300 лари, и к этому добавляются 7% стоимости товара, реализованного в течение месяца. Вместе с основными реализаторами ходят стажеры.
- По какому принципу работают центры логистики, как они распределяют тележки?
- В настоящее время работают 4 центра логистики – на улицах Лермонтова, Барнова, Цинамдзгвришвили и у метро «Делиси».
Наша цель – обеспечить свободный доступ свободной прессы к читателям. Прежде киоски и стационарные стеллажи располагались в людных местах. Но ведь люди живут и в других местах. Мы избегаем мест, где уже есть киоски, где находились демонтированные газетные киоски или стоят новые стеллажи. Мы выходим к людям.
- Как попадают в вашу сеть различные издания? Они приходят и просят, чтобы вы их распространили?
- Мы не выбираем конкретные издания. Связываемся со службой по распространению и берем от них всю прессу, какую они получают. Таких служб в Тбилиси - около 12-ти. Заказ на следующую неделю делается по анализу 2-3 предыдущих недель. Мы учитываем, сколько получили, сколько возвратили и что продалось.
Если издатели хотят работать с нами напрямую, мы им отказываем. Причина в том, что издатели не могут выполнить условие, которое у нас есть со службами по распространению, - распространители знают, как рассортировать прессу, когда и куда ее доставить.
- Вас финансирует фонд «Карту». Возможно ли, что Бидзина Иванишвили, который является учредителем этого фонда и, параллельно, намерен утвердиться в грузинской политике, как-то повлияет на работу организации?
- Никак не повлияет. Наша организация является неправительственной, неполитической, некоммерческой. Мы получили грант от Международного благотворительного фонда «Карту». Эта организация правомочна выдавать гранты, и мы являемся организацией, которая правомочна получать гранты. Поскольку речь идет о «Карту», возникают ассоциации с конкретной личностью. Исключено, чтобы он связывал с этой организацией свое политическое видение и стратегию. Благодаря гранту «Карту», мы начали решать проблему, а не создавать новую проблему.
- Насколько ваш проект жизнеспособен, вы зависите только от грантов?
- Этот проект не является для нас бизнес-проектом или коммерческим проектом. Это проект благотворительный. Мы просто хотим, чтобы пресса свободно доходила до населения.
- То есть, выгоду вы не получаете?
- Наша организация хотя и занимается бизнес-деятельностью, но некоммерческий принцип соблюдается. Речь идет о выигрыше в несколько процентов, которые даже нельзя считать выигрышем, и это ни в чьем кармане не осядет, - опять-таки пойдет на развитие проекта.
Мы помогаем распространителям, которые оказались в плохом положении. Наша цель в том, чтобы у них не было проблем, и они могли бы развивать свой бизнес.
- Ведь может быть так, что через какой-то период у вас вообще не будет гранта? Вы думаете об этом?
- Заранее никогда не скажешь, что будет в будущем. Нельзя, чтобы конкретный проект постоянно был на дотации донора. Разумеется, через какой-то период грант уменьшится.
Плана на получение выигрыша у нас действительно нет. Сначала нам нужно сформировать видение, - правильно ли мы действуем, войдя на этот рынок? Действительно ли обществу необходимо такого типа обслуживание? Потом, наверно, мы подумаем о том, чтобы организация осталась на рынке.
- Остается впечатление, что этот проект – временный. Может, он даже прекратится через какое-то время?
- О завершении проекта мы не думали. В начале дела мы не думаем о его ликвидации. Какой-то план у нас есть. Речь идет, скорее, о модифицированном плане. Возможно, расширится география, мы выйдем на периферию – в Глдани, на Лоткинскую (районы Тбилиси, - ред.). Распространители говорят, что Лоткинская, с коммерческой точки зрения, невыигрышна. Я с этим не согласен. Для меня коммерческая сторона никакого значения не имеет. Вначале спроса может не быть, но постепенно население привыкнет и начнет покупать.
Все зависит от того, как это воспримет общество. Если мы правильно поняли, что это нужно обществу и необходимо для развития печатной медиа, то, конечно, останемся на этом рынке и начнем модифицированные действия.