„კარგად ვხედავ ვინ ამბობს ტყუილს და მართალს“ - ახალციხის მოსახლეობა და მედია
თოვლიან ახალციხეში ყინავს, საღამოს ექვსი საათია. ვფიქრობ, ჩემი მცდელობა ჩავატარო ქუჩის გამოკითხვა, სიცივის და ხალხის სიმცირის გამო, უშედეგო იქნება. ახალციხელების აზრის გაგება ორი საკითხის შესახებ მაინტერესებს - საიდან იგებენ ინფორმაციას? და ენდობიან თუ არა ინფორმაციის წყაროს?
გადავწყვიტე, ვცადო და თან ვფიქრობ, რომ რესპონდენტების დათანხმება ინტერვიუზე რთული იქნება, რადგან თბილისში, როგორც წესი, ასეთი გამოკითხვების დროს აზრის გამოთქმისგან თავს იკავებენ ხოლმე. რეგიონის მოსახლეობა, კი, ჩემი აზრით (სტერეოტიპულით), მეტად ჩაკეტილი უნდა იყოს. რამდენიმე წუთში ვრწმუნდები ამ აზრის მცდარობაში - არცერთი ადამიანი თავს არ იკავებს კითხვაზე პასუხის გაცემისგან.
ათი გამოკითხული ახალციხელიდან, ყველა ამბობს, რომ იშვიათად ეცნობა ადგილობრივ ბეჭდურ გამოცემას “სამხრეთის კარიბჭეს”. არ შეუმჩნევიათ, რომ ეს ყოველკვირეული გაზეთი თვეზე მეტია არ გამოსულა. ინფორმაციას ნაციონალური არხებიდან იღებენ. ადგილობრივი ამბების შესახებ ცნობებს კი, ახალციხის “მეცხრე არხის” საშუალებით გებულობენ.
ამ ადამიანების პასუხს კითხვაზე ენდობით თუ არა ამ არხებით მოწოდებულ ინფორმაციას, 50 წლის რიმა ასლანიანის აზრი აჯამებს:
„კარგად ვხედავ ვინ ამბობს ტყუილს და მართალს, ვუყურებ და მექმნება საკუთარი შთაბეჭდილება. როცა საჭირო იქნება, ამ შთაბეჭდილების მიხედვით მივიღებ გადაწყვეტილებას“.
ხალხის აზრის გაგების შემდეგ, მეორე დღეს, ვეცნობი ადგილობრივი ტელევიზიის, ახალციხის “მეცხრე არხის” მუშაობის სპეციფიკას და ჩემთვის ამ არხის მუშაობაში ნაცინალურ არხებთან მიმართებაში რამდენიმე განმასხვავებელი შტრიხი იკვეთება:
ა) არხი“ ადგილობრივ ამბებს აშუქებს, ხოლო ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებს იმ შემთხვევაში, თუ ის რეგიონის მოსახლეობაზეც იქონიებს გავლენას. „მეცხრე არხის“ საინფორმაციო გამოშვება „ექო“ ისეთივე საინტერესო იყო ჩემთვის, თბილისში მცხოვრებისთვის, როგორც ეს ადგილობრივისთვის იქნებოდა. რატომ ? – იმიტომ, რომ ოთხი სიუჟეტისგან შემდგარ საინფორმაციო გამოშვებაში ჩემთვის ყველა ინფორმაცია გამოსადეგი იყო, მე მეხებოდა და მჭირდებოდა. აი, მაგალითად „მეცხრე არხის“ საინფრომაციო გამოშვების ტიპური თემატიკა: 1. ფასების მომატება საახალწლო პროდუქციაზე – წაგებული გამყიდველები და მყიდველები. 2. საარჩევნო კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებები 3. საატესტაციო გამოცდები 4. სოკო, რომელიც მეორადი ტანსაცმლის მუდმივ მომხმარებლებს უჩნდებათ.
ნაციონალური მაუწყებლების ტიპური საინფორმაციოს გამოშვების ქრონოლოგია კი ასეთია: 1. რუსეთის ეკონომიკა სულს ღაფავს; ან პრემიერ–მინისტრ პუტინის რეიტინგი ეცემა; რუსული რუბლი გაუფასურდა. 2. საქართველოს პრეზიდენტის გამოსვლა (მინიმუმ ნახევარსათიანი); ან პირდაპირი ჩართვა სამთავრობო სხდომიდან, რომელიც ან სათაფლიის მღვიმეში ან ბათუმის „შერატონში“ იმართება – თემა საქართველოს აღმშენებლობა და რუსეთის უკანსვლა. 3. სიუჟეტი კრიმინალის შესახებ, რა თქმა უნდა, სისხლიანი კადრებით. 4. და ბოლოს, აუცილებელი კომპონენტია, სიუჟეტი ნეგატიური კონტექსტით ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის შესახებ.
ბ) ნაცინალური არხები სიუჟეტებს, ხშირად პრეს–რელიზებით მიწოდებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით აგებენ, ანუ ამბავი, ზოგჯერ უსარგებლო, თავად მიდის მათთან [ჟურნალისტებთან]. „მეცხრე არხის“ ჟურნალისტები ინფორმაციის მოსაძიებლად სოფელ–სოფელ დადიან.
შედეგად – „მეცხრე არხი“ აშუქებს – აყრილი გზის საფარის, გამსკდარი მილის, გაზის საფასურის მომატების ამბავს (გაზის საფასურის მომატებას ადგილობრივი კანონმდელობა არ ითვალისწინებს). ტელეკომოპანია „იმედის“ საინფორმაციო გამოშვებაში კი, ჩნდება რუბრიკა საქართველოს მთავრობის მიერ განახლებული და აღშენებული ქალაქების შესახებ.

«Я хорошо вижу, кто лжет, а кто говорит правду» - население и медиа Ахалцихе
В заснеженном Ахалцихе мороз, шесть часов вечера. Я думаю, что моя попытка провести опрос на улице будет безрезультатной из-за холодной погоды и небольшого количества пешеходов. Мне интересно узнать мнение жителей Ахалцихе по двум вопросам – откуда они получают информацию? И доверяют ли они источнику информации?
Я решила попытаться, при этом подумала, что уговорить респондентов на интервью будет сложно, так как в Тбилиси, как правило, они воздерживаются от выражения своего мнения во время таких опросов. А население региона по моему (стереотипному) мнению, должно быть более закрытым. Через несколько минут я убедилась в ошибочности этой мысли – ни один из опрошенных не уклонялся от ответов на вопросы.
Из десяти опрошенных жителей Ахалцихе все говорят, что редко читают местное печатное издание «Самхретис Карибче». Они не заметили, что эта еженедельная газета не выходила больше месяца. Они получают информацию посредством национальных телеканалов, а местные новости узнают с помощью ахалцихского «Девятого канала».
Ответы этих людей на вопрос, доверяют ли они информации, предоставляемой данными каналами, суммирует мнение пятидесятилетней Риммы Асланян:
«Я хорошо вижу, кто говорит правду, а кто лжет, я смотрю, и у меня складывается собственное впечатление. Когда будет необходимо, я приму решение, исходя из этого впечатления».
На второй день после того, как я выяснила мнение местных жителей, я ознакамливаюсь со спецификой работы ахалцихского «Девятого канала». У меня складываются несколько штрихов, отличающих работу этого канала от национальных вещателей:
а) канал освещает местные новости, а происходящие в стране события в случае, если они окажут воздействие на жителей региона. «Эхо», информационный выпуск «Девятого канала», был для меня, жительницы Тбилиси, таким же интересным, как и для местных жителей. Почему? – потому что вся информация, поданная в состоящем из четырех сюжетов информационном выпуске, была для меня пригодной, касалась меня и была мне нужна. Например, типичная тематика информационного выпуска «Девятого канала»: 1. увеличение цен на новогоднюю продукцию – проигравшие продавцы и покупатели; 2. изменения, внесенные в избирательное законодательство; 3. аттестационные экзамены; 4. грибок, который появляется у постоянных потребителей вторичной одежды.
Хронология типичного информационного выпуска национальных вещателей выглядит следующим образом: 1. российская экономика дышит с трудом; или – понижается рейтинг премьер-министра Путина; 2. выступление президента Грузии (минимум получасовое); или прямое включение с правительственного заседания, которое проводится или в Мгвиме Сатаплиа, или в батумском «Шератоне» на тему - возрождение Грузии и регресс России; 3. сюжет на криминальную тему, разумеется, с кровавыми кадрами; 4. и в конце, необходимый компонент, сюжет с негативным контекстом о бизнесмене Бидзине Иванишвили.
б) национальные каналы часто основывают сюжеты на информации, предоставляемой посредством пресс-релизов, то есть, новость, часто ненужная, сама к ним [журналистам] приходит. Журналисты «Девятого канала» посещают село за селом, в целях получения информации.
В результате, «Девятый канал» освещает новости о разобранном дорожном покрытии, прорвавшихся трубах, ценах на газ (местное законодательство не предусматривает увеличение цен на газ). А в информационном выпуске телекомпании «Имеди» появилась рубрика об обновленных и заново отстроенных правительством Грузии городах.