ციფრული მაუწყებლობა2015 წლის 15 ივნისი - დღე, როდესაც ევროპაში ანალოგური სიგნალი გაითიშება და მაუწყებლობა მხოლოდ ციფრული სიგნალის მეშვეობით გავრცელდება. მეზობელ სახელმწიფოებს აღარ ექნებათ ვალდებულება დაიცვან ის სიხშირეები, რომლებზეც საქართველოს ტელერადიო კომპანიები ანალოგურ მაუწყებლობას ახორციელებენ. ამ შეთანხმებას ჟენევაში 2006 წელს მოეწერა ხელი. ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლა საერთაშორისო ვალდებულებაა. რიგ ქვეყნებში ეს პროცესი უკვე დასრულდა, საქართველოსგან განსხვავებით, სადაც ციფრული მაუწყებლობის სახელმწიფო სტრატეგიაც კი არ არსებობს.
საქართველოს ტელეკომპანიები ამჟამად ანალოგური სიგნალით ავრცელებენ მაუწყებლობას, საერთაშორისო ვალდებულებით მისი გათიშვის კონკრეტული თარიღი სწორედ სახელმწიფომ უნდა დაადგინოს. ასევე მისი პრეროგატივაა ციფრული მაუწყებლობის მოდელის შერჩევა, რასაც ტელეკომანიები დაემორჩიელებიან და მიიღებენ. საქართველოში ამ პროცესის მართვა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს აქვს დავალებული, მასში გარკვეული დოზით ჩართულია კომუნიკაციების ეროვნული კომისიაც. თუმცა, არც ერთ უწყებას, ჯერ მაუწყებლობის მოდელიც კი არ შეურჩევია, საზოგადოებას კი ამ საკითხზე ინფორმაცია საერთოდ არ აქვს, მოსახლეობამ ისიც არ იცის, რომ დღეს არსებული ტელევიზორებით, სამი წლის შემდეგ, შესაბამისი დეკოდერის გარეშე, ვერცერთ არხს ვერ დაიჭერენ.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ მიმდინარე წლის დასაწყისში განაცხადა, რომ წელსვე, ივლისში, საზოგადოებას კონკრეტულ სამოქმედო გეგმას წარუდგენდა, თუმცა ეს დაპირება არ შესრულდა. სამინისტროს კავშირგაბმულობის, საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ ჯემალ ვაშაკიძემ Media.Ge-ს უთხრა, რომ სტრატეგიის შემუშავება წლის ბოლომდეც ვერ მოესწრება.
„ეს ურთულესი პროცესია, ჩვენ არ უნდა გამოგვეპაროს არც ერთი დეტალი, უნდა გავითვალისწინოთ ყველა მხარის ინტერესი. ამიტომ გაჭიანურდა სტატეგიის საბოლოო სახით ჩამოყალიბება. მთავარი საზრუნავია, რომ მოსახლეობა არ აღმოჩნდეს ციფრულ ვაკუუმში,“ - თქვა ვაშაკიძემ და დასძინა, რომ მთავარი სწორედ ამ დოკუმენტის შემუშავებაა, მისი შესრულება კი გაცილებით მარტივია. ვაშაკიძე ამბობს, რომ საერთაშორისო ექსპერტებმა უკვე შეისწავლეს საქართველოს რელიეფი და გარკვეული რჩევებიც მისცეს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს. ქართულმა მხარემ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისთვის დახმარება ევროპის განვითარების ბანკს სთხოვა. თანხმობა მიღებულია და საბოლოოო დოკუმენტიც მალე მომზადდება.
იმის გამო, რომ ცუფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგია სახელმწიფომ ჯერ ვერ შეიმუშავა, „რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაციამ“ (GARB) 11 ოქტომბერს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას და ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ციფრულ პლატფორმაზე გადასვლის საკუთარი ხედვა წარუდგინა. ასოციაციის მიერ შექმნილ მოდელში გათვალისწინებულია ციფრული მაუწყებლობაზე გადასვლის საერთაშორისო გამოცდილება, რომლის ანალიზი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის დაკვეთით, მედია სამართლის სპეციალისტმა ალექსანდრე ბარამიძემ ჩაატარა.
GARB-ი უწყებათაშორის მაკოორდინერებლი საბჭოს შექმნას ითხოვს, სადაც ჩართულები იქნებიან სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებები, ექსპერტები, საერთაშორისო ორგანიზაციები და სხვა დაინტერესებული პირები.
„ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისას ყველა ქვეყანამ ამგვარი საბჭო შექმნა, ეს პროცესი რომ დაიწყოს, საქართველომ ქმედითი ნაბიჯები დროულად უნდა გადადგას,“ - აღნიშნა GARB-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ნათია კუპრაშვილმა.
ჯემალ ვაშაკიძის განცხადებით კი, ამგვარი საბჭო მხოლოდ სტრატეგიის შემუშავების შემდეგ შეიქმნება.
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლას რამდენიმე უპირატესობა აქვს, უმთავრესი სიხშირეთა გაზრდილი რაოდენობაა, ყოველ მოცემულ სიხშირულ ზოლში შესაძლებელი გახდება 4-დან 16-მდე პროგრამული არხის გადაცემა. ეს კი მეტ მაუწყებელს ნიშნავს, აგრეთვე იზრდება გამოსახულებისა და ხმის ხარისხიც. თუმცა, ანალოგურიდან ციფრულ ტექნოლოგიებზე გადასვლა რთული პროცესია, რომელიც დიდ დროს და დაფინანსებას მოითხოვს. ბევრმა ევროპულმა ქვეყანამ ეს ეტაპი 5-7 წელიწადში დაძლია, თუმცა ზოგიერთ ქვეყანაში, პროცესი დღემდე გრძელდება. მაგალითად, დიდმა ბრიტანეთმა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადართვა 1990-იანი წლების ბოლოს დაიწყო და ჯერ არ დაუსრულებია. საქართველომ ეს სამ წელიწადში უნდა მოახერხოს.
ამ ხნის განმავლობაში უნდა ჩამოყალიბდეს სტრატეგია, გადამცემ ანძებსა და სადგურებზე შეიცვალოს აპარატურა, მაუწყებლებმა უნდა დაფარონ მათთვის განსაზღვრული სამაუწყებლო ზონები, საზოგადოებას უნდა მიეწოდოს შესაბამისი ინფორმაცია, რათა ბაზარზე გაჩნდეს ინტეგრირებული ციფრული ტელევიზორები და მომხმარებელმა შეძლოს ციფრული სიგნალის მიმღები აპარატის (დეკოდერები) შეძენა. ძალიან მნიშვნელოვანია ე.წ. „მულტიპლექსის ოპერატორის“ ფუნქციაც. მულტიპლექსი არის ერთი სიხშირული ზოლი, რომელიც 16-მდე ციფრულ არხს ატარებს. მულტიპლექსის ოპერატორი შეიძლება გახდეს, ნებისმიერი ტელეკომპანია, ან უბრალოდ კომპანია. ოპერატორ კომპანიას სამაუწყებლო ლიცენზია არ სჭირდება. მისი ფუნქიცაა გარკვეული პროგრამების ან მომსახურების დაშვება სიხშირული ზოლის ფარგლებში.
GARB-ი მიიჩნევს, რომ სახელმწიფომ უნდა შეუწყოს ხელი მინიმუმ ერთი მულტიპლექსის გამართვას, დანარჩენის შექმნა კი თავისუფალ ბაზარს მიანდოს, გარდა ამისა, მაუწყებლებს ციფრული არხები უნდა გადაეცეთ მათი ლიცენზიების მოდერნიზების გზით, ისე, რომ პროცესი არ იწვევდეს ლიცენზიის ღირებულების ზრდას და სარგებლობის ვადის შემცირებას.
ერთადერთი, რაც ზუსტად არის გადაწყვეტილი, ესაა სამაუწყებლო ზონები. ტელეკომუნიკაციების საერთაშორისო გაერთიანებამ (ITU) საქართველოს 10 ციფრული სამაუწყებლო ზონა გამოუყო (იხილეთ სტატიის ფოტო), ციფრული არხების რაოდენობამ კი 175 შეადგინა. არსებული კანონმდებლობის მიხედვით, მაუწყებელი ვალდებულია მისთვის გამოყოფილი ზონის 90% დაფაროს. კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის სამართლებრივი დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი კახი ყურაშვილი ამბობს, რომ აღნიშნული ნორმა ციფრულ სამაუწყებლო ზონებზეც გავრცელდება, „თუ რამე არ შეიცვალა“.
„აქ არ იგულისხმება ტყეები, მთები და დაუსახლებელი ტერიტორიები, საუბარია, ამ გეოგრაფიულ არეალში მცხოვრები მოსახლების 90%-ზე“, - განუმარტა media.ge-ს ყურაშვილმა.
ციფრულ სამაუწყებლო ზონებად ქვეყნის დაყოფამ გარკვეული პრობლემების წინაშე დააყენა რეგიონული მაუწყებლები. მაგალითად, შუაზე გაიყო გურიის რეგიონი, ამიტომ ოზურგეთის ტელეკომპანია „გურია“ იმაუწყებლებს 253-ე ზონაში, რომელიც მოიცავს „შორეული“ სვანეთის ნაწილს (მესტია, ლენტეხი) და ვერ გაავრცელებს თავის გადაცემების 252-ე ზონაში მოხვედრილ მეზობელ ლანჩხუთში.
„ჩოხატაურისა და ლანჩხუთის აუდიტორიას ვკარგავთ, რაც ნიშნავს იმას, რომ „გურია“ გურიაში აღარ გავრცელედება, ამასთან ცაგერისა და ლენტეხის დაფარვა ყოვლად წარმოუდგენელია, ჩვენ არ გვაქვს საკმარისი ფინანსები იმისათვის, რომ შესაბამისი ინფრასტრუქტურა გავმართოთ სვანეთის საკმაოდ რთულ რელიეფში,“ - ამბობს სამაუწყებლო კომპანია „გურიის“ ხელმძღვანელი ავთანდილ გველებიანი.
ახალი ზონების მიხედვით, ახალქალაქის ტელეკომპანიას (ჯავახეთი) მოუწევს დაფაროს ხულოს ტერიტორია (მაღალმთიანი აჭარა), მაშინ როდესაც აქ ბათუმური ტელევიზიები ვერ გაავრცელებენ საკუთარ მაუწყებლობას. მაგალითად, თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრს, თუ ის ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლას შეძლებს, მოუწევს თბილისის დაფარვაც, მაგრამ მის გადაცემებს ვერ იხილავს გურჯაანის აუდიტორია. დედაქალაქში მაუწყებლობის გავრცელება დაევალებათ მარნეულისა და რუსთავის სამაუწყებლო კომპანიებსაც. რეგიონული ტელეკომპანიის გარეშე რჩება 257-ე ზონა, რომელიც სტეფანწმინდას და ბარისახოს ტეროტორიას მოიცავს. ნათია კუპრაშვილი ამბობს, რომ „ასეთი არხები გამარტივებული წესით უნდა დაუშვან მოსაზღვრე სამაუწყებლო ზონაში.“
მიუხედავად იმისა, რომ ზონებად დაყოფა რამდენიმე რეგიონულ მაუწყებელს პრობლემას უქმნის, ჯემალ ვაშაკიძის თქმით, ეს ყველაზე ოპტიმალური ვარიანტია და ITU-სთან მოლაპარაკებების პროცესში ქართული მხარის პოზიცია მაქსიმალურად არის გათვალისწინებული.
ზონების გამსხვილებასთან ერთად, მოსალოდნელია, რამდენიმე პატარა ტელეკომპანიის დახურვა ან, პირიქით, გაერთიანება. მაგალითად, სხვა მაუწყებლებთან კოოპერაციას გეგმავს ჭიათურის „იმერვიზია“.
„ჩვენ არ გვაქვს იმდენი რესურსი, არც ფინანსური და არც ადამიანური, რომ გაზრდილი ზონები დავფაროთ, ამიტომ გავერთიანდებით რომელიმე ტელეკომპანიასთან, ან მხოლოდ კონტენტის მწარმოებლები ვიქნებით და ერთგვარ სტუდიად გადავიქცევით,“ - აღნიშნა „იმერვიზიის“ ხელმძღვანელმა რამაზ გამეზარდაშვილმა.
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში სწორედ ტელეკომპანიების მატერიალურ დახმარებას ითხოვს GARB-იც, გარდა ამისა, ასოციაციას მიაჩნია, რომ მთვარობამ სასწრაფოდ უნდა შეზღუდოს ქვეყანაში ისეთი ტელემიმღებების გაყიდვა, რომლებსაც არ აქვთ ციფრული სიგნალის მიღების საშუალება (ანალოგურთან ერთად) და პარალელურად უნდა წაახალისოს ციფრული მიმღებების შემოტანა/დისტრიბუცია. ასოციაციის მიერ წარდგენილი მოდელის მიხედვით, აუცილებლია გარდამავალი, ე.წ. წ. სიმულქასთინგის პერიოდი, როდესაც ანალოგური და ციფრული სიგნალი ერთდროულად გავრცელდება.
„ამ ეტაპისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანია, გავიგოთ, რა სტანდარტით ვაპირებთ გადასვლას, ვინაიდან ახლა, რომ რომელიმე მაუწყებელს აპარატურის გამოცვლა მოუნდეს, ვერაფერს გააწყობს, რადგან არ იცის სად და როგორ იყიდოს“, - აღნიშნა კუპრაშვულმა. მისი თქმით, პრობლემები იქმნება ტელეპროექტებთან დაკავშირებით, ვინაიდან გრძელვადიანი სტატეგია ფაქტობრივად აღარ არსებობს და დონორ ორგანიზაციებთანაც მხოლოდ მოკლევადიანი პროექტების წარდგენა არის შესაძლებელი.
ჯემალ ვაშაკიძეს მიაჩნია, რომ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემდეგ ტელეკომპანიებს შორის კონკურენცია გაიზრდება, რაც საბოლოო ჯამში პროდუქციის გაუმჯობესებას გამოიწვევს.

Цифровое вещание15 июня 2015 года – день, когда в Европе будет отключен аналоговый сигнал, и вещание станет осуществляться только посредством цифрового сигнала. У государств-соседей уже не будет обязательств защищать от помех частоты, на которых осуществляют аналоговое вещание телерадиокомпании Грузии. Это соглашение было подписано в Женеве в 2006 году. Переход на цифровое вещание – международное обязательство. В ряде стран этот процесс уже завершен, в Грузии же пока даже нет государственной стратегии.
Грузинские телекомпании по-прежнему осуществляют вещание посредством аналогового сигнала, конкретную дату его отключения должно установить государство.
Прерогативой государства является и подбор модели цифрового вещания, с которой телекомпании должны согласиться, и на которую должны перейти. В Грузии этот процесс входит в компетенцию министерства экономики и устойчивого развития, определенное участие в нем принимает и Национальная комиссия по коммуникациям. Впрочем, конкретной модели вещания ни одним из ведомств все еще не выбрано, а общество вообще не располагает информацией по этому вопросу. Население не знает и того, что телевизоры, не имеющие соответствующих декодеров, через три года не смогут показывать ни один канал.
В начале года министерство экономики и устойчивого развития заявило, что в июле представит обществу конкретный план действий, однако своего обещания не исполнило. Заместитель главы департамента связи, информационных технологий и инноваций министерства Джемал Вашакидзе сказал Media.Ge, что завершить разработку стратегии до конца этого года не удастся.
«Это – сложнейший процесс, мы не должны упустить ни одной детали, и должны учесть интересы каждой из сторон. Потому и затянулось формирование стратегии в окончательном виде. Главная забота – чтобы население не оказалось в цифровом вакууме», - сказал Вашакидзе, подчеркнув, что главное – именно разработка стратегии, ее же реализация - гораздо более проста. По словам Вашакидзе, международные эксперты уже изучили рельеф Грузии и дали министерству экономики и устойчивого развития ряд рекомендаций. Грузинская сторона попросила оказать ей помощь в переходе на цифровое вещание Европейский банк развития, согласие уже получено, и в скором времени будет подготовлен итоговый документ.
Поскольку государство пока не разработало стратегии перехода на цифровое вещание, свой взгляд в связи с переходом на цифровую платформу Национальной комиссии по коммуникациям и министерству экономики и устойчивого развития представила Ассоциация региональных вещателей Грузии (GARB). В модели, предлагаемой GARB, учтен международный опыт перехода на цифровое вещание, анализ которого по заказу Ассоциации молодых юристов Грузии провел специалист по медиаправу Александр Барамидзе.
GARB считает необходимым создание межведомственного координационного совета с участием различных государственных учреждений, экспертов, международных организаций и других заинтересованных лиц.
«В ходе перехода на цифровое вещание все страны создали подобные советы, для начала этого процесса требуется своевременно предпринять действенные шаги», - отметила исполнительный директор GARB Натия Купрашвили.
По заявлению же Джемала Вашакидзе, подобный совет будет создан только после разработки стратегии.
У перехода на цифровое вещание есть несколько преимуществ. Главное из них – увеличение числа частот, и в каждой из установленных частотных полос станет возможной передача от 4-х до 16-и программных каналов. Это означает большее число потенциальных вещателей. Повышается также качество изображения и звука. Впрочем, переход с аналогового на цифровое вещание – сложный процесс, на который требуется много времени и финансов. Многие европейские страны прошли этот этап за 5-7 лет, в некоторых из них вышеупомянутый процесс еще продолжается. Так, Великобритания начала переход на цифровое вещание в конце 1990-х годов, и пока еще не завершила. Грузия же должна успеть сделать это за три года.
За это время должна быть сформулирована стратегия, на передающих антеннах и станциях должно пройти техническое перевооружение, вещатели должны обеспечить покрытие установленных для них зон вещания, а также предоставить обществу соответствующую информацию, чтобы на рынке появились интегрированные цифровые телевизоры, и потребители смогли приобрести аппаратуру по приему цифрового сигнала (декодеры). Очень важна и функция т.н. оператора мультиплекса. Мультиплекс - частотная полоса, способная пропустить до 16 цифровых каналов. Оператором мультиплекса может стать любая телекомпания или просто компания. Лицензия на вещание компании-оператору не требуется. Ее функция – допуск определенных программ и обслуживания в рамках частотной полосы.
GARB считает, что государство должно помочь оперированию хотя бы одним мультиплексом, а остальное доверить свободному рынку. Помимо этого, по мнению Ассоциации, присвоение вещателю цифровой частоты должно происходить путем модернизации существующей лицензии, так, чтобы этот процесс не влек повышения стоимости лицензии и сокращения срока ее использования.
Единственно, что уже решено точно – это зоны вещания. Международный союз телекоммуникаций (ITU) выделил Грузии 10 цифровых вещательных зон (см. фото в начале статьи), количество цифровых каналов составило 175. Согласно действующему законодательству, вещатель обязан покрывать минимум 90% своей зоны. Глава департамента правовой защиты Национальной комиссии по коммуникациям Грузии Каха Курашвили сказал, что указанная норма распространится и на цифровые вещательные зоны - «если, конечно, ничего не изменится».
«Здесь не подразумеваются леса, горы и незаселенные территории, речь – о 90% населения, живущего в этом географическом ареале», - пояснил Курашвили Media.ge.
Разделение страны на зоны цифрового вещания поставило региональных вещателей перед определенными проблемами. Например, регион Гурия разделился пополам, в результате чего телекомпания «Гурия» будет вещать в зоне 253, которая охватывает часть «далекой» Сванети (Местия, Лентехи), и, в то же время, не сможет распространить вещание на «родной» город Ланчхути, оказавшийся в зоне 252.
«Мы теряем аудиторию в Чохатаури и Ланчхути, что, фактически, означает, что вещание «Гурии» на Гурию распространяться не будет. В то же время охват Цагери и Лентехи –абсолютно непредставим, у нас нет такого объема финансов, чтобы создать соответствующую инфраструктуру в условиях довольно сложного рельефа Сванети», - отметил руководитель вещательной компании «Гурия» Автандил Гвелебиани.
В соответствии с новыми зонами, телекомпании Ахалкалаки (Джавахети) придется покрывать территорию Хуло (горной Аджарии), тогда как телевидения Батуми вещать не на него не смогут.
Телавской телекомпании «Танамгзаври» («Спутник»), если она сможет перейти на цифровое вещание, придется охватить и Тбилиси, однако в Гурджаани смотреть ее передачи не смогут. Распространить вещание на столицу будут обязаны и вещательные компании Марнеули и Рустави. А зона 257, которая включает территории Степанцминда и Барисахо, останется без региональной телекомпании. Натия Купрашвили считает, что «такие каналы должны в упрощенном порядке допускаться в смежную вещательную зону».
Несмотря на то, что такое разделение на зоны создаст проблемы нескольким региональным вещателям, это, по словам Джемала Вашакидзе, - самый оптимальный вариант, и в процессе переговоров с ITU позиция грузинской стороны была максимально учтена.
Наряду с укрупнением зон ожидается и закрытие нескольких мелких телекомпаний или наоборот – их объединение. Например, скооперироваться с другим вещателем планирует чиатурская «Имервизия».
«У нас нет стольких ресурсов, ни финансовых, и ни человеческих, чтобы покрывать увеличившиеся зоны, поэтому мы объединимся с какой-либо телекомпанией, либо станем просто производителями контента и преобразуемся в своего рода студию», - сказал руководитель «Имервизии» Рамаз Гамезардашвили.
GARB указывает на необходимость оказания телекомпаниям в процессе перехода на цифровое вещание материальной помощи. Помимо этого, в Ассоциации считают, что правительство должно срочно ограничить продажу в стране таких телеприемников, которые, не способны принимать цифровой сигнал (наряду с аналоговым), и, параллельно, должны поощряться ввоз и дистрибьюция цифровых приемников. Согласно представленной Ассоциацией модели, обязательно должен быть введен и период т.н. симулкастинга, когда будут одновременно распространяться и аналоговый и цифровой сигналы.
«На этом этапе главное понять, на какой стандарт мы намерены перейти, поскольку сейчас, если какой-либо вещатель захочет заменить аппаратуру, то ничего подобрать не сможет – из-за того, что не знает, где, что и как покупать», - отметила Купрашвили. По ее словам, возникнут проблемы и с телепроектами, поскольку долгосрочной стратегии фактически уже не существует, и организациям-донорам можно представлять только краткосрочные проекты.
Джемал Вашакидзе уверен, что после перехода на цифровое вещание между телекомпаниями возрастет конкуренция, а это, в конечном итоге, повлечет улучшение качества продукции.