ამერიკიდან დავბრუნდით. ჟურნალისტების 5 კაციანი ჯგუფი მინესოტას შტატის ქალაქ სენტ პოლში 10 დღის განმავლობაში ვიმყოფებოდით. ჩვენი ვიზიტის შესახებ, რამდენიმე ისტორია უკვე გიამბეთ, მაგრამ მოსაყოლი კიდევ დარჩა. ახლა ამერიკის კერძო და საზოგადოებრივი სატელევიზიო არხების შესახებ გიამბობთ. ერთ დღეს მინესოტას შტატის  კერძო ტელეკომპანიაში KSTP TV-ში წაგვიყვანეს. ეს ტელეკომპანია ABC- სატელევიზიო ქსელში შედის. ადგილობრივ ახალ ამბებს საეთერო დროის 10 საათი უკავია. საერთაშორისო ახალ ამბებს კი ABC- ქსელიდან უშვებენ. ნიუსრუმში 115 ადამიანია დასაქმებული, მთლიანად ტელევიზიაში კი 300 ადამიანი მუშაობს.
საინფორმაციო გამოშვებების გარდა, არხი გასართობ გადაცემებს ამზადებს. ამ ტელევიზიაში ახალი ამბების რედაქტორის მოადგილე ჯონ მეისონი (JOHN MASON) გვმასპინძლობს. პირველ რიგში, საინფორმაციო გამოშვების სტუდიას ვათვალიერებთ, ამ გადაცემას „თვითმხილველის ამბები" ჰქვია. EYEWITNESS NEWS . სტუდია თანამედროვე აპარატურით არის აღჭურვილი. ერთ სტუდიაში რამდენიმე კუთხეა მოწყობილი, აქ ერთი ადგილი ამინდის პროგნოზის კუთხეს უკავია. ამერიკელები ამინდის პროგნოზს განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებენ, ტელევიზიებიც მაყურებელს დღის განმავლობაში ხშირად აწვდიან ცნობებს ამინდის შესახებ. ჯონი გამოშვების წამყვანებს გვაცნობს. კითხვებს ვუსვამთ, გვაფრთხილებენ, რომ ცოტა დრო აქვთ, მალე ინტერვიუ უნდა დაიწყონ. მე საქართველო-რუსეთის ომის გაშუქების ამბებით ვინტერესდები. წამყვანები ამბობენ რომ 2008 წელს ეს საქმე მთლიანად ABC -ს ჰქონდა მინდობილი და მინესოტას შტატის მოსახლეობა, საერთაშორისო ახალი ამბებიდან იგებდა საქართველოს ამბებს. ჯონი მეუბნება, არ დაგიმალავ და თქვენი ომი აქ ორი დღე გვაინტერესებდა, ესეც ბევრია, რადგან მაშინ ყველგან ჩვენი წინასაარჩევნო ამბები გადაიცემოდაო. წამყვანებთან ერთად ფოტოებს ვიღებთ და გასართობი გადაცემების სტუდიაში გადავდივართ, აქაც ლამაზადაა მოწყობილი, ამ სტუდიაში ბუნებრივ დეკორაციაზეა ყველაფერი აწყობილი, კითხვები ბევრი გვაქვს, მაგრამ ჩვენს მასპინძელსაც ძვირფას დროს ვართმევთ, ზრდილობიანად ვემშვიდობებით ერთმანეთს.
საზოგადოებრივი ტელევიზია
ტყუპი ქალაქების საზოგადოებრივი ტელევიზია (TPT)- ასე იმიტომ ჰქვია ამ არხს, რომ მინესოტას შტატის ორ დიდ ქალაქში- მინეაპოლისში და სენტპოლში მაუწყებლობს. არხი შემოსავლების 10 პროცენტს ბიუჯეტიდან იღებს, დანარჩენი კი შემოწირულობებით და ქველმოქმედებით ივსება, კანონით არხზე რეკლამის განთავსება დაუშვებელია. გადაცემათა ბადე ძირითადად გასართობი და პოლიტიკური ტოქშოუებით ივსება. ეთერში ყველაზე პოპულარული და ძველი გადაცემა „ალმანახი" გადის. გადაცემა ერთ საათს გრძელდება, სადაც რამდენიმე ბლოკში ახალ ამბებზე, პოლიტიკასა და კულტურაზე ყვებიან. გადაცემის პირდაპირ ეთერში ჩვენც მიგვიწვიეს. ჯგუფის ფასილიტატორს ნათია კალაძეს დაახლოებით 10 წუთი დაუთმეს. მან ჩვენი ვიზიტის შესახებ ისაუბრა. თქვა, რომ ქართველ ჟურნალისტებს ამერიკული მედიის დღევანდელი მდგომარეობა, განვითარება, სიტყვის თავისუფლების დაცვის საკითხები, ადგილობრივი მმართველობის და თვითმმართველობის, ასევე, პოლიტიკური და საარჩევნო სისტემები გვაინტერესებდა, ნათია ცოტას ღელავდა, მაგრამ ინტერვიუს თავი წარმატებით გაართვა. ისე, საზოგადოებრივი არხი უფრო მწირი ტექნიკური შესაძლებლობებით იყო ვიდრე კერძო ტელევიზია. მისი პავილიონები ჩვენი საზოგადოებრივი მაუწყებლის პავილიონებს ჰგავს, განსხვავება ისაა, რომ ამერიკულ საზოგადოებრივ მაუწყებელში რეკლამა საერთოდ არ არის, ამიტომ კერძო და საზოგადოებრივი არხები ერთმანეთს კონკურენტებადაც კი არ განიხილავენ.
ქართული დელეგაცია ამერიკაში იმყოფებოდა OPEN WORLD პროგრამით, რომელსაც ორგანიზება "ამერიკულმა საბჭოებმა" AMERICAN COUNCILS გაუკეთეს. ჟურნალისტების ჯუფს მინესოტას შტატში მასპინძლობდა "ქალ ამომრჩეველთა ლიგა" LEAGUE OF WOMEN VOTERS

Американское телевидение
Записки журналистаМы возвратились из Америки. Группа из 5 журналистов в течение 10 дней находилась в городе Сент-Пол, штат Миннесота. Несколько историй о нашем визите я вам уже рассказал, но не все. Сейчас расскажу о частных и общественных телеканалах. В один из дней нас повезли в частную телекомпанию Миннесоты «KSTP TV». Телекомпания эта входит в телевизионную сеть ABC. 10 часов эфирного времени здесь занимают местные новости, а международные новости они дают из сети ABC. В ньюс-рум занято 115 человек, а всего на канале – 300.
Помимо информационных выпусков, канал готовит развлекательные передачи. Нас сопровождает заместитель редактора новостей Джон Мэйсон (John Mason). Прежде всего, мы побывали в студии информационного выпуска, который называется «Eyewitness News» («Новости от очевидцев»). Студия оборудована современной аппаратурой. В одной студии устроено несколько уголков, один из которых отведен прогнозу погоды. Американцы уделяют погоде особое внимание, и телеканалы в течение дня часто предлагают зрителям эти сообщения. Джон знакомит нас с ведущей выпуска. Задаем вопросы, но нас предупреждают, что времени мало, - скоро должно начаться интервью. Я интересуюсь освещением грузино-российской войны. Ведущие говорят, что в 2008 году эта тема была полностью доверена ABC, и население штата Миннесота узнавало о событиях в Грузии из международных новостей. Джон говорит мне, - не могу, мол, скрыть от тебя, но ваша война интересовала нас здесь только два дня, и это много, так как тогда везде передавались наши предвыборные события.
Снимаемся вместе с ведущими и переходим в студию развлекательных передач, где тоже все красиво обустроено и все построено на естественной декорации. Вопросов у нас немало, но мы отнимаем у нашего хозяина дорогое время, и потому вежливо прощаемся.
Общественное телевидение
«Общественное телевидение городов-близнецов» (TPT) – это название канал носит потому, что он вещает в двух больших городах Миннесоты – Миннеаполисе и Сент-Поле. 10% своих доходов канал получает из бюджета, а остальное заполняется за счет пожертвований и благотворительности. Размещение рекламы на этом канале запрещено законом.
Сетка передач заполняется, в основном, развлекательными и политическими ток-шоу. Самая старая и популярная передача TPT – «Альманах». Она продолжается в течение часа, за который в нескольких блоках рассказывается о новостях, политике, и культуре. На прямой эфир этой передачи пригласили и нас, и отвели фасилитатору нашей группы Натие Каладзе около 10 минут. Она рассказала о целях нашего визита. Сказала, что грузинских журналистов интересовало сегодняшнее положение американской медиа, вопросы защиты свободы слова, системы местного управления и самоуправления, а также политическая и избирательная системы. Натиа немного волновалась, но провела интервью успешно. Вообще-то общественный канал имеет меньшие технические возможности, чем частный. Его павильона похожи на павильоны нашего Общественного вещателя, разница только в том, что на американском общественном телевидении рекламы нет вообще, и потому частные и общественные каналы даже не рассматриваются в качестве конкурентов.
Грузинская делегация находилась в Америке по программе «Open World», организованнолй Американским советом (American Councils). Принимающей стороной в штате Миннесота была «Лига избирательниц» («League Of Women Voters»).