ახლო ხედითრადიო საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) ბაზაზე დაარსდა, სწორედ ამიტომ სახელზე ბევრი არ უფიქრიათ და "ჯიპა" დაარქვეს. სულ თავიდან, სტუდენტური რადიოს გაკეთება სურდათ. მერე კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას ლიცენზიის თხოვნით მიმართეს და უფრო სერიოზული რადიოს გაკეთება გადაწყვიტეს.
რადიო "ჯიპამ" 2005 წელს FM 94. 3 სიხშირეზე მაუწყებლობის უფლება მიიღო და მისი ეთერი თბილისის ტერიტორიაზე ვრცელდება. რადიო საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტმა, საქართველოში აშშ-სა და პოლონეთის საელჩოებმა დააფუძნეს.
"რადიოს ჩამოყალიბების პროცესში ვიყავით, როცა თანამშრომლობა შემოგვთავაზეს ამერიკულმა National Public Radio-მ და BBC-იმ. დავიწყეთ მათი პროგრამების რეტრანსლირება, ვფიქრობ, ეს მნიშვნელოვანი პროექტია, რადგან საქართველოშიც შეგვიძლია მოვისმინოთ მსოფლიოში წამყვანი მედია საშუალებების პროდუქცია", - ამბობს რადიო "ჯიპას" დირექტორი გუგა სულხანიშვილი.
BBC -ის ერთსაათიანი გადაცემა ინგლისურ ენაზე ყოველ დღე ოთხჯერ გადის ეთერში და სხვადასხვა თემას მოიცავს, ახალი ამბების გარდა, მსმენელს საშუალება აქვს მოისმინოს მსოფლიო ეკონომიკისა და სპორტის სიახლეები, ინტერვიუები სხვადასხვა საკითხზე. ღამის პირველ საათზე კი "ჯიპას" ეთერში BBC-ის ერთსაათიანი რუსულენოვანი გადაცემა გადის.
National Public Radio-ს გადაცემების მოსმენა ყოველ დღე სამჯერაა შესაძლებელი. თითოეული გამოშვების ქრონომეტრაჟი ერთი საათია.
"ჯიპას" ეთერში ქართველი ჟურნალისტების საავტორო გადაცემებსაც მოისმენთ. ყოველ
ხუთშაბათს ნინია კაკაბაძის გადაცემა "თავისუფალი აზრი" 18:00 სააათზე იწყება. ოთხშაბათობით კი ეთერშია ტოქშოუ "საუბრები მრავალფეროვნებაზე". გადაცემა უმცირესობებს ეძღვნება და თავად რადიოს დირექტორს, გუგა სულხანიშვილს მიჰყავს.
2010 წლის მარტიდან ყოველ დღე, საღამოს შვიდ საათზე, რადიო "ჯიპა" ახალ ამბებს აშუქებს. პირველ ბლოკში ძირითადად სოციალური და პოლიტიკური სიახლეები იყრის თავს, შემდეგ კი კულტურა, სპორტი, უცხოთის ამბები.
საინფორმაციო გამოშვებას საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის მაგისტრანტები ამზადებენ.
"ეს გადაცემა იმით არის მნიშვნელოვანი, რომ სტუდენტები, სწავლის პარალელურად, პრაქტიკას გადიან და თანდათან პროფესიონალებად ყალიბდებიან, ეს მათთვის ჩვეულებრივი სამსახური გახდა," - ამბობს საინფორმაციო გამოშვების რედაქტორი ბიძინა მაყაშვილი.
საინფორმაციო პროგრამისთვის სტუდენტები კონკურსის წესით შეარჩიეს, გადაცემას 4-5 ჟურნალისტი ამზადებს, მათგან სამს ახალი ამბების გამოშვება მიჰყავს. როგორც ერთ-ერთი წამყვანი ირინა ალიაშვილი ამბობს, ის, რომ სტუდენტს თავად ინსტიტუტი აძლევს პრაქტიკის გავლის საშუალებას, სწავლისთვის დამატებითი მოტივაციაა, თუმცა მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა ანაზღაურების საკითხიც.
"მე, პირადად, სწავლის გადასახადის ნახევარი დასაფარი მქონდა, მართალია დიდი ხელფასი არ მაქვს, მაგრამ დავამატე და გადავიხადე, ეს ფინანსურად, პრაქტიკის თვალსაზრისით კი მართლაც მნიშვნელოვანია. პროფესიულად გაზრდაში ხელს გიწყობს", - ამბობს საინფორმაციო გამოშვების ერთ ერთი წამყვანი ანი ბერუკაშვილი.
რადიო "ჯიპა" აქცენტს რეკლამის გაყიდვაზე არ აკეთებს, რადგან მის გადაცემებს დონორი ორგანიზაციები (USAID, გაეროს ასოციაცია, ფონდი "ღია საზოგადოება საქართველო") აფინანსებენ.
ტექნიკური აღჭურვილობა საკმაოდ კარგი აქვთ, მონტაჟისთვის 6 კომპიუტერია გამოყოფილი, საეთეროც კარგი ხარისხის ტექნიკითაა დაკომპლექტებული. რადიოში სულ 12 ადამიანი მუშაობს, ამათგან ექვსი ჟურნალისტია.
რადიოს ეთერით, რა თქმა უნდა, მუსიკასაც მოისმენთ. მუსიკალური ეთერის დიდი ნაწილი როკს ეთმობა, თუმცა ისმის ბლუზიც და ჯაზიც. გარდა ამისა, რადიო, ყოველ დღე, 30 წუთს თანამედროვე ქართულ მუსიკას უთმობს.
რადიოს მენეჯმენტი სექტემბრიდან რამდენიმე ცვლილებას გეგმავს. სამაუწყებლო ბადეს დილის გადაცემა დაემატება, რომლის ერთერთი წამყვანი გუგა სულხანიშვილი იქნება, რადიო "ჯიპა" სპორტის შესახებ მუდმივი გადაცემის მომზადებასაც აპირებს.

Крупным планомРадио было основано на базе Грузинского института общественных дел (GIPA), и именно поэтому долго думать над его названием не пришлось. Вначале хотели сделать студенческое радио. Потом обратились в Национальную коммуникационную комиссию с просьбой о лицензии и решили сделать более серьезное радио.
В 2005 году радио "GIPA" получило право вещания на частоте FM 94,3, его сигнал распространяется на территорию Тбилиси. Радиостанцию учредили Грузинский институт общественных дел, посольства США и Польши в Грузии.
"Мы были в процессе создания радио, когда нам предложили сотрудничество американское National Public Radio и BBC. Мы начали ретрансляцию их программ и, думаю, это важная практика, так как теперь и в Грузии можно слушать продукцию ведущих мировых медиа-средств", - говорит директор радио "GIPA" Гуга Сулханишвили.
Часовая программа BBC на английском языке выходит в эфир радио "GIPA" четыре раза в день и охватывает разнообразные темы. Помимо информационных выпусков, слушатель имеет возможность услышать новости экономики и спорта, интервью по различным вопросам. А в час ночи в эфир радио "GIPA" выходит часовая передача BBC на русском языке.
Передачи National Public Radio можно слушать три раза в день. Хронометраж каждого выпуска - 1 час.
В эфире "GIPA" звучат и авторские передачи грузинских журналистов: по четвергам в 18.00 часов выходит передача Нинии Какабадзе "Тависупали азри" ("Свободное мнение"). А по средам звучит ток-шоу "Саубреби мравалперовнебазе" ("Беседы о многообразии"), посвященная вопросам меньшинств, которое ведет директор канала Гуга Сулханишвили.
С марта 2010 года, ежедневно в 19 часов, радио "GIPA" дает информационный выпуск. В первом блоке собраны, в основном, социальные и политические новости, затем следуют культура, спорт, зарубежные новости.
Информационные выпуски готовят магистранты GIPA.
Эта передача важна тем, что студенты, параллельно с учебой, проходят практику, постепенно становясь профессионалами, и это стало для них обычной работой", - говорит редактор информационного выпуска Бидзина Макашвили.
Участники подготовки информационных выпусков были отобраны в конкурсном порядке, передачу готовят 4-5 студентов, трое из которых ведут выпуск. Как говорит одна из ведущих, Ирина Алиашвили, то, что сам институт предоставляет студентам возможность прохождения практики, является дополнительной мотивацией для учебы, причем важным оказался и фактор получаемого вознаграждения.
"Лично мне предстояло еще покрыть половину платы за учебу, и хотя зарплата у меня небольшая, я немного добавила и все уплатила. А в плане практики это действительно важно, и помогает в профессиональном росте", - говорит другая ведущая информационного выпуска Ани Берукашвили.
Радио "GIPA" не делает акцент на продажу рекламного времени, так как передачи финансируются донорскими организациями - USAID, Ассоциацией ООН и фондом "Открытое общество - Грузия".
Техническое оснащение канала довольно хорошее: для монтажа выделено 6 компьютеров и эфирная студия укомплектована качественной техникой. Всего на радио работают 12 человек, включая 6 журналистов.
Разумеется, в эфире звучит и музыка. Большая часть музыкального эфира уделяется року, но звучит и блюз, и джаз, причем 30 минут ежедневно предоставляются современной грузинской музыке.
Менеджмент радио "GIPA" планирует с сентября несколько новинок: вещательная сетка пополнится утренней передачей, одним из ведущих которой будет Гуга Сулханишвили, а также передачей о спорте.