სარაევოდან წამოყოლილი ტკივილი და იმედი
ბოსნია-ჰერცეგოვინადან რამდენიმე დღის წინ დავბრუნდი, მაგრამ ფიქრებით ისევ ამ ქვეყანას და იქ გატარებულ დღეებს დავტრიალებ. ევროსაბჭოს მიწვევით ქართველებმა და ოსებმა ეს ქვეყანა დავათვალიერეთ, ბევრი გავიგეთ და საფიქრალიც მოგვეცა.
მე-20 საუკუნის ბოლოს ბოსნია და ჰერცეგოვინაში ერთ-ერთი ყველაზე სისხლისმღვრელი კონფლიქტი გაჩაღდა. ბოსნიაკები, სერბები და ხორვატები ერთმანეთს არ ინდობდნენ. ათასობით ბავში სარაევოს ბრძოლების დროს დაიღუპა.  მარგარიტა ახვლედიანი გვიყვება - წაკითხული მაქვს ტყვეებს თვალებს სთხრიდნენ და ერთმანეთს ამოთხრილი თვალებით სავსე ვედროებს უგზავნიდნენო.  ამ ქვეყანაშია ქალაქი სრებრენიცა, სადაც ომის დროს სერბული სამხედრო შენაერთების წარმომადგენლებმა ქალები და კაცები გააცალკევეს და ყველა კაცი დაახლოებით 800 ბოსნიელი მუსლიმი მხოლოდ წარმომავლობის და რელიგიური მრწამსის გამო დახვრიტეს. სრებრენიცას ტრაგედია მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ევროპის ყველაზე სისხლიან მკვლელობად არის  აღიარებული.
წინა ჩანაწერში 11 დეკემბერს ამ ქვეყნის ისტორიაზე და დღევანდელობაზე ბევრი ვისაუბრე, ამიტომ აქ მხოლოდ შთაბეჭდილებებს გაგიზიარებთ.
ადგილობრივ მოხელეებს, არასამთავრობო სექტორის და მედიის  წარმომადგენლებს თითქოს აღარც უნდათ წარსულის გახსენება. გვეუბნებიან მომავლისკენ ვიყურებით და წარსულს ვივიწყებთო. სარაევოს მერიაში სერბი და ბოსნიელი მოხელეები გვეუბნებიან, რომ ერთმანეთის წინააღმდეგ იბრძოდნენ 1995 წლამდე, მაგრამ ახლა ერთად წყვეტენ ქალაქის პრობლემებს. 18 წელი გავიდა. თითქოს, ვერც ჩვენ და ვერც ჩვენი ოსი კოლეგები ვერ ვიჯერებთ, რომ ბოსნია-ჰერცეგოვინას ფედერაციაში მცხოვრებმა ადამიანებმა ეს ტრაგედია დაივიწყეს. ავტობუსში დინა ალბოროვას ვესაუბრები, მისი აზრით ბოსნიაში მცხოვრებთა შერიგების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტი ის არის, რომ ჰააგის ტრიბუნალმა სამხედრო დამნაშავეების დასჯა დაიწყო. თვითონ ბოსნიელები კი სამ ძირითად სამშვიდობო მიმართულებას გამოყოფენ. გზების გახსნა, საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარებით ინფრასტრუქტურის აღდგენა და დევნილთა დაბრუნება. ყველაზე მნიშვნელოვანი კი ისაა რომ კონსტუტუციით ყველა ერის თანასწორობა დაფიქსირდა.
ახლა ბოსნია-ჰერცეგოვინას სამი პრეზიდენტი ჰყავს - ბოსნიელი, ხორვატი და სერბი. გადაწყვეტილებებს ურთიერთშეთანხმებით იღებენ.  ეს ამბები გავიგეთ და თითქოს დამთხვევა იყო. იმ საღამოს ფეისბუქში  გორიდან მეგობარი ზურა ყაულაშვილი მწერს, - ცხინვალის ჯგუფში ჩემი დისშვილია და შენ კარგად გიცნობსო. ვიცოდი რომ ზურას და ცხინვალშია გათხოვილი და მისი ოჯახი იქ ცხოვრობს, ისიც ვიცოდი რომ 2 დისშვილი ჰყავს და ერთი მათგანი ჟურნალისტია, მაგრამ ვერ წარმოვიდგენდი რომ ჯგუფში ჩვენთან ერთად იქნებოდა. თვითონ ზურა ლიახვის ხეობიდან დევნილია და დედასთან, ნაზი ბერუაშვილთან ერთად კარალეთის დევნილთა დასახლებაში ცხოვრობს. ნაზი დეიდა ქალთა სამშვიდობო მოძრაობის აქტიური წევრია და ცდილობს თავისი წვლილი შეიტანოს მშვიდობის მშენებლობაში.
ბოსნია - გოგა აფციაური
დილითვე მოვძებნე ნინო და ქართულად ვეუბნები მე ზურას მეგობარი ვარ მეთქი, ვიციო - ქართულადვე მიპასუხა. - დიდი ხანია ზურა და ნაზი ბებო არ გინახავს მეთქი? - ვეკითხები. - ომის მერე აღარ შევხვედრივართო. მხოლოდ სტამბოლში ბებია და დედაჩემი შეხვდნენო. ძალიან მენატრებიანო, - ხმა აუკანკალდა. მეც ვერაფერს ვეუბნები. უხერხული პაუზა ჩამოვარდა. ჩვენს წინ მედეა ტურაშვილი ზის.- ახლა საზღვარი ჩვენ გახსნილი გვაქვს და შეგიძლია რუსეთის პასპორტით ვლადიკავკაზიდან შემოხვიდეო, - ეუბნება ნინოს. - ცხინვალში აღებული პასპორტით არ შემომიშვებენო, - პასუხობს, თან თავს მაღლა არ წევს, მის თვალებს ვერ ვხედავთ მაგრამ ვგრძნობთ რომ შეიძლება ერთი სიტყვაც და ტირილი დაიწყოს. ძალას ვიკრებ და ვამხნევებ, ყველაფერი კარგად იქნება ცოტაც და ისევ შეხვდები ბებოს და ბიძებს მეთქი.
იმ დღით სულ ამაზე ვფიქრობდი. ბოსნიელებმა ომის დასრულებისთანავე გზები გახსნეს და ადამიანებმა თვითონ დაიწყეს შერიგება. ჩვენთან კი ტრაგედია  გრძელდება და ეს ტრაგედია იმ ღობეებსა და მავთულხლართებშია, რომლებიც ოჯახებს ყოფს და ნათესავებს აშორებს.  გვიშენებენ ამ ღობებეებს ქართველებს და ოსებს და უფრო გვაცილებენ ერთმანეთს. ალბათ ხვდება ჩვენი „კეთილისმსურველი“, რომ ადამიანები პოლიტიკოსებზე უფრო სწრაფად ახერხებენ ურთიერთობის აღდგენას და შერიგებას. არადა, თუ ბოსნია-ჰერცეგოვინაში მოახერხეს, ჩვენ აფხაზებმა და ოსებმა რატომ ვერ უნდა მოვახერხოთ?
ქართულ-ოსური ერთობლივი ჯგუფი ავტობუსით ბოსნია-ჰერცეგოვინას სხვადასხვა ქალაქებში ვმოგზაურობდით, დრო საკმარისი გვქონდა რომ ყოველი შეხვედრის შემდეგ ერთმანეთთან გვესაუბრა. ერთ-ერთი დისკუსიის დროს ქართული ჯგუფის წევრები ევროპულ განათლებაზე, ღირებულებებზე და ჩვენს პოლიტიკურ კურსზე ვსაუბრობდით. საუბრის დროს მივხვდით, რომ ინფორმაცია ძალიან ცოტაა ცხინვალში, პროპაგანდა მხოლოდ ანტიდასავლურ კამპანიას ეწევა. ერთ-ერთი კოლეგა გვეუბნება, ევროპა ხომ ერთსქესიანთა  ქორწინებააო? ვუხსნით, რომ ადამიანის უფლებებია მთავარი ევროპაში, რომ ყველა უმცირესობის დაცვის გარანტი კანონმდებლობითაა გამაგრებული, რომ ევროპა ხარისხიან განათლებას და ღისეულ ცხოვრებას ნიშნავს.  ვკამათობთ, მაგრამ კამათი კონსტრუქციულია. გვისმენენ და ჩვენც ვუსმენთ. გვეუბნებიან რომ რუსეთმა ფიზიკურად გადაარჩინა სამხრეთ ოსეთი განადგურებას და მხოლოდ რუსეთს ენდობიან. საბოლოოდ ვთანხმდებით, რომ ჩვენი ურთიერთობების დალაგებას დრო სჭირდება.  ჩვენც უნდა შევძლოთ მათთან თანასწორად საუბარი, ისე არაფერი გამოვა.
ერთმა კვირამ სწრაფად გაირბინა. სარაევოდან სტამბოლში ერთად გამოვფრინდით. სტამბოლიდან კი ჩვენ თბილისში, ოსი მეგობრები კი მოსკოვში უნდა გაფრენილიყვნენ. თბილისის რეისამდე  45 წუთი რჩებოდა. ტრანზიტის უსაფრთხოების შემოწმება სწრაფად გავიარეთ და ისე მოხდა რომ დავიფანტეთ. მე, ირაკლი ქობალიამ, კოტე ჩოკორაიამ და თემურ თორდინავამ ერთმანეთს გადავულაპარაკეთ. - ეჰ, ნორმალური დამშვიდობებაც ვერ მოვახერხეთო და მოსაწევად წავედით. იქიდან გამოსულებმა კი ესკალატორზე ალანი შევნიშნეთ, ის ზემოთ ამოდიოდა, მოგვაძახა - დაბლა დამელოდეთ, ახლავე ჩამოვალ მთელი ჯგუფი მანდ გელოდებითო. სწრაფად ჩავირბინეთ. ოს კოლეგებს გადავეხვიეთ. ბიჭებმა მოგვაძახეს თუ ცხინვალში ჩამოხვალთ უსაფრთხოებაზე ჩვენ ავიღებთ პასუხისმგებლობასო. ჩვენც თბილისში დავპატიჟეთ. ემოციურად დავემშვიდობეთ ერთმანეთს.   უკვე თბილისში გავიგეთ რომ ჩვენი ჯგუფის წევრმა   ოლესია ვართანიანმა სამშვიდობო ჟურნალისტიკის პრიზი მიიღო. მიხარია, რომ ოლესიას და რადიო „თავისუფლებას“ თავისი წვლილი შეაქვთ მშვიდობის ჟურნალისტიკაში.
ეს დღეები ისევ ბოსნია-ჰერცეგოვინაზე და ჩვენს ამბებზე ვფიქრობ. კიდევ მომიწია ეგრეთ წოდებული სასაზღვრო ბანერების და მავთულხლართების მონტაჟის შესახებ რეპორტაჟების გაკეთება „თავისუფლებაზე“. ჩაკეტილი გზა, გაყოფილი ოჯახები, დაშორებული ნათესავები. ადამიანები, რომლებიც უფრო ადრე პოულობენ საერთო ენას ვიდრე პოლიტიკოსები და ასე შემდეგ.
დღეს ნაზი დეიდა ვნახე. პირველმა  თვითონ მომაძახა - ნინომ დარეკა და გვითხრა, იქ გოგა აფციაური ახლოს გავიცანიო. მეც წვრილად ვუამბე ბოსნია-ჰერცეგოვინას ამბები. ნაზი დეიდასაც ცრემლი მოადგა. ისევ ეს ჩაკეტილი გზა, მაგრამ მაინც იმედი რომ მალე ნაზი დეიდა ისევ ნახავს შვილიშვილებს და ჩვენც შევხვდებით ჩვენს ოს მეგობრებს თბილისში, ცხინვალში, მერე ისევ თბილისში და ცხინვალში. მანამდე კი ცოტა დრო და გზების გახსნა გვჭირდება აუცილებლად.

Возвращение из Сараево – с болью и надеждой
Записки журналистаИз Боснии-Герцеговины я вернулся несколько дней назад, но все время возвращаюсь мысленно в эту страну и в проведенные там дни. По приглашению Евросоюза, мы – грузины и осетины – познакомились с этой страной, многое узнали и получили много пищи для размышлений.
В конце 20-го века в Боснии и Герцеговине разыгрался один из самых кровопролитных конфликтов. Босняки, сербы и хорваты не щадили друг друга. Во время боев в Сараево погибли тысячи детей. Маргарита Ахвледиани рассказывает нам: я, мол, читала, что пленным выкалывали глаза и посылали друг другу ведра, наполненные выколотыми глазами. В этой стране есть город Сребреница, где во время войны представители сербских военных подразделений отделили мужчин от женщин и всех мужчин, примерно, 800 боснийских мусульман, расстреляли - только за их происхождение и вероисповедание. Сребреницкая трагедия признана самым кровавым убийством после Второй мировой войны.
В моих предыдущих записках 11 декабря я много говорил об истории и сегодняшнем дне этой страны и поэтому здесь поделюсь только впечатлениями.
Местные чиновники, представители неправительственного сектора и медиа, похоже, уже не хотят вспоминать о прошлом. Говорят нам – мы, мол, смотрим в будущее и забываем прошлое. В мэрии Сараево сербские и боснийские чиновники говорят нам, что до 1995 года воевали друг против друга, но теперь вместе решают проблемы города. Прошло 18 лет. Кажется, ни мы, ни наши осетинские коллеги не можем поверить, что живущие в Федерации Боснии-Герцеговины люди забыли эту трагедию. В автобусе беседую с Диной Алборовой. По ее мнению, одним из важных факторов примирения жителей Боснии является то, что Гаагский трибунал начал наказывать военных преступников. Сами же боснийцы выделяют три основных мирных направления: открытие дорог, восстановление инфраструктуры с помощью международного сообщества и возвращение беженцев. А самое важное – что в конституции зафиксировано равенство всех наций.
Сейчас в Боснии-Герцеговине – три президента: босниец, хорват и серб. Решения принимают по взаимному согласию. Только мы узнали об этом – и словно совпадение: в тот вечер мой друг Зура Каулашвили пишет мне в Фейсбуке из Гори - в цхинвальской группе, мол, находится моя племянница, и она тебя хорошо знает. Я знал, что сестра Зуры вышла замуж в Цхинвали, и ее семья живет там. Знал и то, что у него – две племянницы, и одна из них - журналист, но не мог себе представить, что она будет в группе вместе с нами. Сам Зура – беженец из Лиахвского ущелья и живет вместе с мамой, Нази Буруашвили, в Каралетском поселке беженцев. Тетя Нази – активный член мирного движения женщин и старается внести свой вклад в построение мира.
Утром я разыскал Нино и говорю ей по-грузински – я, мол, друг Зуры. - Знаю, - ответила она тоже по-грузински. Давно, говорю, ты не видела Зуру и бабушку Нази? – После войны не встречались. Только бабушка и моя мама встретились в Стамбуле. Очень я по ним соскучилась, - сказала она с дрожью в голосе. Я тоже ничего не могу сказать. Повисла неловкая пауза. Перед нами сидит Медея Турашвили. – Теперь, говорит она Нино, граница у нас открыта, и ты можешь с российским паспортом приехать из Владикавказа. – С полученным в Цхинвали паспортом меня не пропустят, отвечает Нино, не поднимая головы. Мы не видим ее глаз, но чувствуем, что еще одно слово – и она расплачется. Собираюсь с силами и успокаиваю ее – все, говорю, будет хорошо, еще немного – и ты опять встретишься с бабушкой и дядями.
Все утро я думал лишь об этом. Боснийцы сразу же по окончании войны открыли дороги, и люди сами начали мириться. А у нас трагедия продолжается, и трагедия эта – в заборах и проволочных заграждениях, которые разделяют семьи и отдаляют друг от друга родственников. Строят нам, грузинам и осетинам, эти заграждения и все больше отдаляют друг от друга. Видно, понимает наш «благожелатель», что люди умеют быстрее политиков восстанавливать взаимоотношения и мириться. А ведь если смогли в Боснии-Герцеговине, то почему не должны суметь мы, абхазы и осетины?
Мы, совместная грузино-осетинская группа, путешествовали по разным городам Боснии-Герцеговины, времени у нас было достаточно, чтобы после каждой встречи поговорить друг с другом. Во время одной из дискуссий мы, члены грузинской группы, беседовали о европейском образовании, ценностях и о нашем политическом курсе, и в ходе разговора поняли, что в Цхинвали очень мало информации – пропаганда ведет лишь антизападную кампанию. Один из коллег говорит нам: ведь Европа – это однополые браки? Объясняем ему, что в Европе главное – права человека, что гарантии защиты всех меньшинств закреплены законодательно, что Европа означает качественное образование и достойная жизнь. Спорим, но спор этот - конструктивен. Они нас слушают, а мы их слушаем. Говорят нам, что Россия физически спасла Южную Осетию от уничтожения, и они доверяют только России. Наконец, соглашаемся на том, что для улаживания наших взаимоотношений требуется время. И мы должны суметь говорить с ними на равных, иначе ничего не получится.
Неделя пролетела быстро. Из Сараево в Стамбул мы летели вместе. А из Стамбула мы вылетали в Тбилиси, а осетинским друзьям предстояло лететь в Москву. До тбилисского рейса оставалось 45 минут. Мы быстро прошли транзитный контроль, и получилось так, что разбрелись. Я, Иракли Кобалиа, Котэ Чикорая и Темур Тординава в сердцах сказали друг другу: эх, даже нормально попрощаться не смогли, - и пошли перекурить. А вернувшись оттуда, вдруг заметили на эскалаторе Алана, который поднимался наверх. Он крикнул нам – подождите, мол, меня внизу, я сейчас спущусь, мы всей группой вас там ждем. Мы быстро сбежали вниз, обнялись с осетинскими коллегами. Ребята нам крикнули – если, мол, приедете в Цхинвали, мы возьмем на себя ответственность за вашу безопасность. И мы пригласили их в Тбилиси. Эмоционально попрощались друг с другом.
Уже в Тбилиси мы узнали, что член нашей группы Олеся Вартанян получила приз за мирную журналистику. Я рад, что Олеся и Радио «Свобода» вносят свой вклад в журналистику мира.
Все эти дни я вновь думаю о Боснии-Герцеговине и о нашей поездке. Мне опять пришлось делать на «Свободе» репортаж о монтаже так называемых пограничных баннеров и проволочных заграждений. Закрытая дорога, разделенные семьи, разбросанные по разные стороны границы родственники. Люди, которые находят общий язык быстрее, чем политики. И так далее…
Сегодня я видел тетю Нази. Она первая меня позвала: Нино, мол, звонила и сказала – я там с Гогой Апциаури близко познакомилась. Я тоже кратко рассказал ей о тамошних делах. У тети Нази выступили слезы. И опять эта закрытая дорога, но все-таки есть надежда, что тетя Нази скоро вновь увидит внуков, и мы встретимся с нашими осетинскими друзьями в Тбилиси, Цхинвали, потом снова в Тбилиси и в Цхинвали. А до этого нам обязательно нужно немного времени и - открыть дороги.